Bookly - en to it_IT translation catalogue (2527 entries)

en: Invoice #{invoice_number} for your appointment
it_IT: Fattura n. {invoice_number} per il tuo appuntamento

en: Dear {client_name}.
    
    Attached please find invoice #{invoice_number} for your appointment.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    alleghiamo fattura numero: n. {invoice_number} per il tuo appuntamento.
    
    Grazie per averci scelto.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: New invoice
it_IT: Nuova fattura

en: Hello.
    You have a new invoice #{invoice_number} for an appointment scheduled by {client_first_name} {client_last_name}.
    Please download invoice here: {invoice_link}
it_IT: Salve.
    È stata emessa una nuova fattura n. {invoice_number} per un appuntamento fissato da {client_first_name} {client_last_name}.
    Ti invitiamo a scaricare la fattura qui: {invoice_link}

en: BILL TO
it_IT: FATTURARE A

en: Invoice#
it_IT: Fattura n.

en: Date
it_IT: Data

en: Due date
it_IT: Data di scadenza

en: INVOICE
it_IT: FATTURA

en: Thank you for your business!
it_IT: Grazie per la vostra attività!

en: We really appreciate it
it_IT: Lo apprezziamo davvero molto

en: Download invoice
it_IT: Scarica la fattura

en: Invoice due days
it_IT: Giorni di scadenza della fattura

en: This setting specifies the due period for the invoice (from 1 to 365 days)
it_IT: Questa impostazione specifica il periodo di scadenza della fattura (da 1 a 365 giorni)

en: Choose the font for your invoice template
it_IT: Scegli il font per il template della tua fattura

en: Invoice file name prefix
it_IT: Prefisso del nome del file della fattura

en: Set a prefix for the file name that will be used for your invoices. For example, if the file name prefix is "myfile_", your PDF file will be downloaded with the "myfile_1.pdf" name
it_IT: Imposta un prefisso per il nome del file che verrà utilizzato per le fatture. Ad esempio, se il prefisso del nome del file è "myfile_", il file PDF verrà scaricato con il nome "myfile_1.pdf".

en: Sequential numbering
it_IT: Numerazione sequenziale

en: If enabled, invoices will be numbered sequentially. If disabled, invoice numbers will match the corresponding payment numbers.
it_IT: Se è abilitata, le fatture saranno numerate in modo sequenziale. Se disabilitata, i numeri delle fatture corrisponderanno ai numeri dei pagamenti.

en: Initial invoice number
it_IT: Numero di fattura iniziale

en: Enter the starting number for your invoices. For example, if you set it to 1000, the first invoice will be numbered 1000, the second 1001, the third 1002, and so on.
it_IT: Inserisci il numero di inizio per le tue fatture. Per esempio, se inserisci 1000, la tua prima fattura avrà il numero 1000, la seconda 1001, la terza 1002 e così via.

en: Show manual adjustments
it_IT: Mostra le regolazioni manuali

en: Invoice template
it_IT: Template della fattura

en: Specify the template for the invoice.
it_IT: Specifica il template della fattura.

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Invoices
it_IT: Fatture

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Download invoices
it_IT: Scarica le fatture

en: Download selected invoices
it_IT: Scarica le fatture selezionate

en: Download filtered invoices
it_IT: Scarica le fatture filtrate

en: Show 'Download invoice' button
it_IT: Mostra il pulsante "Scarica la fattura"

en: Invoice creation date
it_IT: Data di creazione della fattura

en: Due date of invoice
it_IT: Data di scadenza della fattura

en: Number of days to submit payment
it_IT: Numero di giorni per inviare il pagamento

en: Invoice link
it_IT: Link fattura

en: Invoice number
it_IT: Numero fattura

en: Attach invoice
it_IT: Allegato fattura

en: Invoice due days: Please enter value in days from 1 to 365
it_IT: Giorni di scadenza fattura: inserisci il valore in giorni da 1 a 365

en: Item
it_IT: Articolo

en: Provider
it_IT: Incaricato

en: Deposit
it_IT: Acconto

en: Price
it_IT: Costo

en: Tax
it_IT: Tasse

en: N/A
it_IT: N/D

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Subtotal
it_IT: Totale parziale

en: Coupon discount
it_IT: Buono sconto

en: Gift card discount
it_IT: Sconto buono regalo

en: Tips
it_IT: Mance

en: Group discount
it_IT: Sconto di gruppo

en: Total
it_IT: Totale

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Due
it_IT: Dovuto

en: Service
it_IT: Servizio

en: Outlook Calendar event
it_IT: Evento

en: Name
it_IT: Nome

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: To setup %s integration, follow the instruction in <a href="%s" target="_blank">our documentation</a>
it_IT: Per impostare l'integrazione con %s, segui le istruzioni nella <a href="%s" target="_blank">nostra documentazione</a>

en: Application ID
it_IT: ID applicazione

en: The Application ID obtained from the Microsoft App Registration Portal.
it_IT: L'Application ID ricevuto dal portale di registrazione app di Microsoft.

en: The Application Secret password obtained from the Microsoft App Registration Portal.
it_IT: La password segreta dell'applicazione ricevuta dal portale di registrazione app di Microsoft.

en: Redirect URI
it_IT: URI di reindirizzamento

en: Enter this URL as a Redirect URLs in the Microsoft App Registration Portal.
it_IT: Inserisci questo URL come un URL di reindirizzamento nel portale di registrazione app di Microsoft.

en: Synchronization mode
it_IT: Modalità sincronizzazione

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Outlook Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Outlook Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Outlook Calendar and vice versa.
it_IT: Con la sincronizzazione "unidirezionale" Bookly invia i nuovi appuntamenti e qualsiasi altra modifica ad Outlook Calendar. Con la sincronizzazione "bidirezionale solo frontend" Bookly recupera anche gli eventi dal Outlook Calendar e rimuove le fasce orarie corrispondenti prima di visualizzare la fase "Orario" del modulo di prenotazione (questo può portare a un ritardo quando gli utenti fanno clic su "Successivo" per arrivare alla fase "Orario"). Con la sincronizzazione "bidirezionale" tutte le prenotazioni create nel calendario di Bookly saranno automaticamente copiate in Outlook Calendar e viceversa.

en: One-way
it_IT: Unidirezionale

en: Two-way front-end only
it_IT: Bidirezionale solo nel frontend

en: Two-way
it_IT: Bidirezionale

en: Sync appointments history (past and future)
it_IT: Sincronizzare la cronologia degli appuntamenti (passati e futuri)

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to sync at the time of initial sync. If you enter 0 in either field, synchronization of past or future events will not be performed
it_IT: Specificare quanti giorni di dati di calendario passati e futuri vuoi sincronizzare al momento della sincronizzazione iniziale. Se inserisci 0 in uno dei due campi, la sincronizzazione degli eventi passati o futuri non verrà eseguita.

en: Copy Outlook Calendar event titles
it_IT: Copiare i titoli degli eventi del Outlook Calendar

en: If enabled then titles of Outlook Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Outlook Calendar event" will be used.
it_IT: Se viene abilitato, i titoli degli eventi del Outlook Calendar verranno copiati negli appuntamenti di Bookly. Se è disabilitato, verrà utilizzato il titolo standard "Evento del Outlook Calendar".

en: Limit number of fetched events
it_IT: Limita il numero di eventi recuperati

en: If there is a lot of events in Outlook Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
it_IT: Se ci sono molti eventi in Outlook Calendar, a volte questo porta a una mancanza di memoria in PHP quando Bookly cerca di recuperare tutti gli eventi. È possibile limitare qui il numero di eventi recuperati.

en: Template for event title
it_IT: Modello per il titolo dell'evento

en: Configure what information should be placed in the title of Outlook Calendar event.
it_IT: Configura le informazioni che devono essere inserite nel titolo dell'evento del calendario di Outlook.

en: Available codes are %s and %s.
it_IT: I codici disponibili sono %s e %s.

en: Template for event description
it_IT: Template per la descrizione di un evento

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Synchronize with Outlook Calendar
it_IT: Sincronizza con Outlook Calendar

en: Calendars synchronized successfully.
it_IT: I calendari sono stati sincronizzati correttamente.

en: Outlook Calendar integration
it_IT: Integrazione con Outlook Calendar

en: Please configure Outlook Calendar <a href="%s">settings</a> first
it_IT: Configura prima le <a href="%s">impostazioni</a> di Outlook Calendar

en: Connected
it_IT: Connesso

en: disconnect
it_IT: disconnetti

en: Synchronize staff member appointments with Outlook Calendar.
it_IT: Sincronizza gli appuntamenti dei membri dello staff con Outlook Calendar.

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: -- Select calendar --
it_IT: -- Seleziona il calendario --

en: When you connect a calendar all future and past events will be synchronized according to the selected synchronization mode. This may take a few minutes. Please wait.
it_IT: Quando si collega un calendario, tutti gli eventi futuri e passati vengono sincronizzati in base alla modalità di sincronizzazione selezionata. L'operazione potrebbe richiedere alcuni minuti. Attendere.

en: Can't change calendar for archived staff
it_IT: Non è possibile cambiare il calendario degli staff archiviati

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Incorrect code
it_IT: Codice errato

en: Incorrect value
it_IT: Valore errato

en: Required
it_IT: Obbligatorio

en: Combined values of all custom fields
it_IT: Valori composti di tutti i campi personalizzati

en: Custom field
it_IT: Campo personalizzato

en: General
it_IT: Generale

en: Conditions
it_IT: Condizioni

en: All services
it_IT: Tutti i servizi

en: No service selected
it_IT: Nessun servizio selezionato

en: Bind fields to services
it_IT: Associa i campi ai servizi

en: When this setting is enabled you will be able to create service specific custom fields.
it_IT: Quando questa impostazione è attiva, si possono creare campi personalizzati per servizi specifici .

en: Merge repeating custom fields for multiple bookings of the service
it_IT: Unisci i campi personalizzati ripetuti per più prenotazioni del servizio

en: If enabled, customers will see custom fields for unique appointments while booking multiple instances of the service. Repeating custom fields are merged (collapsed) into one field. If disabled, customers will see custom fields for each appointment in the set of bookings.
it_IT: Quando è abilitata, i clienti vedranno i campi personalizzati per gli appuntamenti unici durante la prenotazione di più istanze del servizio. I campi personalizzati ripetuti vengono uniti (compressi) in un unico campo. Se disabilitata, i clienti vedranno i campi personalizzati per ogni appuntamento nell'insieme delle prenotazioni.

en: Text Field
it_IT: Campo di testo

en: Text Area
it_IT: Area di testo

en: Text Content
it_IT: Contenuto testuale

en: Checkbox Group
it_IT: Gruppo di checkbox

en: Radio Button Group
it_IT: Gruppo di radio button

en: Drop Down
it_IT: Menu a discesa

en: Numeric Field
it_IT: Campo numerico

en: Date Field
it_IT: Campo data

en: Time Field
it_IT: Campo orario

en: HTML allowed in all texts and labels.
it_IT: L'HTML è consentito in tutti i testi e le etichette.

en: Remove field
it_IT: Rimuovi il campo

en: Enter a label
it_IT: Inserisci un'etichetta

en: Required field
it_IT: Campo necessario

en: Enter a content
it_IT: Inserisci un contenuto

en: Radio Button
it_IT: Casella di scelta

en: Option
it_IT: Opzione

en: Use limit values
it_IT: Utilizzare i valori limite

en: Min value
it_IT: Valore minimo

en: Max value
it_IT: Valore massimo

en: Delimiter, minutes
it_IT: Delimitatore, minuti

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Remove item
it_IT: Rimuovi elemento

en: You can select only Checkbox Group, Radio Button Group or Dropdown in "If" statement.
it_IT: È possibile selezionare solo il gruppo di checkbox, il gruppo di radio button o il menu a discesa nell'istruzione "Se".

en: Add condition
it_IT: Aggiungi condizione

en: in
it_IT: è

en: not in
it_IT: non è

en: Enter a description
it_IT: Inserisci una descrizione

en: Field will be displayed in booking form
it_IT: Il campo verrà visualizzato nel modulo appuntamento

en: Field will not be displayed in booking form
it_IT: Il campo non verrà visualizzato nel modulo appuntamento

en: Custom field description
it_IT: Campo descrizione personalizzata

en: Extended staff agenda for next day
it_IT: Agenda staff estesa per i giorni successivi

en: Combined values of all custom fields (formatted in 2 columns)
it_IT: Valori combinati di tutti i campi personalizzati (formattati in 2 colonne)

en: Custom fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Another code
it_IT: Un altro codice

en: To find your <b>API Key</b> and <b>Server</b> parameter, do the following:
it_IT: Per trovare la tua <b>chiave API</b> e i parametri del <b>server</b>, fai così:

en: Navigate to the <a href="%s" target="_blank">API Keys section</a> of your Mailchimp account.
it_IT: Vai alla sezione <a href="%s" target="_blank">Chiavi API</a> del tuo account Mailchimp.

en: If you already have an API key listed and you'd like to use it for your application, simply copy it.
it_IT: Se disponi già di una chiave API e vuoi utilizzarla per la tua applicazione, è sufficiente copiarla.

en: Otherwise, click <b>Create Key</b> and give it a descriptive name that will remind you which application it's used for.
it_IT: Altrimenti, fai clic su <b>Crea chiave</b> e dalle un nome descrittivo che ti ricorda per quale tua applicazione la utilizzi.

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: The API Key obtained from your Mailchimp account
it_IT: La chiavi API ricevuta per dal tuo account Mailchimp

en: To find the value, log into Mailchimp account and look at the URL in your browser. You'll see something like https://us19.admin.mailchimp.com/; the us19 part is the server prefix. Note that your specific value may be different
it_IT: Per trovare il valore, accedere all'account Mailchimp e guardare l'URL nel browser. Vedrai qualcosa come https://us19.admin.mailchimp.com/; la parte us19 è il prefisso del server. Nota che il tuo valore specifico potrebbe essere diverso

en: Update mode
it_IT: Modalità aggiornamento

en: Override customer's data in Mailchimp if email address matches the existing one. If you select "Override", then information about existing user will be overrided. If you select "Don't override", then information about existing user will remain unchanged
it_IT: Sovrascrivere i dati del cliente in Mailchimp se l'indirizzo email corrisponde a quello esistente. Se selezioni "Sovrascrivi", le informazioni sull'utente esistente verranno sovrascritte. Se invece selezioni "Non sovrascrivere", le informazioni sull'utente esistente rimarranno invariate

en: Override
it_IT: Sovrascrivi

en: Don't override
it_IT: Non sovrascrivere

en: Default status
it_IT: Stato predefinito

en: Default status of new user according to Mailchimp statuses
it_IT: Stato predefinito dl nuovo utente concordante con lo stato in Mailchimp

en: Subscribed
it_IT: Iscritto

en: Unsubscribed
it_IT: Disinscritto

en: Pending
it_IT: Da confermare

en: Cleaned
it_IT: Pulito

en: Transactional
it_IT: Transazionale

en: Audience ID
it_IT: ID pubblico

en: ID of audience can be found in Settings > Audience name and campaign defaults of interested audience
it_IT: L'ID del pubblico dovrebbe trovarsi in Impostazioni > Nome del pubblico e impostazioni predefinite della campagna del pubblico interessato

en: Fields matching
it_IT: Corrispondenza campi

en: Enter the tags of the fields in your Mailchimp audience settings in accordance with Bookly data.
it_IT: Inserite i tag dei campi nelle impostazioni del pubblico di Mailchimp in base ai dati di Bookly.

en: You can find these tags in <b>Audience settings > Audience fields and %s tags</b> in your Mailchimp account
it_IT: Questi tag si trovano in <b>Impostazioni del pubblico > Campi del pubblico e tag %s</b> nel proprio account Mailchimp

en: Value
it_IT: Valore

en: Codes
it_IT: Codici

en: Add field
it_IT: Aggiungi campo

en: Remove a subscriber from mailing list when customer is deleted in Bookly
it_IT: Cancellare un abbonato dalla mailing list quando il cliente viene cancellato in Bookly

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Address of client
it_IT: Indirizzo del cliente

en: Client birthday
it_IT: Compleanno del cliente

en: Email of client
it_IT: Email del cliente

en: First name of client
it_IT: Nome del cliente

en: Last name of client
it_IT: Cognome del cliente

en: Full name of client
it_IT: Cognome e Nome del cliente

en: Note of client
it_IT: Nota del cliente

en: Phone of client
it_IT: Telefono del cliente

en: Notification to customer about approved recurring appointment
it_IT: Notifica al cliente dell'appuntamento ricorrente approvato

en: Your appointment information
it_IT: Le informazioni del tuo appuntamento

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the schedule of your booking below.
    
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    questa è la conferma del servizio prenotato: {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Di seguito trovi il programma della tua prenotazione:
    
    {appointment_schedule}
    
    Ti aspettiamo in {company_address}.
    
    Grazie per averci scelto.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved recurring appointment
it_IT: Notifica al membro dello staff dell'appuntamento ricorrente approvato

en: New booking information
it_IT: Informazioni sulla nuova prenotazione

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    c'è una nuova prenotazione.
    
    
    Ecco i dettagli:
    
    Servizio: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Incaricato: {staff_name}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Notification to customer about cancelled recurring appointment
it_IT: Notifica al cliente dell'appuntamento ricorrente disdetto

en: Booking cancellation
it_IT: Disdetta prenotazione

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    la tua prenotazione per {service_name}  (x {recurring_count}) è stata disdetta.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Qui di seguito trovi i dati della prenotazione disdetta:
    
    {appointment_schedule}
    
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    Ti ricordiamo che quando vuoi potrai sempre prenotare un nuovo appuntamento dal nostro sito.
    
    Cordiali saluti,
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
it_IT: Notifica al membro dello staff dell'appuntamento ricorrente disdetto

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    la seguente prenotazione è stata annullata:
    
    Servizio: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Incaricato: {staff_name}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}
    
    Motivo dell'annullamento: {cancellation_reason}

en: Notification to customer about rejected recurring appointment
it_IT: Notifica al cliente dell'appuntamento ricorrente rifiutato

en: Booking rejection
it_IT: Rifiuto della prenotazione

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    la tua prenotazione per {service_name} (x {recurring_count}) è stata rifiutata.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Di seguito il programma della prenotazione annullata:
    
    {appointment_schedule}
    
    Ci scusiamo per l'inconvenviente.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected recurring appointment
it_IT: Notifica al membro dello staff dell'appuntamento ricorrente rifiutato

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    la seguente prenotazione è stata rifiutata:
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Servizio: {service_name} (x {recurring_count})
    Programma:
    {appointment_schedule}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Notification to customer about placing on waiting list for recurring appointment
it_IT: Notifica al cliente dell'appuntamento ricorrente messo in lista d'attesa

en: You have been added to waiting list for appointment
it_IT: Sei stato aggiunto alla lista di attesa degli appuntamenti

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the service schedule below.
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    questa è la conferma che sei in lista d'attesa per {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Di seguito il programma dei servizi:
    
    {appointment_schedule}
    
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
it_IT: Notifica al membro dello staff dell'appuntamento ricorrente messo in lista d'attesa

en: New waiting list information
it_IT: Informazioni sulla nuova lista d'attesa

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    hai un nuovo cliente in lista d'attesa.
    
    Servizio: {service_name} (x {recurring_count})
    Programma:
    {appointment_schedule}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the schedule of your booking below.
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    questa è la conferma della tua prenotazione per {service_name} (x {recurring_count}).
    Qui di seguito trovi i riferimenti della tua prenotazione:
    {appointment_schedule}
    
    Ti aspettiamo nella nostra sede {company_address}.
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    hai una nuova prenotazione.
    
    Servizio: {service_name} (x {recurring_count})
    Programma:
    {appointment_schedule}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    la tua prenotazione per {service_name} (x {recurring_count}) è stata annullata.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Di seguito il programma della prenotazione annullata:
    {appointment_schedule}
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
it_IT: Notifica al membro dello staff dell'appuntamento ricorrente cancellato

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    la prenotazione di seguito descritta è stata annullata.
    
    Servizio: {service_name} (x {recurring_count})
    Programma:
    {appointment_schedule}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    la tua prenotazione per {service_name} (x {recurring_count}) è stata rifiutata.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Qui di seguito trovi i riferimenti della tua prenotazione annullata:
    {appointment_schedule}
    
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    la prenotazione di seguito descritta è stata rifiutata.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Servizio: {service_name} (x {recurring_count})
    Programma:
    {appointment_schedule}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the service schedule below.
    {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    questa è la conferma che sei stato messo in lista d'attesa per {service_name} (x {recurring_count}).
    Di seguito il programma dei servizi:
    {appointment_schedule}
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    hai un nuovo cliente in lista d'attesa.
    Servizio: {service_name} (x {recurring_count})
    Programma:
    {appointment_schedule}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Next
it_IT: Successivo

en: You selected a booking for {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} at {appointment.appointment_time} on {appointment.appointment_date}{/each}. If you would like to make this appointment recurring please check the box below and set appropriate parameters. Otherwise press Next button below.
it_IT: Hai selezionato una prenotazione per {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} per le {appointment.appointment_time} il {appointment.appointment_date}{/each}. Se desideri che questo appuntamento sia ricorrente, seleziona la casella sottostante e imposta i parametri appropriati. Altrimenti, premere il pulsante "Successivo".

en: Another time
it_IT: Un altro orario

en: Biweekly
it_IT: Bisettimanale

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: Day
it_IT: Giorno

en: day(s)
it_IT: giorno(i)

en: Deleted
it_IT: Eliminato

en: every
it_IT: ogni

en: The first recurring appointment was added to cart. You will be invoiced for the remaining appointments later.
it_IT: Il primo appuntamento ricorrente è stato aggiunto al carrello. Gli appuntamenti restanti saranno fatturati in seguito.

en: Monthly
it_IT: Mensilmente

en: There are no available time slots for this day
it_IT: Non ci sono fasce orarie disponibili per questo giorno

en: Please select some days
it_IT: Seleziona alcuni giorni

en: Schedule
it_IT: Pianifica

en: Another time was offered on pages {list}.
it_IT: Un altro orario è stato offerto nelle pagine {list}.

en: Some of the desired time slots are busy. System offers the nearest time slot instead. Click the Edit button to select another time if needed.
it_IT: Alcune delle fasce orarie desiderate sono occupate. Il sistema propone invece la fascia oraria più vicina. Se necessario, fai clic sul pulsante "Modifica" per selezionare un'altra fascia oraria.

en: Specific day
it_IT: Giorno specifico

en: Repeat this appointment
it_IT: Ripetere questo appuntamento

en: Until
it_IT: Fino a

en: Weekly
it_IT: Settimanale

en: First
it_IT: Primo

en: Second
it_IT: Secondo

en: Third
it_IT: Terzo

en: Fourth
it_IT: Quarto

en: Last
it_IT: Ultimo

en: or
it_IT: o

en: time(s)
it_IT: ora(e)

en: Notification to customer about pending recurring appointment
it_IT: Notifica al cliente dell'appuntamento ricorrente in attesa di conferma

en: Notification to staff member about pending recurring appointment
it_IT: Notifica al membro dello staff dell'appuntamento ricorrente in attesa di conferma

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
it_IT: Notifica al membro dello staff di essere stato messo in lista d'attesa per un appuntamento ricorrente

en: New recurring booking notification
it_IT: Nuova notifica di prenotazione ricorrente

en: Notification about recurring appointment status changes
it_IT: Notifica di modifiche allo stato degli appuntamenti ricorrenti

en: at
it_IT: alle

en: Online Payments
it_IT: Pagamenti online

en: Customers must pay only for the 1st appointment
it_IT: Il cliente deve pagare soltanto per il primo appuntamento

en: Customers must pay for all appointments in series
it_IT: Il cliente deve pagare tutta la serie di appuntamenti

en: Group appointments
it_IT: Raggruppa gli appuntamenti

en: Create new appointment for every recurring booking
it_IT: Crea un nuovo appuntamento per ogni prenotazione ricorrente

en: Add customer to available group bookings
it_IT: Aggiungi il cliente ai gruppi di prenotazioni disponibili

en: Recurring Appointments
it_IT: Appuntamenti ricorrenti

en: Approve recurring appointment URL (success)
it_IT: URL per l'approvazione dell'appuntamento ricorrente (accettato)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved recurring appointment.
it_IT: Imposta l'URL della pagina mostrata allo staff dopo la corretta approvazione dell'appuntamento ricorrente.

en: Approve recurring appointment URL (denied)
it_IT: URL per l'approvazione dell'appuntamento ricorrente (rifiutato)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of recurring appointment cannot be done (changed status, etc.).
it_IT: Imposta l'URL della pagina da mostrare allo staff quando non l'approvazione dell'appuntamento ricorrente non può essere effettuata (cambio di stato, ecc.).

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Pages with another time
it_IT: Pagine con un altro orario

en: Hide times input
it_IT: Nascondi l'input dell'orario

en: Show Repeat step
it_IT: Mostra il passaggio "Ripetere"

en: Recurring appointments schedule
it_IT: Programma degli appuntamenti ricorrenti

en: Recurring appointments schedule with cancel
it_IT: Pianificazione di appuntamenti ricorrenti con annullamento

en: URL for approving the whole schedule
it_IT: URL per l'approvazione dell'intero programma

en: Cancel all appointments in chain link
it_IT: Disdire tutti gli appuntamenti in catena

en: URL of cancel all appointments link (to use inside <a> tag)
it_IT: URL del link di disdetta di tutti gli appuntamenti (da utilizzare all'interno del tag <a>)

en: Recurring appointments
it_IT: Appuntamenti ricorrenti

en: All appointments
it_IT: Tutti gli appuntamenti

en: Another time was offered on pages
it_IT: Un altro orario è stato offerto nelle pagine

en: Apply
it_IT: Applica

en: Appointments will be scheduled at
it_IT: Gli appuntamenti saranno programmati alle

en: Back
it_IT: Indietro

en: Every
it_IT: Ogni

en: Number of days to shift appointments
it_IT: Numero di giorni per spostare gli appuntamenti

en: Only this appointment
it_IT: Solo questo appuntamento

en: You are going to reschedule the recurring appointment. Please select recurring appointments which should be rescheduled as well.
it_IT: Stai per riprogrammare l'appuntamento ricorrente. Seleziona gli appuntamenti ricorrenti che devono essere riprogrammati.

en: This and next appointments
it_IT: Questo e i prossimi appuntamenti

en: View series
it_IT: Vedi la serie

en: The "Until" date cannot be earlier than the date of the appointment
it_IT: La data "Fino a" non può essere precedente alla data dell'appuntamento

en: Delete Appointment
it_IT: Elimina l'appuntamento

en: Delete only this appointment
it_IT: Elimina solo questo appuntamento

en: Delete this and the following appointments
it_IT: Elimina questo e i prossimi appuntamenti

en: Delete all appointments in series
it_IT: Elimina tutti gli appuntamenti della serie

en: Send notifications
it_IT: Invia notifiche

en: Cancellation reason (optional)
it_IT: Motivo dell'annullamento (facoltativa)

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Allow this service to have recurring appointments.
it_IT: Consentire a questo servizio di avere appuntamenti ricorrenti.

en: Frequencies
it_IT: Frequenze

en: All
it_IT: Tutto

en: Nothing selected
it_IT: Nessuna selezione

en: Interval
it_IT: Intervallo

en: Single appointment
it_IT: Appuntamento unico

en: Save
it_IT: Salva

en: Incorrect payment data
it_IT: Dati pagamento non corretti

en: I will pay now with Credit Card
it_IT: Pagherò subito con carta di credito

en: Sandbox Mode
it_IT: Modalità sandbox

en: Yes
it_IT: Si

en: Merchant Key
it_IT: Chiave venditore

en: Merchant Salt
it_IT: Sale venditore

en: Time interval of payment gateway
it_IT: Intervallo di tempo del gateway di pagamento

en: This setting determines the time limit after which the payment made via the payment gateway is considered to be incomplete. This functionality requires a scheduled cron job.
it_IT: Questa impostazione determina il limite di tempo dopo il quale il pagamento effettuato tramite il gateway di pagamento viene considerato incompleto. Questa funzionalità richiede un cron job programmato.

en: Duration
it_IT: Durata

en: Show service price next to duration
it_IT: Mostra il costo del servizio accanto alla durata

en: Hide this field
it_IT: Nascondi questo campo

en: Set service duration. If you select Custom, a client, while booking, will have to choose the duration of the service from several time units. In the "Unit Price" field specify the cost of 1 unit, so the total cost of the service will increase linearly with the increase of its duration.
it_IT: Imposta la durata del servizio. Quando si seleziona "Personalizzato", il cliente, al momento della prenotazione, dovrà scegliere la durata del servizio tra diverse unità di tempo. Nel campo "Prezzo unitario" specificare il costo di 1 unità, in modo che il costo totale del servizio aumenti linearmente con l'aumentare della sua durata.

en: Unit duration
it_IT: Durata dell'unità

en: Minimum units
it_IT: Unità minime

en: Maximum units
it_IT: Unità massime

en: Unit price
it_IT: Prezzo unitario

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Units
it_IT: Unità

en: Duplicate dates are not permitted.
it_IT: Le date duplicate non sono permesse.

en: Date in the past.
it_IT: Date precedenti.

en: Add Staff Special Days
it_IT: Aggiungi i giorni speciali dello staff

en: Delete break
it_IT: Elimina la pausa

en: Breaks
it_IT: Pause

en: Add special day
it_IT: Aggiungi giorno speciale

en: to
it_IT: alle

en: add break
it_IT: aggiungi intervallo

en: Special Days
it_IT: Giorni speciali

en: The requested interval is not available
it_IT: L'intervallo richiesto non è disponibile

en: Compound
it_IT: Combinato

en: Compound service
it_IT: Servizio combinato

en: Part of compound service
it_IT: Parte del servizio combinato

en: Spare time
it_IT: Tempo libero

en: Add simple service
it_IT: Aggiungi servizio semplice

en: === Spare time ===
it_IT: === Tempo libero ===

en: Same staff member for all sub-services
it_IT: Lo stesso membro dello staff per tutti i servizi secondari

en: If this option is enabled and the customer selects a staff member in the first step of the booking form then only this staff will be used for searching available slots for all sub-services.
it_IT: Se si abilita questa opzione e il cliente seleziona un membro dello staff nella prima fase del modulo di prenotazione, solo questo membro dello staff verrà utilizzato per cercare le fasce orarie disponibili per tutti i servizi secondari.

en: Short Codes
it_IT: Shortcode

en: Add Staff Calendar
it_IT: Aggiungi calendario staff

en: Add Staff Details
it_IT: Aggiungi dettagli staff

en: Add Staff Advanced
it_IT: Aggiungi staff avanzato

en: Add Staff Services
it_IT: Aggiungi Servizi Staff

en: Add Staff Schedule
it_IT: Aggiungi Programmazione Staff

en: Add Staff Days Off
it_IT: Aggiungi giorni liberi staff

en: Add Staff Appointments
it_IT: Aggiungi appuntamenti dello staff

en: Hide this field if you want to hide the list of WP users from your staff members.
it_IT: Nascondi questo campo se vuoi nascondere l'elenco degli utenti WP ai membri dello staff.

en: Read only
it_IT: Solo lettura

en: Hide visibility field
it_IT: Nascondi visibilità campo

en: Disable services update
it_IT: Disabilita l'aggiornamento dei servizi

en: Disable price update
it_IT: Disabilita l'aggiornamento del prezzo

en: Hide create appointment button
it_IT: Nascondi il pulsante crea appuntamento

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Add Staff Cabinet
it_IT: Aggiungi staff direttivo

en: A custom block for displaying staff calendar
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare il calendario staff

en: Details
it_IT: Dettagli

en: A custom block for displaying staff details
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare i dettagli dello staff

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: A custom block for displaying staff advanced settings
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare le impostazioni avanzate dello staff

en: Services
it_IT: Servizi

en: A custom block for displaying staff services
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare i servizi dello staff

en: A custom block for displaying staff schedule
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare il programma dello staff

en: Special days
it_IT: Giorni speciali

en: A custom block for displaying staff special days
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare i giorni speciali dello staff

en: Days off
it_IT: Giorni liberi

en: A custom block for displaying staff days off
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare i giorni liberi dello staff

en: Appointments
it_IT: Appuntamenti

en: A custom block for displaying staff appointments
it_IT: Un blocco personalizzato per mostrare gli appuntamenti dello staff

en: Capacity
it_IT: Capacità

en: Hide WordPress users
it_IT: Nascondi gli utenti WordPress

en: Special hours
it_IT: Ore speciali

en: Fields
it_IT: Campi

en: Created at any time
it_IT: Creati in tutti i periodi

en: Customer
it_IT: Cliente

en: All statuses
it_IT: Tutti gli stati

en: No status selected
it_IT: Nessuno stato selezionato

en: New appointment
it_IT: Nuovo appuntamento

en: Any time
it_IT: Tutti i periodi

en: No appointments for selected period.
it_IT: Nessun appuntamento per il periodo selezionato.

en: Processing...
it_IT: Elaborazione in corso…

en: No data available in table
it_IT: Nessun dato disponibile nella tabella

en: Loading...
it_IT: Caricamento in corso…

en: No result found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: Searching
it_IT: Ricerca in corso

en: Attachments
it_IT: Allegati

en: Repeat every year
it_IT: Ripeti ogni anno

en: We are not working on this day
it_IT: Questo giorno siamo chiusi

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
it_IT: La capacità minima non deve essere superiore alla capacità massima.

en: Export to CSV
it_IT: Esporta in CSV

en: Auto-refresh Calendar
it_IT: Aggiornamento automatico del calendario

en: Every 1 minute
it_IT: Ogni minuto

en: Every 5 minutes
it_IT: Ogni 5 minuti

en: Every 15 minutes
it_IT: Ogni 15 minuti

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Displayed appointments
it_IT: Appuntamenti visualizzati

en: Upcoming appointments
it_IT: Appuntamenti prossimi

en: Delimiter
it_IT: Delimitatore

en: Comma (,)
it_IT: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it_IT: Punto e virgola (;)

en: Select all
it_IT: Seleziona tutto

en: Booking Time
it_IT: Orario della prenotazione

en: Customer Name
it_IT: Nome del cliente

en: Customer Phone
it_IT: Telefono del cliente

en: Customer Email
it_IT: Email del cliente

en: Status
it_IT: Stato

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: On waiting list
it_IT: In lista di attesa

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: %s of %s
it_IT: %s di %s

en: Full name
it_IT: Cognome e nome

en: Info
it_IT: Informazioni

en: This text can be inserted into notifications to customers by Administrator.
it_IT: Questo testo può essere inserito dall'amministratore nelle notifiche ai clienti.

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: If you want to become invisible to your customers set the visibility to "Private".
it_IT: Se vuoi diventare invisibile ai tuoi clienti imposta la visibilità a "Privato".

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Private
it_IT: Privato

en: All locations
it_IT: Tutte le sedi

en: No locations selected
it_IT: Nessuna sede selezionata

en: Zoom connection failed
it_IT: Connessione a Zoom fallita

en: Zoom: OAuth2.0 connection needed
it_IT: Zoom: connessione necessaria a OAuth2.0

en: It seems like you are trying to log in with a user that is not associated with an existing customer or staff member.
it_IT: Sembra che stai cercando di accedere come un utente che non è associato a nessun cliente o membro dello staff esistente.

en: Please double-check your credentials and ensure that you are using the correct login information.
it_IT: Controlla bene le tue credenziali e accertati che stai usando le corrette informazioni di accesso.

en: Your account has been disabled. Contact your website administrator to continue.
it_IT: Il tuo account è stato disabilitato. Contatta l'amministratore de tuo sito web per continuare.

en: API Login ID
it_IT: ID di accesso all'API

en: API Transaction Key
it_IT: Chiave di transazione API

en: Title
it_IT: Titolo

en: Rate
it_IT: Aliquota

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Price settings and display
it_IT: Impostazioni e visualizzazione prezzo

en: If the prices for your services include taxes, select include taxes. If the prices for your services do not include taxes, select exclude taxes.
it_IT: Se i prezzi dei tuoi servizi includono le tasse, seleziona tasse incluse. Se i prezzi dei tuoi servizi non includono le tasse, seleziona tasse escluse.

en: Include taxes
it_IT: Tasse incluse

en: Exclude taxes
it_IT: Tasse escluse

en: Add tax
it_IT: Aggiungi tassa

en: New tax
it_IT: Nuova tassa

en: Edit tax
it_IT: Modifica tassa

en: No taxes found.
it_IT: Nessuna tassa trovata.

en: Service tax amount
it_IT: Totale tasse servizio

en: Service tax rate
it_IT: Aliquota dell'imposta sui servizi

en: Total tax included in the appointment (summary for all items)
it_IT: Totale tasse incluse nell'appuntamento (riepilogo per tutte le voci)

en: Total price without tax
it_IT: Prezzo totale tasse escluse

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount. Note that tax will not be calculated for the additional amount to the cost. If you need to report the exact tax amount to the payment system, do not use additional charge.
it_IT: Questa impostazione influisce sul costo della prenotazione in base al sistema di pagamento utilizzato. Specificare una percentuale o un importo fisso. Utilizzare il segno meno ("-") per la diminuzione/sconto. Notare che l'imposta non verrà calcolata per l'importo aggiuntivo al costo. Se è necessario comunicare l'importo esatto delle imposte al sistema di pagamento, non utilizzare il costo aggiuntivo.

en: Taxation
it_IT: Tassazione

en: Customer Information
it_IT: Informazioni cliente

en: Combined values of all customer information fields
it_IT: Valori combinati di tutti i campi d'informazione sul cliente

en: Customer information field
it_IT: Campo informazioni cliente

en: Ask once
it_IT: Chiedi una volta

en: Customer Information description
it_IT: Descrizione delle informazioni sul cliente

en: Info field
it_IT: Campo informazioni

en: Download
it_IT: Scarica

en: Customer information
it_IT: Informazioni cliente

en: To receive REST API credentials, in <b>My Apps & Credentials</b> of your PayPal account do the following steps:
it_IT: Per ricevere le credenziali API REST, nella sezione <b>Le mie applicazioni e credenziali</b> del tuo conto PayPal esegui i seguenti passaggi:

en: Click <b>Create App</b> and enter application details.
it_IT: Fai clic su <b>Crea applicazione</b> e inserisci i dettagli dell'applicazione.

en: Once created, copy <b>Client ID</b> and <b>Secret</b> and use them in the form below.
it_IT: Una volta creati, copia <b>Client ID</b> e <b>Secret</b> e utilizzali nel modulo sottostante.

en: Client ID
it_IT: ID cliente

en: I will pay now with Mollie
it_IT: Pago subito con Mollie

en: Persons
it_IT: Persone

en: Number of persons
it_IT: Numero di persone

en: Group Booking
it_IT: Prenotazione di gruppo

en: Group bookings information format
it_IT: Formato delle informazioni per le prenotazioni di gruppo

en: Select format for displaying the time slot occupancy for group bookings.
it_IT: Seleziona il formato per la visualizzazione dell'occupazione della fascia oraria per le prenotazioni di gruppo.

en: [Booked/Max capacity]
it_IT: [Capacità prenotata/massima]

en: [Available left]
it_IT: [Disponibilità residua]

en: Number of persons already in the list
it_IT: Numero di persone già in lista

en: Capacity of service
it_IT: Capacità del servizio

en: Show information about group bookings
it_IT: Mostra informazioni sulle prenotazioni di gruppo

en: Disable capacity update
it_IT: Disabilita l'aggiornamento della capacità

en: Capacity (min and max)
it_IT: Capacità (min e max)

en: The minimum and maximum number of customers allowed to book the service for the certain time period.
it_IT: Il numero minimo e massimo dei clienti che possono prenotare il servizio per un certo periodo di tempo.

en: One booking per time slot
it_IT: Una prenotazione per fascia oraria

en: Enable this option if you want to limit the possibility of booking within the service capacity to one time.
it_IT: Attiva questa opzione se vuoi limitare a una sola volta la possibilità di prenotare all'interno della capacità del servizio.

en: Busy
it_IT: Occupato

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Full address
it_IT: Indirizzo completo

en: Follow these steps to get an API key:
it_IT: Segui questi passaggi per ottenere la chiave API:

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.
it_IT: Vai nella <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Console API di Google</a>.

en: Create or select a project. Click <b>Continue</b> to enable the API.
it_IT: Crea o seleziona un progetto. Fai clic su <b>Continua</b> per abilitare l'API.

en: On the <b>Credentials</b> page, get an <b>API key</b> (and set the API key restrictions). Note: If you have an existing unrestricted API key, or a key with server restrictions, you may use that key.
it_IT: Nella pagina <b>Credenziali</b>, richiedi una <b>chiave API</b> (e imposta le restrizioni della chiave API). Nota: se disponi già di una chiave API senza restrizioni o di una chiave con restrizioni del server, puoi utilizzare quella chiave.

en: Click <b>Library</b> on the left sidebar menu. Select Google Maps JavaScript API and make sure it's enabled.
it_IT: Fai clic su <b>Libreria</b> nel menu della barra laterale sinistra. Seleziona Google Maps JavaScript API e assicurati che sia abilitato.

en: Use your <b>API key</b> in the form below.
it_IT: Utilizza la tua <b>chiave API</b> nel modulo sottostante.

en: Enter a Google API key that you got after registering your app project on the Google API Console.
it_IT: Inserisci la chiave API di Google ottenuta dopo aver registrato il progetto dell'applicazione nella Console API di Google.

en: Show address required
it_IT: Mostra campo Indirizzo obbligatorio

en: Show google maps field
it_IT: Mostra campo Google Maps

en: Google maps address
it_IT: Indirizzo di Google maps

en: Collaborative services
it_IT: Servizi di collaborazione

en: Do not allow to select a specific staff member
it_IT: Non consentire di scegliere un membro specifico dello staff

en: If this option is enabled then customers won't be able to select a staff member for collaborative services in the first step of the booking form
it_IT: Se questa opzione è abilitata, i clienti non potranno selezionare un membro dello staff per i servizi di collaborazione nella prima fase del modulo di prenotazione

en: Collaborative
it_IT: Collaborazione

en: Collaborative service
it_IT: Servizio di collaborazione

en: Part of collaborative service
it_IT: Parte del servizio di collaborazione

en: Equal duration
it_IT: Stessa durata

en: Make every service duration equal to the duration of the longest one.
it_IT: Rendi la durata di ogni servizio uguale quella del servizio più lungo.

en: Customer cabinet (all services displayed in tabs)
it_IT: Armadietto clienti (tutti i servizi visualizzati in schede)

en: Appointment management
it_IT: Gestione appuntamenti

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Show timezone
it_IT: Mostra fuso orario

en: Location
it_IT: Sede

en: Category
it_IT: Categoria

en: Online meeting
it_IT: Videoconferenza

en: Join online meeting
it_IT: Partecipa alla videoconferenza

en: Cancellation reason
it_IT: Motivo dell'annullamento

en: Reschedule
it_IT: Riprogrammazione

en: Profile management
it_IT: Gestione profilo

en: Birthday
it_IT: Compleanno

en: Customer address
it_IT: Indirizzo del cliente

en: Wordpress password
it_IT: Password Wordpress

en: Delete account
it_IT: Elimina account

en: Add Customer Cabinet
it_IT: Aggiungi armadietto cliente

en: Customer cabinet
it_IT: Armadietto cliente

en: A custom block for displaying customer cabinet
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare un armadietto cliente

en: show
it_IT: mostra

en: Show
it_IT: Mostra

en: Timezone
it_IT: Fuso orario

en: Employee
it_IT: Incaricato

en: Profile
it_IT: Profilo

en: WP user
it_IT: Utente WP

en: Current password
it_IT: Password attuale

en: New password
it_IT: Nuova password

en: Confirm password
it_IT: Conferma password

en: No appointments.
it_IT: Nessun appuntamento.

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Not allowed
it_IT: Non consentito

en: There are no time slots for selected date.
it_IT: Non ci sono fasce orarie disponibili per la data selezionata

en: Profile updated successfully.
it_IT: Il profilo è stato aggiornato correttamente.

en: Unfortunately, you're not able to cancel the appointment because the required time limit prior to canceling has expired.
it_IT: Purtroppo non è possibile disdire l'appuntamento perché è scaduto il termine richiesto per la disdetta.

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
it_IT: La fascia oraria selezionata non è più disponibile. Seleziona un altra fascia oraria.

en: Wrong current password
it_IT: Password attuale errata

en: Passwords mismatch
it_IT: Le password non coincidono

en: Cancel Appointment
it_IT: Annulla appuntamento

en: You are going to cancel a scheduled appointment. Are you sure?
it_IT: Stai annullando un appuntamento programmato. Sei sicuro?

en: You are going to delete your account and all information associated with it. Click Confirm to continue or Cancel to cancel the action.
it_IT: Stai per eliminare il tuo account e tutte le informazioni ad esso associate. Fai clic su "Conferma" per continuare o su "Annulla" per annullare l'azione.

en: This account cannot be deleted because it is associated with scheduled appointments. Please cancel bookings or contact the service provider.
it_IT: Questo account non può essere cancellato perché è associato ad appuntamenti programmati. Annulla le prenotazioni o contatta il fornitore del servizio.

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Time
it_IT: Orario

en:  and %d more item |  and %d more items
it_IT[0]:  e %d altro elemento
it_IT[1]:  e %d altri elementi

en: Phone number is empty.
it_IT: Numero di telefono è vuoto.

en: Out of credit
it_IT: Credito esaurito

en: Country out of service
it_IT: Paese fuori servizio

en: Purchase code is not valid
it_IT: Il codice d'acquisto non è valido

en: Purchase code is used on another account
it_IT: Il codice d'acquisto è in uso in un altro account

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
it_IT: La verifica del codice di acquisto non è temporaneamente disponibile. Riprova più tardi.

en: Bookly Cloud couldn't connect to your server.
it_IT: Bookly Cloud non riesce a connettersi con il tuo server.

en: Please check your firewall settings.
it_IT: Controlla le impostazioni del tuo firewall.

en: If problem persists, please contact us at <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
it_IT: Se il problema persiste, contattaci <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>

en: Stripe not connected
it_IT: Stripe non connesso

en: Stripe account not found
it_IT: Account Stripe non trovato

en: Refund cannot be processed. Try again later or process it manually in your payment system
it_IT: Il rimborso non può essere elaborato. Riprova più tardi o elaboralo manualmente nel tuo sistema di pagamento

en: Error
it_IT: Errore

en: Error connecting to server.
it_IT: Errore durante la connessione al server.

en: Passwords must be the same.
it_IT: Le password devono essere uguali.

en: Empty password.
it_IT: Password vuota.

en: Incorrect password.
it_IT: Password errata.

en: Incorrect recovery code.
it_IT: Codice di ripristino non corretto.

en: Incorrect email or password.
it_IT: Email o password non corretta.

en: Invalid email.
it_IT: E-mail non valido.

en: Recharge your account with one of the standard amounts
it_IT: Ricarica il tuo account con uno degli importi standard

en: Pending sender ID already exists.
it_IT: ID del mittente in attesa esiste già.

en: Product not found.
it_IT: Prodotto non trovato.

en: Recharge not available.
it_IT: Ricarica non disponibile.

en: Recovery code expired.
it_IT: Codice di recupero scaduto.

en: Error sending email.
it_IT: Errore durante l'invio dell'email.

en: Subscription not available.
it_IT: Iscrizione non disponibile.

en: User not found.
it_IT: Utente non trovato.

en: Email already in use.
it_IT: Email già in uso.

en: Dear Bookly Cloud customer.
    We would like to notify you that your Bookly Cloud balance fell below 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly Cloud page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
it_IT: Gentile cliente Bookly Cloud,
    la informiamo che il suo saldo Bookly Cloud è sceso sotto i 5 USD. Per utilizzare il nostro servizio senza interruzioni, la invitiamo a ricaricare il suo saldo visitando la pagina Bookly Cloud  <a href='%s'>qui</a>.
    
    Per non ricevere più queste notifiche, aggiornare le impostazioni <a href='%s'>qui</a>.

en: Bookly Cloud - Low Balance
it_IT: Bookly Cloud - saldo basso

en: Card
it_IT: Carta

en: You don't have enough Bookly Cloud credits to send this message. Please add funds to your balance and try again.
it_IT: Non hai abbastanza crediti Bookly Cloud per inviare questo messaggio. Aggiungi fondi al tuo saldo e riprova.

en: Failed to send SMS.
it_IT: Impossibile inviare SMS.

en: Queued
it_IT: In coda

en: Blocked
it_IT: Bloccato

en: Sending
it_IT: Invio

en: Sent
it_IT: Inviato

en: Delivered
it_IT: Consegnato

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Undelivered
it_IT: Non consegnato

en: Approved
it_IT: Confermato

en: Declined
it_IT: Rifiutato

en: Cancelled
it_IT: Annullato

en: Incorrect sender ID
it_IT: ID del mittente non corretto

en: Notification to customer about approved appointment
it_IT: Notifica al cliente di appuntamento approvato

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    questa è la conferma della tua prenotazione per i servizi scelti: {service_name}.
    
    Ti aspettiamo in {company_address} il {appointment_date} alle {appointment_time}.
    
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved appointment
it_IT: Notifica all'incaricato dello staff di appuntamento approvato

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    c'è una nuova prenotazione.
    
    Ecco i dettagli:
    
    Servizio: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Notification to customer about cancelled appointment
it_IT: Notifica al cliente di appuntamento disdetto

en: Dear {client_name}.
    
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    hai disdetto la tua prenotazione per {service_name} per il giorno {appointment_date} alle ore {appointment_time}.
    
    Grazie per accordarci la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled appointment
it_IT: Notifica all'incaricato dello staff di appuntamento disdetto

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    la seguente prenotazione è stata disdetta.
    
    Servizio: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Nome cliente: {client_name}
    Telefono cliente: {client_phone}
    Email cliente: {client_email}

en: Notification to customer about rejected appointment
it_IT: Notifica al cliente di appuntamento rifiutato

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    la prenotazione di {service_name} del {appointment_date} alle ore {appointment_time} è stata rifiutata.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Scusandoci per la mancata prenotazione, ci auguriamo di poter fissare un nuovo appuntamento.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected appointment
it_IT: Notifica all'incaricato dello staff di un appuntamento rifiutato

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    la seguente prenotazione è stata rifiutata.
    
    Motivo: {cancellation_reason}
    
    Servizio: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Nome cliente: {client_name}
    Telefono cliente: {client_phone}
    Email cliente: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    questa è la conferma della tua prenotazione per i servizi scelti: {service_name}.
    
    Ti aspettiamo in {company_address} il {appointment_date} alle {appointment_time}.
    
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    hai una nuova prenotazione.
    
    Servizio: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Dear {client_name}.
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    hai disdetto la tua prenotazione del {service_name} per il {appointment_date} alle {appointment_time}.
    
    Grazie per accordarci la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    la seguente prenotazione è stata disdetta.
    
    Servizio: {service_name}
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Nome cliente: {client_name}
    Telefono cliente: {client_phone}
    Email cliente: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    la prenotazione del {service_name} per il {appointment_date} alle ore {appointment_time} è stata rifiutata.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Grazie per aver scelto la nostra azienda.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    la seguente prenotazione è stata rifiutata.
    Motivo: {cancellation_reason}
    Servizio: {service_nameo}
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Nome cliente: {client_name}
    Telefono cliente: {client_phone}
    Email cliente: {client_email}

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
it_IT: Notifica serale al cliente con i dettagli della prenotazione del giorno dopo (richiede configurazione cron)

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    desideriamo ricordarti che hai prenotato {service_name} per domani {appointment_date}.
    Ti aspettiamo in {company_address} alle {appointment_time}.
    Grazie per aver scelto la nostra azienda.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
it_IT: Messaggio di follow-up nello stesso giorno dopo l'appuntamento (richiede l'impostazione di cron)

en: Dear {client_name}.
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    ti ringraziamo per aver scelto la nostra azienda {company_name}. Ci auguriamo che sei rimasto soddisfatto del {service_name}.
    Grazie infinite e contiamo di rivederti presto nuovamente.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
it_IT: Notifica serale allo staff con l'agenda del giorno dopo (richiede configurazione cron)

en: Hello.
    Your agenda for tomorrow is:
    {next_day_agenda}
it_IT: Ciao,
    Questa è la tua agenda per domani:
    {next_day_agenda}

en: Notification to customer with verification code
it_IT: Notifica al cliente con codice di verifica

en: Bookly verification code
it_IT: Codice di verifica Bookly

en: New staff member's Bookly Staff Cabinet mobile app access token details
it_IT: Dettagli del token di accesso all'app mobile Bookly Staff Cabinet del nuovo membro dello staff

en: Your Bookly Staff Cabinet mobile app access token
it_IT: Il tuo token di accesso all'app mobile Bookly Staff Cabinet

en: Hello.
    Your access token for Bookly Staff Cabinet mobile app: {access_token}
it_IT: Ciao,
    il tuo token di accesso per l'applicazione mobile Bookly Staff Cabinet: {access_token}

en: Download ICS
it_IT: Scarica ICS

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
it_IT: Grazie! La tua prenotazione è stata completata. Ti abbiamo inviato un'email con i dettagli del tuo appuntamento.

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
it_IT: Stai cercando di utilizzare il servizio troppo spesso. Contattaci per effettuare una prenotazione.

en: Your payment has been accepted for processing.
it_IT: Il pagamento è stato accettato per l'elaborazione.

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
it_IT: Hai fatto la prenotazione del {service_name}, con {staff_name} per il giorno {appointment_date} alle ore {appointment_time}.
    Il costo del servizio è {service_price}.
    Per favore inserisci i tuoi dettagli nel modulo sottostante per procedere con la prenotazione.

en: Please tell us how you would like to pay:
it_IT: Per favore indica come intendi pagare:

en: Please select service:
it_IT: Per favore seleziona un servizio:

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
it_IT: Di seguito puoi trovare una lista delle fasce orarie disponibili per {service_name} con {staff_name}.
    Clicca su una fascia oraria per procedere con la prenotazione.

en: Add to calendar
it_IT: Aggiungi al calendario

en: Confirm email
it_IT: Conferma email

en: Finish by
it_IT: Fino alle

en: First name
it_IT: Nome

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Notes
it_IT: Note

en: I will pay locally
it_IT: Pagherò in sede

en: I'm available on or after
it_IT: Sarò disponibile il o dopo il

en: Start from
it_IT: A partire dalle

en: I agree to the terms of service
it_IT: Accetto i termini del servizio

en: You must accept our terms
it_IT: Devi accettare i termini del servizio

en: Select category
it_IT: Seleziona una categoria

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Select service
it_IT: Seleziona un servizio

en: Select day
it_IT: Seleziona giorno

en: Select month
it_IT: Seleziona mese

en: Select year
it_IT: Seleziona anno

en: Please tell us your email
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

en: This email is already in use
it_IT: Questo indirizzo email è già stato utilizzato

en: Email confirmation doesn't match
it_IT: La conferma dell'email non corrisponde

en: Please select an employee
it_IT: Seleziona un incaricato

en: Please tell us your name
it_IT: Inserisci il tuo nome

en: Please tell us your first name
it_IT: Inserisci il tuo nome

en: Please tell us your last name
it_IT: Inserisci il tuo cognome

en: Please tell us your phone
it_IT: Inserisci il tuo numero di telefono

en: Please select a service
it_IT: Seleziona un servizio

en: Login
it_IT: Accesso

en: Done
it_IT: Fatto

en: Start over
it_IT: Ricomincia da capo

en: Incorrect verification code
it_IT: Codice di verifica errato

en: Signed up
it_IT: Registrato

en: Custom notification
it_IT: Notifiche personalizzate

en: Appointment reminder
it_IT: Promemoria appuntamento

en: New booking
it_IT: Nuova prenotazione

en: Notification about customer's appointment status change
it_IT: Notifica di cambiamento di stato dell'appuntamento del cliente

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
it_IT: Auguri di compleanno per i clienti (richiede l'installazione cron)

en: Notification to customer about pending appointment
it_IT: Notifica al cliente di appuntamento in attesa di approvazione

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
it_IT: 1 ° promemoria al cliente sull'imminente appuntamento (richiede l'installazione di cron)

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
it_IT: 2 ° promemoria al cliente sull'imminente appuntamento (richiede l'installazione di cron)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
it_IT: 3 ° promemoria al cliente sull'imminente appuntamento (richiede l'installazione di cron)

en: Last client's appointment
it_IT: Ultimo appuntamento del cliente

en: Full day agenda
it_IT: Agenda giornata lavorativa

en: Notification to staff member about pending appointment
it_IT: Notifica all'incaricato dello staff di un appuntamento in attesa di approvazione

en: Unsupported action
it_IT: Azione non supportata

en: Page Redirection
it_IT: Pagina di reindirizzamento

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
it_IT: Se non vieni automaticamente reindirizzato, segui questo <a href="%s">link</a>.

en: Uncategorized
it_IT: Senza categoria

en: Today
it_IT: Oggi

en: Week
it_IT: Settimana

en: Month
it_IT: Mese

en: List
it_IT: Elenco

en: All day
it_IT: Tutto il giorno

en: +%d more
it_IT: + altri %d

en: Education
it_IT: Istruzione

en: Universities
it_IT: Università

en: Colleges
it_IT: Collegi

en: Schools
it_IT: Scuole

en: Libraries
it_IT: Biblioteche

en: Teaching
it_IT: Istruzione

en: Tutoring lessons
it_IT: Lezioni di formazione

en: Parent meetings
it_IT: Incontri per i genitori

en: Child care
it_IT: Assistenza all'infanzia

en: Driving Schools
it_IT: Scuole guida

en: Driving Instructors
it_IT: Istruttore di guida

en: Other
it_IT: Altro

en: Beauty and wellness
it_IT: Bellezza e benessere

en: Beauty salons
it_IT: Saloni di bellezza

en: Hair salons
it_IT: Parruccherie

en: Nail salons
it_IT: Centro per le unghie e l'estetica

en: Eyelash extensions
it_IT: Estensioni ciglia

en: Events and entertainment
it_IT: Eventi e intrattenimento

en: Events (One time and Recurring)
it_IT: Eventi (Una sola volta e ricorrente)

en: Business events
it_IT: Eventi d'affare

en: Meeting rooms
it_IT: Sale riunioni

en: Escape rooms
it_IT: Escape rooms (spazi ricreativi)

en: Art classes
it_IT: Corsi d'arte

en: Equipment rental
it_IT: Noleggio attrezzature

en: Photographers
it_IT: Fotografi

en: Restaurants
it_IT: Ristorranti

en: Medical
it_IT: Medicale

en: Medical Clinics & Doctors
it_IT: Cliniche mediche e dottori

en: Dentists
it_IT: Dentisti

en: Chiropractors
it_IT: Chiropratici

en: Acupuncture
it_IT: Agopuntura

en: Massage
it_IT: Massaggi

en: Physiologists
it_IT: Fisiologi

en: Psychologists
it_IT: Psicologi

en: Officials
it_IT: Ufficiali

en: City councils
it_IT: Consigli comunali

en: Embassies and consulates
it_IT: Ambasciate e consolati

en: Attorneys
it_IT: Avvocati

en: Legal services
it_IT: Servizi legali

en: Financial services
it_IT: Servizi finanziari

en: Interview scheduling
it_IT: Pianificazione di interviste

en: Call centers
it_IT: Call center

en: Personal meetings and services
it_IT: Incontri e servizi personali

en: Consulting
it_IT: Servizi di consulenza

en: Counselling
it_IT: Consulenza aziendale

en: Coaching
it_IT: Formazione personale

en: Spiritual services
it_IT: Servizi spirituali

en: Design consultants
it_IT: Consulente di design

en: Cleaning
it_IT: Pulizie

en: Household
it_IT: Casa

en: Pet services
it_IT: Servizi per animali domestici

en: Retailers
it_IT: Rivenditori

en: Retail Finance
it_IT: Finanziamenti al dettaglio

en: Other retailers
it_IT: Altri rivenditori

en: Personal trainers
it_IT: Allenatore personale

en: Gyms
it_IT: Palestre

en: Fitness classes
it_IT: Corsi di fitness

en: Yoga classes
it_IT: Corsi di yoga

en: Golf classes
it_IT: Corsi di golf

en: Sport items renting
it_IT: Noleggio attrezzature sportive

en: %d year | %d years
it_IT[0]: %d anno
it_IT[1]: %d anni

en: %d month | %d months
it_IT[0]: %d mese
it_IT[1]: %d mesi

en: %d week | %d weeks
it_IT[0]: %d settimana
it_IT[1]: %d settimane

en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: From
it_IT: Da

en: To
it_IT: A

en: Custom range
it_IT: Periodo personalizzato

en: Tomorrow
it_IT: Domani

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: Last 7 days
it_IT: Ultima settimana

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Next 7 days
it_IT: Prossimi 7 giorni

en: Next 30 days
it_IT: Prossimi 30 giorni

en: This month
it_IT: Mese corrente

en: Next month
it_IT: Prossimo mese

en: Last month
it_IT: Ultimo mese

en: Start time must not be empty
it_IT: L'ora di inizio non può essere vuota

en: End time must not be empty
it_IT: L'ora di fine non può essere vuota

en: End time must not be equal to start time
it_IT: L'ora finale non può essere uguale all'ora di inizio

en: Could not save appointment in database.
it_IT: Impossibile salvare l'appuntamento nel database.

en: %s has reached the limit of bookings for this service
it_IT: %s ha raggiunto il limite di prenotazioni per questo servizio

en: No.
it_IT: Nr.

en: Appointment date
it_IT: Data appuntamento

en: Customer name
it_IT: Cognome e nome cliente

en: Customer phone
it_IT: Telefono cliente

en: Customer email
it_IT: Email cliente

en: Created
it_IT: Creato

en: Internal note
it_IT: Nota interna

en: Type
it_IT: Tipo

en: Amount
it_IT: Importo

en: User
it_IT: Utente

en: Last appointment
it_IT: Ultimo appuntamento

en: Total appointments
it_IT: Totale appuntamenti

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: State
it_IT: Stato

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Start at
it_IT: Inizia il

en: Number of recipients
it_IT: Numero di destinatari

en: Text
it_IT: Testo

en: Sender ID
it_IT: ID del mittente

en: Cost
it_IT: Costo

en: Resend
it_IT: Reinvia

en: Language
it_IT: Lingua

en: Flag
it_IT: Bandiera

en: Country
it_IT: Paese

en: Code
it_IT: Codice

en: Price/Minute
it_IT: Prezzo/minuto

en: Regular price
it_IT: Prezzo regolare

en: Price with custom Sender ID
it_IT: Prezzo con ID del mittente personalizzato

en: Requested ID
it_IT: ID richiesto

en: Status date
it_IT: Data dello stato

en: Access token
it_IT: Token di accesso

en: Action
it_IT: Azione

en: Target
it_IT: Destinazione

en: Target ID
it_IT: ID destinazione

en: Author
it_IT: Autore

en: Comment
it_IT: Commento

en: Reference
it_IT: Riferimento

en: New version of %1$s is available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="#" %5$s %6$s>update now</a>.
it_IT: È disponibile una nuova versione di %1$s. <a href="%2$s" %3$s>Visualizza i dettagli della versione %4$s oppure <a href="#" %5$s %6$s>aggiorna adesso</a>.

en: View %1$s version %2$s details
it_IT: Visualizza i dettagli della versione %2$s di %1$s

en: Important
it_IT: Importante

en: You haven't entered the purchase code which results in impossibility to see if there is a new version available. Enter your purchase code in Settings > %sPurchase Code%s.
it_IT: Non hai inserito il codice di acquisto e quindi non puoi vedere se è disponibile una nuova versione. Inserisci il codice d'acquisto in Impostazioni > %sCodice d'acquisto%s.

en: Though, every new version is thoroughly tested to its highest quality before deploying, we can't guarantee that after update the plugin will work properly on all WordPress configurations and completely protect it from the influence of other plugins.
it_IT: Anche se ogni nuova versione viene testata a fondo e con la massima qualità prima di essere distribuita, non possiamo garantire che dopo l'aggiornamento il plugin funzioni correttamente su tutte le configurazioni di WordPress e lo protegga completamente dall'influenza di altri plugin.

en: There is a small risk that some issues may appear as a result of updating the plugin. Please note that, according to %1$s Envato rules %2$s, we will be able to help you only if you have active item support period.
it_IT: Esiste un piccolo rischio che alcuni problemi possano comparire in seguito all'aggiornamento del plugin. Ti ricordiamo che, in base alle %1$s regole di Envato %2$s, saremo in grado di aiutarti solo se hai un periodo di supporto attivo per l'articolo.

en: You can renew support %1$s here %3$s or %2$s I've already renewed support. %3$s
it_IT: Puoi rinnovare il supporto %1$s qui %3$s o %2$s Ho già rinnovato il supporto. %3$s

en: Bookly updater
it_IT: Programma di aggiornamento di Bookly

en: Please note that upon deleting this Bookly item, all data associated with it will be permanently deleted
it_IT: Prendi nota che cancellando questo elemento di Bookly, tutti i dati ad esso associati saranno eliminati in modo permanente.

en: To save data, please set "Don't delete" in Bookly Settings > General > Bookly data upon deleting Bookly items
it_IT: Per salvare i dati, impostare "Non cancellare" in Bookly > Impostazioni > Generale > Dati Bookly quando si eliminano gli elementi Bookly

en: %s updated
it_IT: %s aggiornato

en: Please wait, we are checking updates for {checked}/{total} Bookly add-ons
it_IT: Attendere. stiamo controllando gli aggiornamenti per gli add-on di Bookly {checked}/{total}

en: No updates available
it_IT: Non ci sono nuovi aggiornamenti

en: Local
it_IT: Locale

en: Completed
it_IT: Completato

en: Rejected
it_IT: Rifiutato

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Mixed
it_IT: Miscelato

en: Untitled
it_IT: Senza titolo

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: New booking notification
it_IT: Nuova notifica di prenotazione

en: Customer's birthday greeting
it_IT: Auguri per il compleanno del cliente

en: Customer's last appointment notification
it_IT: Notifica ultimo appuntamento del cliente

en: Staff full day agenda
it_IT: Agenda giornata lavorativa staff

en: Verify customer's email
it_IT: Verifica email cliente

en: Verify customer's phone
it_IT: Verifica telefono cliente

en: Mailing message
it_IT: Messaggio e-mail

en: New staff member's Staff Cabinet mobile app access token details
it_IT: Dettagli del token di accesso all'app mobile Staff Cabinet del nuovo membro dello staff

en: Test message
it_IT: Messaggio di prova

en: Invalid email
it_IT: Indirizzo email non valido

en: "%s" is too long (%d characters max).
it_IT: "%s" è troppo lungo (max %d caratteri).

en: Invalid number
it_IT: Numero non valido

en: Invalid date
it_IT: Data non valida

en: Invalid time
it_IT: Orario non valido

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
it_IT: L'utente %s: %s è già associato a un altro %s.<br/>Premere "Aggiorna" per aggiornare i dati dell'utente, oppure premere "Annulla" per modificare i dati inseriti.

en: Enter verification code from SMS
it_IT: Inserisci il codice di verifica dall'SMS

en: Enter verification code from email
it_IT: Inserisci il codice di verifica dall'email

en: Internal Notes
it_IT: Note interne

en: To view the details of these appointments, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
it_IT: Per visualizzare i dettagli di questi appuntamenti, contatta l'amministratore del tuo sito web per verificare la licenza di Bookly Pro.

en: Admins
it_IT: Amministratori

en: Initial setup
it_IT: Configurazione iniziale

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Staff Members
it_IT: Membri dello staff

en: Email Notifications
it_IT: Notifiche email

en: Customers
it_IT: Clienti

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Billing
it_IT: Fatturazione

en: Get Bookly Pro
it_IT: Ottieni Bookly Pro

en: Archived
it_IT: Archiviati

en: Staff Cabinet Mobile App
it_IT: Applicazione Mobile Staff Cabinet

en: Access tokens
it_IT: Token di accesso

en: Revoke
it_IT: Revoca

en: Invite
it_IT: Invita

en: You are going to delete access token(s). Please note that tokens will be automatically revoked, so user(s) associated with deleted token(s) will lose access
it_IT: Stai per eliminare i token di accesso. Tieni presente che i token saranno automaticamente revocati, quindi gli utenti associati ai token eliminati perderanno l'accesso.

en: No matching records found
it_IT: Nessuna registrazione corrispondente trovata

en: Add service
it_IT: Aggiungi servizio

en: Continue
it_IT: Continua

en: Finish
it_IT: Fine

en: Skip
it_IT: Salta

en: Welcome to Bookly!
it_IT: Benvenuto in Bookly!

en: As the ultimate appointment booking plugin for online scheduling, Bookly is designed to help you effortlessly manage your booking calendar, services, and client base.
it_IT: Per essere il migliore plugin di appuntamenti per la programmazione online, Bookly è stato disegnato per aiutarti a gestire senza sforzi il tuo calendario degli appuntamenti, dei servizi e la clientela.

en: This introduction will guide you through the essential configuration steps to get you started quickly.
it_IT: Questa introduzione ti guiderà attraverso le fasi di configurazione essenziali per iniziare rapidamente.

en: You can optionally skip this wizard and refer to %s or watch our %s to learn the basics and get the most out of Bookly.
it_IT: Puoi saltare questa procedura guidata e fare riferimento a %s o guardare il nostro %s per imparare le basi e ottenere il massimo da Bookly.

en: Bookly Help Center
it_IT: Centro assistenza Bookly

en: Video Tutorials
it_IT: Tutorial video

en: Set your company business hours. This schedule will serve as a template for all new staff members.
it_IT: Imposta l'orario di lavoro della tua azienda. Questo orario servirà come modello per tutti i nuovi membri del personale.

en: Select a time interval to be used as a step when creating all time slots in the system.
it_IT: Seleziona un intervallo di tempo da utilizzare come passaggio per la creazione di tutte le fasce orarie del sistema.

en: Select the currency for the prices of your services.
it_IT: Seleziona la valuta per i prezzi dei tuoi servizi.

en: In Bookly, 'staff' refers to any employee or resource that provides services to your clients, such as a consultant, therapist, or any other service provider. Adding staff members allows you to manage their schedules, assign services to them, and track their appointments.
it_IT: In Bookly, per 'staff' si intende qualsiasi dipendente o risorsa che fornisce servizi ai tuoi clienti, come ad esempio un consulente, un terapeuta o qualsiasi altro fornitore di servizi. L'aggiunta di membri dello staff consente di gestire i loro orari, di assegnare loro servizi e di tenere traccia dei loro appuntamenti.

en: In Bookly, a 'service' refers to the various offerings or activities your business provides to clients, such as consultations, treatments, classes, or other services. By adding services, you can manage their duration, cost, and assign them to specific employees.
it_IT: In Bookly, un 'servizio' si riferisce alle varie offerte o attività che la tua azienda fornisce ai clienti, come consulenze, trattamenti, lezioni o altri servizi. Aggiungendo servizi, è possibile gestirne la durata, il costo e assegnarli a dipendenti specifici.

en: Bookly Cloud is an integral part of the Bookly booking system, offering a range of additional products and features for efficient appointment management and automation.
it_IT: Bookly Cloud è parte integrante del sistema di prenotazione Bookly e offre una serie di prodotti e caratteristiche aggiuntive per una gestione efficiente e automatizzata degli appuntamenti.

en: Features like SMS Notifications, Zapier integration, Stripe and Square Payments, Gift Cards, Voice and WhatsApp Notifications are designed to enhance your operations and boost your online business.
it_IT: Caratteristiche come le notifiche via SMS, l'integrazione con Zapier, i pagamenti con Stripe e Square, le carte regalo, le notifiche vocali e WhatsApp sono state progettate per migliorare le tue operazioni e incrementare i tuoi affari online.

en: Discover the full range of <a href="%s" target="_blank">powerful tools here</a>.
it_IT: Scopri l'intera gamma dei <a href="%s" target="_blank">potenti strumenti qui</a>.

en: Sign up today and enjoy a welcome bonus!
it_IT: Iscriviti oggi e approfitta del bonus di benvenuto!

en: Create an account
it_IT: Crea un account

en: Already registered
it_IT: Già registrato

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
it_IT: Accetto <a href="%1$s" target="_blank">i Termini del servizio</a> e <a href="%2$s" target="_blank">l'Informativa sulla privacy</a>

en: Forgot password
it_IT: Password dimenticata

en: Send recovery code
it_IT: Invia codice di recupero

en: Verify recovery code
it_IT: Verifica il codeoce di recupero

en: Set new password
it_IT: Imposta una nuova password

en: Recovery code
it_IT: Codice di recupero

en: You are currently logged into Bookly Cloud with the account
it_IT: Sei attualmente collegato con il Bookly Cloud con l'account

en: Greetings
it_IT: Saluti

en: The initial setup is complete, and you can now continue using Bookly in the admin panel.
it_IT: La configurazione iniziale è stata completata e adesso puoi continuare a usare Bookly nel pannello di amministrazione.

en: You can create staff members and services, add appointments to the calendar, and manage them directly from the backend.
it_IT: Puoi creare membri del personale e servizi, aggiungere appuntamenti al calendario e gestirli direttamente dal backend.

en: To start receiving appointments via the front-end booking form, follow these steps:
it_IT: Per iniziare a ricevere appuntamenti tramite il modulo di prenotazione del front-end, segui i seguenti passaggi:

en: Create a new page in WordPress.
it_IT: Crea una nuova pagina in WordPress.

en: Insert the following shortcode: %s
it_IT: Inserisci il seguente shortcode: %s

en: Save the page and visit it to see your booking form in action.
it_IT: Salva la pagina e visitala per vedere il tuo modulo di prenotazione in azione.

en: Have questions? Visit our %s or reach out to our %s.
it_IT: Hai delle domande? Visita il nostro %s o contatta il nostro %s.

en: Help center
it_IT: Centro assistenza

en: Support Team
it_IT: Team di supporto

en: Staff members order
it_IT: Ordine membri dello staff

en: Add staff
it_IT: Aggiungi incaricato

en: Quick search staff
it_IT: Ricerca rapida staff

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Show archived
it_IT: Mostra archiviati

en: next day
it_IT: giorno successivo

en: Reorder
it_IT: Riordina

en: 1 - 9 employees
it_IT: 1 - 9 impiegati

en: 10 - 19 employees
it_IT: 10 - 19 impiegati

en: 20 - 49 employees
it_IT: 20 - 49 impiegati

en: 50 - 249 employees
it_IT: 50 - 249 impiegati

en: 250 or more employees
it_IT: 250 o più impiegati

en: Select company size
it_IT: Seleziona la dimensione dell'azienda

en: Image
it_IT: Immagine

en: Company name
it_IT: Nome dell'azienda

en: Website
it_IT: Sito web

en: Industry
it_IT: Settore

en: Select industry
it_IT: Seleziona il settore

en: Company size
it_IT: Dimensione dell'azienda

en: Bookly data upon deleting Bookly items
it_IT: Dati Bookly dopo l'eliminazione degli elementi di Bookly

en: If you choose Delete, all data associated with Bookly will be permanently deleted when deleting Bookly items (Bookly, Bookly Pro, or any Bookly add-on)
it_IT: Se si sceglie "Elimina", tutti i dati associati a Bookly verranno eliminati definitivamente quando si cancellano gli elementi di Bookly (Bookly, Bookly Pro o qualsiasi componente aggiuntivo di Bookly).

en: Don't delete
it_IT: Non eliminare

en: Time slot length
it_IT: Dimensione fascia oraria

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
it_IT: Selezionare un intervallo di tempo che verrà utilizzato per la definizione di tutte le fasce orarie nel sistema.

en: Set slot length as service duration
it_IT: Imposta la lunghezza della fascia oraria come durata del servizio

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
it_IT: Attiva questa opzione per rendere la lunghezza della fascia oraria pari alla durata del servizio durante il passaggio "Orario" nel modulo di prenotazione.

en: Number of days available for booking
it_IT: Numero di giorni disponibili per una prenotazione

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
it_IT: Imposta il periodo di tempo a partire dal quale è possibile prenotare un appuntamento.

en: Display available time slots in client's time zone
it_IT: Mostra le fasce orarie con il fuso orario del cliente

en: The value is taken from client's browser.
it_IT: Questo valore si ricava dal browser del cliente.

en: Allow staff members to edit their profiles
it_IT: Permetti ai membri dello staff di modificare i propri profili

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, tutti i membri dello staff associati a utenti WordPress potranno modificare i propri profili, servizi, orari e giorni di riposo.

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
it_IT: Metodo per includere i file JavaScript e CSS di Bookly nella pagina

en: Select method how to include Bookly JavaScript and CSS files on the page. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
it_IT: Seleziona il metodo per includere i file JavaScript e CSS di Bookly nella pagina. Per ulteriori informazioni, consulta la pagina della <a href="%s" target="_blank">documentazione</a>.

en: All pages
it_IT: Tutte le pagine

en: Pages with Bookly form
it_IT: Pagine con moduli di Bookly

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
it_IT: Aiutaci a migliorare Bookly inviando statistiche di utilizzo anonime

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality
it_IT: Consentire al plugin di impostare un avviso "Powered by Bookly" sul widget delle prenotazioni per diffondere informazioni sul plugin. Ciò consentirà al team di migliorare il prodotto e di aumentarne le funzionalità.

en: Prevent caching of pages with booking form
it_IT: Impedire la memorizzazione nella cache delle pagine con il modulo di prenotazione

en: Select "Enabled" if you want Bookly to prevent caching by third-party caching plugins by adding a DONOTCACHEPAGE constant on pages with booking form
it_IT: Selezionare "Abilitato" se si desidera che Bookly impedisca il caching da parte di plugin di caching di terze parti aggiungendo una costante DONOTCACHEPAGE alle pagine con il modulo di prenotazione

en: Session storage mode
it_IT: Modalità di memorizzazione della sessione

en: Select where to store session data
it_IT: Seleziona dove memorizzare i dati della sesiìsione

en: Prevent PHP session locking
it_IT: Impedire il blocco della sessione PHP

en: Enable this option to make Bookly close the PHP session as soon as it is done with it. This should prevent locking the session, which could cause various other processes to timeout or fail
it_IT: Abilitare questa opzione per fare in modo che Bookly chiuda la sessione PHP non appena ha finito. Questo dovrebbe evitare il blocco della sessione, che potrebbe causare il timeout o il fallimento di altri processi.

en: Show news notifications
it_IT: Mostra le notifiche delle notizie

en: If enabled, News notification icon will be displayed
it_IT: Se abilitata, verrà visualizzata l'icona di notifica delle notizie

en: Mail gateway
it_IT: Gateway email

en: Select a mail gateway that will be used to send email notifications. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
it_IT: Seleziona un gateway di posta elettronica da utilizzare per inviare le notifiche via email. Per maggiori informazioni consulta la pagina della <a href="%s" target="_blank">documentazione</a>.

en: WordPress mail
it_IT: Email WordPress

en: Hostname
it_IT: Nome dell'host

en: Port
it_IT: Porta

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Secure
it_IT: Sicuro

en: Service paid locally
it_IT: Servizio pagato in sede

en: URL Settings
it_IT: Impostazioni URL

en: Company
it_IT: Azienda

en: Online Meetings
it_IT: Videoconferenze

en: User Permissions
it_IT: Autorizzazioni utente

en: Additional
it_IT: Aggiuntivo

en: Business Hours
it_IT: Orari lavorativi

en: Holidays
it_IT: Giorni festivi

en: Purchase Code
it_IT: Codice d'acquisto

en: Approve appointment URL (success)
it_IT: URL di approvazione appuntamento (se riuscito)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
it_IT: Impostare l'URL di una pagina che viene mostrata allo staff dopo l'approvazione di un appuntamento.

en: Approve appointment URL (denied)
it_IT: URL di approvazione appuntamento (se negato)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
it_IT: Impostare l'URL di una pagina che viene mostrata allo staff quando non è possibile approvare un appuntamento (per motivi di capacità, stato modificato, ecc.).

en: Cancel appointment URL (success)
it_IT: URL per l'annullamento di un appuntamento (se riuscito)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
it_IT: Impostare la URL di una pagina che viene mostrata ai clienti dopo aver disdetto con successo il loro appuntamento.

en: Cancel appointment URL (denied)
it_IT: URL per l'annullamento di un appuntamento (se negato)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
it_IT: Impostare la URL di una pagina che viene mostrata ai clienti quando la disdetta dell'appuntamento non è più disponibile.

en: Reject appointment URL (success)
it_IT: URL di rifiuto dell'appuntamento (successo)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
it_IT: Impostare l'URL di una pagina che viene mostrata allo staff dopo aver rifiutato l'appuntamento.

en: Reject appointment URL (denied)
it_IT: URL di rifiuto dell'appuntamento (negato)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
it_IT: Impostare l'URL di una pagina che viene mostrata allo staff quando non è possibile rifiutare un appuntamento (a causa di un cambiamento di stato, ecc.).

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
it_IT: Si prega di notare che le ore di lavoro di seguito fungono da template per tutti i nuovi membri dello staff. Per fornire un elenco di fasce orarie, il sistema prende in considerazione soltanto gli orari dei membri dello staff, non gli orari lavorativi dell'azienda. Pertanto, controlla gli orari dei tuoi membri dello staff se riscontri anomalie nel sistema di prenotazione.

en: Please note that business hours you set here will be used as visible hours in Calendar for all staff members if you enable "Show only business hours in the calendar" in Settings > Calendar.
it_IT: Gli orari di lavoro impostati qui saranno utilizzati come orari visibili nel "Calendario" per tutti i membri dello staff quando si abilita l'opzione "Mostra solo gli orari di lavoro nel calendario" in Impostazioni > Calendario.

en: Select status for newly booked appointments.
it_IT: Selezionare Stato per gli appuntamenti prenotati di recente.

en: Please note that this setting will be overridden by Customer Groups > General settings > <a href="%s" target="_blank">Default appointment status</a>.
it_IT: Questa impostazione verrà sovrascritta da Gruppi di clienti > Impostazioni generali > <a href="%s" target="_blank">Stato appuntamento predefinito</a>.

en: Default appointment status
it_IT: Stato predefinito dell'appuntamento

en: ICS description for customers
it_IT: Descrizione ICS per i clienti

en: ICS description for staff
it_IT: Descrizione ICS per lo staff

en: The value returned by {appointment_end_date} placeholder
it_IT: Il valore restituito dal segnaposto della {appointment_end_date}

en: Choose 'Accurate date' if you want the {appointment_end_date} placeholder to return the exact end date of the appointment. Select '+1 day' if you prefer the placeholder to include an additional day in the end date calculation. Please note that this setting will affect only appointments with a duration longer or equal to one day.
it_IT: Scegliere "Data esatta" se vuoi che il segnaposto {appointment_end_date} restituisca la data esatta di fine dell'appuntamento. Selezionare "+1 giorno" se preferisci che il segnaposto includa un giorno in più nel calcolo della data finale. Nota: questa impostazione influisce solo sugli appuntamenti con una durata maggiore o uguale a un giorno.

en: +1 day
it_IT: +1 giorno

en: Accurate date
it_IT: Data esatta

en: Show only business days in the calendar
it_IT: Mostra nel calendario solo i giorni lavorativi

en: If this setting is enabled then only business days will be visible in the calendar according to the company's business hours settings
it_IT: Attivando questa impostazione, solo i giorni lavorativi saranno visibili nel calendario, secondo le impostazioni degli orari dell'azienda

en: Show only business hours in the calendar
it_IT: Mostra nel calendario solo ore lavorative

en: If this setting is enabled then the visible hours in the calendar will be limited to the company's business hours
it_IT: Se questa impostazione è abilitata, gli orari visibili nel calendario saranno esclusivamente quelli lavorativi dell'azienda

en: Show only staff members with appointments in Day view
it_IT: Mostra solo i membri dello staff con appuntamenti nella visualizzazione giornaliera

en: If this setting is enabled then only staff members who have associated appointments will be displayed in the Day view
it_IT: Se questa impostazione è abilitata, solo i membri dello staff che hanno appuntamenti saranno visibili nella visualizzazione giornaliera

en: Show new appointments notifications
it_IT: Mostra le notifiche dei nuovi appuntamenti

en: If enabled, you will see an indicator near 'Calendar' for newly created appointments
it_IT: Quando è abilitata verrà visibile un indicatore accanto al "Calendario" per i nuovi appuntamenti creati

en: Month view style
it_IT: Stile vista mese

en: Select the style for displaying appointments in Month view
it_IT: Seleziona lo stile per la visualizzazione degli appuntamenti nella vista "Mese"

en: Classic
it_IT: Classica

en: Minimalistic
it_IT: Minimalistica

en: Coloring mode
it_IT: Modalità colorata

en: If you select "By service", then the color will be taken from the service settings. If you select "By status", then the color will depend on the appointment status
it_IT: Quando si seleziona "Per servizio", il colore viene preso dalle impostazioni del servizio. Mentre selezionando "Per stato", il colore dipenderà dallo stato dell'appuntamento.

en: By service
it_IT: Per servizio

en: By status
it_IT: Per stato

en: By staff
it_IT: Per staff

en: Appointment with one participant
it_IT: Appuntamento con un partecipante

en: Appointment with many participants
it_IT: Appuntamento con molti partecipanti

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Price format
it_IT: Formato prezzo

en: Add custom metadata to payment
it_IT: Aggiungi metadato personalizzato per il pagamento

en: You can specify up to 50 keys, with key names up to 40 characters long and values up to 500 characters long. Key names can contain only letters, digits and spaces.
it_IT: È possibile specificare fino a 50 chiavi, con nomi di chiavi lunghi fino a 40 caratteri e valori lunghi fino a 500 caratteri. I nomi delle chiavi possono contenere solo lettere, cifre e spazi.

en: Add metadata
it_IT: Aggiungi metadato

en: Phone field default country
it_IT: Campo telefono paese predefinito

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
it_IT: Selezionare un Paese predefinito per il campo telefono nella fase "Dettagli" della prenotazione. È anche possibile lasciare che Bookly ricavi il Paese dall'indirizzo IP del cliente.

en: Guess country by user's IP address
it_IT: Ricava Paese dall'indirizzo IP dell'utente

en: Default country code
it_IT: Prefisso internazionale predefinito

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
it_IT: I vostri clienti devono avere i numeri di telefono in formato internazionale per ricevere i messaggi di testo. Tuttavia, è possibile specificare un codice di Paese predefinito da utilizzare come prefisso per tutti i numeri di telefono che non cominciano con "+" o "00". Ad esempio, se si inserisce "1" come codice del Paese predefinito e un cliente inserisce il numero di telefono come "(600) 555-2222", il numero di telefono risultante a cui inviare l'SMS sarà "+1600555222".

en: Remember personal information in cookies
it_IT: Ricorda le informazioni personali nei cookie

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
it_IT: Se questa impostazione è attiva, i clienti che hanno effettuato l'accesso precedentemente troveranno i propri dati personali già inseriti nello step Dettagli, in quanto salvati nei cookie.

en: Allow duplicate customers
it_IT: Consenti clienti con doppia utenza

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
it_IT: Attivando questa funzione, verrà creato un nuovo utente qualora qualsiasi dato di registrazione al momento della prenotazione sia diverso.

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
it_IT: Mostra finestra di dialogo di conferma prima di aggiornare i dati del cliente

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
it_IT: Attivando questa funzione, se il cliente inserisce informazioni di contatto diverse rispetto alla prenotazione precedente, apparirà un messaggio con la richiesta di aggiornamento dei dati.

en: Verify customer's contact information at Details step
it_IT: Verificare le informazioni di contatto del cliente nella fase Dettagli

en: Select when to send a notification with a verification code to the customer by SMS or email.
it_IT: Selezionare quando inviare una notifica con un codice di verifica al cliente tramite SMS o email.

en: Always verify phone
it_IT: Verifica sempre il telefono

en: Always verify email
it_IT: Verifica sempre l'email

en: Only if data is different from the previous order
it_IT: Solo se i dati sono diversi dall'ordine precedente

en: Appointment ID
it_IT: ID appuntamenti

en: Date of appointment
it_IT: Data appuntamento

en: Time of appointment
it_IT: Orario appuntamento

en: Booking number
it_IT: Numero di prenotazione

en: Name of category
it_IT: Nome della categoria

en: Address of company
it_IT: Indirizzo dell'azienda

en: Name of company
it_IT: Nome dell'azienda

en: Company phone
it_IT: Telefono dell'azienda

en: Company web-site address
it_IT: Sito web dell'azienda

en: Duration of service
it_IT: Durata del servizio

en: Info of service
it_IT: Informazioni sul servizio

en: Name of service
it_IT: Nome del servizio

en: Price of service
it_IT: Prezzo del servizio

en: Email of staff
it_IT: Email dello staff

en: Info of staff
it_IT: Informazioni sullo staff

en: Name of staff
it_IT: Nome dell'incaricato

en: Phone of staff
it_IT: Telefono dell'incaricato

en: Customer notes for appointment
it_IT: Note del cliente sull'appuntamento

en: Status of payment
it_IT: Stato del pagamento

en: Payment type
it_IT: Modalità di pagamento

en: Status of appointment
it_IT: Stato dell'appuntamento

en: Loop over participants list
it_IT: Eseguire un loop sull'elenco dei partecipanti

en: Loop over participants list with delimiter
it_IT: Eseguire un loop sull'elenco dei partecipanti con delimitatore

en: No records for selected period.
it_IT: Nessun record per il periodo selezionato.

en: SMS Notifications
it_IT: Avvisi via SMS

en: Approved at
it_IT: Approvato il

en: Change the sender's name to your phone number or any other name
it_IT: Modificare il nome del mittente con il proprio numero di telefono o con qualsiasi altro nome

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Campaigns
it_IT: Campagne

en: Mailing lists
it_IT: Elenchi email

en: SMS Details
it_IT: Dettagli SMS

en: Price list
it_IT: Listino prezzi

en: If you do not see your country in the list please contact us at <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.
it_IT: Se non vedete il vostro Paese nell'elenco, contattateci all'indirizzo <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.

en: Administrator phone
it_IT: Telefono dell'amministratore

en: Send test SMS
it_IT: Invia SMS di prova

en: Save administrator phone
it_IT: Salva telefono dell'amministratore

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
it_IT: Digitare un numero di telefono in formato internazionale. Ad es per l'Italia un numero di telefono valido sarebbe +393555333222.

en: Quick search notifications
it_IT: Ricerca rapida notifiche

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
it_IT: Si prega di tenere conto che non tutti i paesi per legge permettono ID SMS mittente personalizzato. Si prega di verificare se particolare paese sostiene personalizzato ID del mittente nel nostro listino prezzi. Inoltre si prega di notare che i prezzi per i messaggi con l'abitudine ID del mittente sono generalmente più elevati del 20% - 25% rispetto al normale prezzo di messaggio.

en: Request Sender ID
it_IT: Richiesta ID del mittente

en: Reset to default
it_IT: Reimposta ai valori predefiniti

en: Request
it_IT: Richiesta

en: Cancel request
it_IT: Annulla richiesta

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
it_IT: Può contenere solo lettere o cifre (fino a 11 caratteri).

en: Quick search
it_IT: Ricerca rapida

en: Current mailing list
it_IT: Elenco email attuale

en: Back to lists
it_IT: Torna agli elenchi

en: Sender ID request is sent.
it_IT: Richiesta di ID del mittente inviata.

en: Sender ID is reset to default.
it_IT: ID mittente reimpostato ai valori predefiniti.

en: No records.
it_IT: Nessun risultato.

en: enable
it_IT: abilita

en: disable
it_IT: disabilita

en: Start Now
it_IT: Inizia subito

en: Manual
it_IT: Manuale

en: Ready to send
it_IT: Pronto da spedire

en: In progress
it_IT: In corso

en: Canceled
it_IT: Annullato

en: SMS has been sent successfully.
it_IT: SMS inviato correttamente.

en: WhatsApp Notifications
it_IT: Notifiche con WhatsApp

en: Permanent access token
it_IT: Token di accesso permanente

en: Phone number ID
it_IT: ID numero telefono

en: WhatsApp Business Account ID
it_IT: ID account WhatsApp Business

en: Bookly Cloud Billing
it_IT: Fatturazione Bookly Cloud

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: To generate an invoice you should fill in company information in Bookly Cloud settings -> Invoice
it_IT: Per generare una fattura è necessario inserire le informazioni sulla società in Impostazioni di Bookly Cloud -> Fattura

en: Bookly Cloud Settings
it_IT: Impostazioni Bookly Cloud

en: Change password
it_IT: Cambia password

en: Company address
it_IT: Indirizzo dell'azienda

en: Company address line 2
it_IT: Indirizzo dell'azienda riga 2

en: You can change the country <a href="#">here</a>
it_IT: Puoi cambiare il paese <a href="#">qui</a>

en: Company number
it_IT: Numero dell'azienda

en: VAT / Tax number
it_IT: Numero Partita IVA / codice fiscale

en: Additional text to include in invoice
it_IT: Testo aggiuntivo da includere nella fattura

en: Send invoice
it_IT: Invia fattura

en: The invoice will be sent to <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
it_IT: La fattura verrà inviata a <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>

en: Copy invoice to another email(s)
it_IT: Copiare la fattura in altre email

en: Enter one or more email addresses separated by commas.
it_IT: Inserisci uno o più indirizzi email separati da virgola.

en: Save invoice settings
it_IT: Salva le impostazioni della fattura

en: Show SMS notification icon
it_IT: Mostra icona notifiche SMS

en: Send email notification to administrators at low balance
it_IT: Invia notifica email agli amministratori quando il credito è basso

en: Send weekly summary
it_IT: Invia sommario settimanale

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country.
it_IT: Il tuo Paese è la località da cui consumi i servizi Bookly SMS e viene utilizzato per fornirti i metodi di pagamento disponibili in questo Paese.

en: Update country
it_IT: Aggiorna il paese

en: Old password
it_IT: Vecchia password

en: Repeat new password
it_IT: Ripeti la nuova password

en: Passwords don't match
it_IT: Le password non coincidono

en: Services order
it_IT: Ordine dei servizi

en: Quick search services
it_IT: Ricerca rapida servizi

en: Update service setting
it_IT: Aggiorna le impostazioni dei servizi

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
it_IT: Stai per modificare un servizio che è configurabile separatamente per ogni membro dello staff. Vuoi aggiornarlo anche nelle impostazioni dello staff?

en: Remember my choice
it_IT: Ricorda la mia scelta

en: No, update just here in services
it_IT: No, aggiorna solo qui nei servizi

en: The service will be created with the visibility of Private.
it_IT: Il servizio verrà creato con la visibilità "Privato".

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: %d service | %d services
it_IT[0]: %d servizio
it_IT[1]: %d servizi

en: Copy of %s
it_IT: Copia di %s

en: If you have not already done so, <a href="%s" target="_blank">sign up for Zapier</a>
it_IT: Se non hai ancora provveduto, <a href="%s" target="_blank">iscriviti a Zapier</a>.

en: <a href="%s" target="_blank">Sign in to Zapier</a> and click <a href="%s" target="_blank"><b>Make a Zap</b></a>
it_IT: <a href="%s" target="_blank">Accedi a Zapier</a> e fai clic su <a href="%s" target="_blank"><b>Crea uno Zap</b></a>

en: In the <b>Choose App & Event</b> step search for the <b>Bookly</b> app and select it
it_IT: Nel passaggio <b>Scegli App ed Eventi</b> cerca l'app <b>Bookly</b> e selezionala

en: In the <b>Choose Trigger Event</b> dropdown choose a trigger and click <b>Continue</b>
it_IT: Nel menu a discesa <b>Scegli trigger evento</b> seleziona un trigger e fai clic su <b>Continua</b>

en: In the <b>Choose Account</b> step click <b>Sign in to Bookly</b>
it_IT: Nel passaggio <b>Scegli un account</b> fai clic su <b>Accedi a Bookly</b>

en: In the popup window enter the API Key found below on this page, and click <b>Yes, Continue</b>
it_IT: Nel popup inserisci la chiave API che si trova in basso in questa pagina e fai clic su <b>Sì, continua</b>.

en: Click <b>Continue</b>, then <b>Test trigger</b> and <b>Continue</b>
it_IT: Fai clic su <b>Continua</b>, poi su <b>Test trigger</b> e su <b>Continua</b>

en: Continue creating your Zap by selecting the options you'd like
it_IT: Continua la creazione del tuo Zap selezionando le opzioni che desideri

en: Finally, click <b>Finish</b> to create your Zap
it_IT: Infine fai clic su <b>Finito</b> per creare il tuo Zap

en: Once your Zap is created, make sure to toggle your Zap "on". It's now ready to go and will run automatically
it_IT: Una volta creato il tuo Zap, assicurati di attivare il tuo Zap. Adesso è pronto per l'uso e verrà eseguito automaticamente.

en: Generate new API Key
it_IT: Generare una nuova chiave API

en: Bookly update required
it_IT: È necessario l'aggiornamento di Bookly

en: This product is not supported by your version of Bookly plugin. Please update Bookly to the latest version.
it_IT: Questo prodotto non è supportato dalla versione del plugin Bookly in uso. Aggiornare Bookly alla versione più recente.

en: Bookly %s required
it_IT: È necessario Bookly %s

en: Cancel subscription
it_IT: Annulla l'iscrizione

en: When do you want to cancel?
it_IT: Quando vuoi annullarla?

en: Cancel on next renewal
it_IT: Annulla al prossimo rinnovo

en: You will be able to use the product until the end of the already paid period. If during this period you decide to keep your subscription, you will have the option to do so.
it_IT: Sarai in grado di utilizzare il prodotto fino alla fine del periodo già pagato. Se durante questo periodo dovessi decidere di mantenere l'abbonamento, avrai la possibilità di farlo.

en: Cancel immediately
it_IT: Annulla subito

en: The product will be disabled immediately. To re-enable the product, you will need to sign up for a new subscription.
it_IT: Il prodotto verrà immediatamente disattivato. Per riattivare il prodotto, è necessario sottoscrivere un nuovo abbonamento.

en: Get started
it_IT: Come iniziare

en: Congrats!
it_IT: Complimenti!

en: best offer
it_IT: l'offerta migliore

en: users choice
it_IT: scelta utenti

en: Purchase code
it_IT: Codice d'acquisto

en: Next billing date
it_IT: Data di fatturazione successiva

en: Deactivation date
it_IT: Data di disattivazione

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Tasks
it_IT: Compiti

en: unlimited in trial
it_IT: illimitati nella prova

en: Stripe activation was not completed
it_IT: L'attivazione di Stripe non è stata completata

en: Diagnostics
it_IT: Diagnosi

en: Run tests automatically
it_IT: Avvia i test automaticamente

en: Success
it_IT: Completato

en: Warning
it_IT: Avvertenza

en: Import file
it_IT: Importa file

en: Skip first row
it_IT: Salta la prima riga

en: Service name
it_IT: Nome del servizio

en: Start date
it_IT: Data d'inizio

en: End date / Duration
it_IT: Data di fine/durata

en: Staff name
it_IT: Nome dello staff

en: Client name
it_IT: Nome del cliente

en: Client email
it_IT: Email del cliente

en: Client phone
it_IT: Telefono del cliente

en: Import
it_IT: Importa

en: minutes
it_IT: minuti

en: Empty value
it_IT: Valore vuoto

en: By proceeding with the import process, the following actions will be performed:
it_IT: Continuando con il processo di importazione verranno eseguite le seguenti azioni:

en: New staff members, services, customers, appointments and payments will be created based on the data in your CSV file.
it_IT: I nuovi membri del personale, i servizi, i clienti, gli appuntamenti e i pagamenti saranno creati in base ai dati del tuo file CSV.

en: Services will be linked to staff members, and customers will be linked to their appointments.
it_IT: I servizi saranno collegati ai membri dello staff e i clienti ai loro appuntamenti.

en: If exact service duration data is unavailable, durations will be calculated based on the start and end times of appointments.
it_IT: Se non sono disponibili dati precisi sulla durata del servizio, la durata sarà calcolata in base agli orari di inizio e fine degli appuntamenti.

en: If a service, staff member, or customer already exists, the existing records will be used to avoid duplication.
it_IT: Se un servizio, un membro dello staff o un cliente esiste già, per evitare duplicati verranno usati i dati esistenti.

en: Instant notifications will not be sent, but all types of reminders will be sent.
it_IT: Le notifiche istantanee non saranno inviate, mentre saranno inviati tutti i tipi di promemoria.

en: Please note:
it_IT: Nota:

en: Imported appointments will not be synced with external calendars.
it_IT: Gli appuntamenti importati non saranno sincronizzati con i calendari esterni.

en: You must fully understand the data you are importing and its impact.
it_IT: Devi comprendere appieno i dati che stai importando e il loro impatto.

en: It is strongly recommended to back up your database before proceeding, as there will be no straightforward way to undo the changes made during the import.
it_IT: Ti consigliamo vivamente di effettuare un backup del tuo database prima di procedere perché non c'è un metodo diretto di annullare le modifiche fatte durante l'importazione.

en: If you're importing a large CSV file, make sure to check your server limits, as exceeding them may disrupt the import.
it_IT: Se stai importando un file CSV di grandi dimensioni, assicurati di controllare i limiti del tuo server, poiché il superamento di tali limiti potrebbe interrompere l'importazione.

en: If you still need to import a large file, you can split it into several parts and upload them one by one.
it_IT: Se tuttavia devi importare un file di grandi dimensioni, puoi dividerlo in più parti e caricarle una alla volta.

en: Choose CSV file to import
it_IT: Scegli il file CSV da importare

en: You can find full import guide in <a href="%s" target=_blank>our documentation</a>.
it_IT: Puoi trovare una guida completa sull'importazione nella <a href="%s" target=_blank>nostra documentazione</a>.

en: I understand that I am proceeding with the import at my own risk.
it_IT: Ho capito che sto procedendo all'importazione a mio solo rischio.

en: Proceed
it_IT: Continua

en: When importing data from a CSV file, map the columns in your file to the corresponding fields in Bookly.
it_IT: Quando si importano i dati da un file CSV, assegnare le colonne del file ai campi corrispondenti in Bookly.

en:  Use the dropdown menus and input fields to specify which data from your CSV should be imported to each field.
it_IT:  Usa i menu a discesae i campi di immissione per specificare quali dati dal tuo CSV devono essere importati nei vari campi.

en: Set the corresponding duration in minutes.
it_IT: Imposta la durata corrispondente in minuti.

en: Set the corresponding price in your currency.
it_IT: Imposta il prezzo corrispondente nella tua valuta.

en: If the imported file does not contain a column for the status value, select Custom and set a default status for appointments.
it_IT: Se il file importato non contiene una colonna per il valore dello stato, selezionare “Personalizzato” e impostare uno stato predefinito per gli appuntamenti.

en: required
it_IT: obbligatorio

en: Something went wrong
it_IT: Qualcosa è andato storto

en: You have a previously imported file detected.
it_IT: È stato rilevato un file importato in precedenza.

en: If you encountered any issues during the import, you can roll back the import of this file.
it_IT: Se si riscontrano problemi durante l'importazione, è possibile annullare l'importazione di questo file.

en: Rollback
it_IT: Torna indietro

en: Import successful
it_IT: Importazione riuscita

en: Import results
it_IT: Importa risultati

en: Staff members imported
it_IT: Membri dello staff importati

en: Services imported
it_IT: Servizi importati

en: Clients imported
it_IT: Clienti importati

en: Appointments imported
it_IT: Appuntamenti importati

en: End points
it_IT: Punti finali

en: All actions
it_IT: Tutte le azioni

en: Clear all logs
it_IT: Pulisci tutti i registri

en: Restore records
it_IT: Ripristina registrazioni

en: Keep logs
it_IT: Mantieni i registri

en: %s day | %s days
it_IT[0]: %s giorno
it_IT[1]: %s giorni

en: PHP Sessions
it_IT: Sessioni PHP

en: This test checks if PHP sessions are enabled. Bookly needs PHP sessions to work correctly. For more information about PHP sessions, please check the official PHP documentation %s.
it_IT: Questo test verifica se le sessioni PHP sono abilitate. Bookly ha bisogno di sessioni PHP per funzionare correttamente. Per ulteriori informazioni sulle sessioni PHP, consulta la documentazione ufficiale di PHP %s.

en: Critical errors
it_IT: Errori critici

en: This test checks for critical errors in Bookly.
it_IT: Questo test cercherà gli errori critici in Bookly.

en: Some critical errors in Bookly were found recently.
it_IT: Recentemente sono stati riscontrati alcuni errori critici in Bookly.

en: Please contact Bookly support.
it_IT: Contatta l'assistenza di Bookly.

en: Time settings
it_IT: Impostazioni orario

en: We recommend to use timezones with geographic names (e.g., "Europe/London") instead of "UTC +1". Using numerical representation may cause errors with daylight saving time. You can modify your timezone in WP Settings > General > Timezone.
it_IT: Si consiglia di utilizzare i fusi orari con nomi geografici (ad esempio, "Europa/Londra") invece di "UTC +1". L'uso di una rappresentazione numerica può causare errori con l'ora legale. È possibile modificare il fuso orario da WP Impostazioni > Generali > Fuso orario.

en: Add-ons directories
it_IT: Directory degli add-on

en: Since Bookly has specific add-ons directories, their renaming may cause issues.
it_IT: Poiché Bookly ha directory specifiche per i componenti aggiuntivi, la loro ridenominazione può causare problemi.

en: Current directory name
it_IT: Nome della directory attuale

en: Expected directory name
it_IT: Nome previsto della directory

en: Some folders were renamed. Below you can find a list with current and correct names.
it_IT: Alcune cartelle sono state rinominate. Di seguito è riportato un elenco con i nomi attuali e corretti.

en: Incompatible plugins
it_IT: Plugin incompatibili

en: This test checks the plugins that may affect Bookly. For example, some caching and optimizing plugins may cause incorrect work of Bookly.
it_IT: Questo test verifica i plugin che possono influenzare Bookly. Ad esempio, alcuni plugin di caching e ottimizzazione possono causare un funzionamento non corretto di Bookly.

en: One or several incompatible plugins were detected. Please add pages with Bookly shortcodes to cache exceptions and Javascript-code minification.
it_IT: Sono stati rilevati uno o più plugin incompatibili. Aggiungi le pagine con gli shortcode di Bookly alle eccezioni della cache e alla minificazione del codice Javascript.

en: Secure connection
it_IT: Connessione sicura

en: Some Bookly integrations require HTTPS connection and won't work with your website if there is no valid SSL certificate installed on your web server.
it_IT: Alcune integrazioni di Bookly richiedono una connessione HTTPS e non funzioneranno con il tuo sito web se non c'è un certificato SSL valido installato sul tuo server web.

en: External connections
it_IT: Connessioni esterne

en: This test checks the ability to establish a connection with the Bookly Cloud external server.
it_IT: Questo test verifica la capacità di stabilire una connessione con il server esterno di Bookly Cloud.

en: For some reason, your server blocks Bookly Cloud requests. To fix the issue, please ask your hosting provider to whitelist the Bookly Cloud server.
it_IT: Per qualche motivo, il tuo server blocca le richieste di Bookly Cloud. Per risolvere il problema, chiedi al tuo provider di hosting di inserire il server Bookly Cloud nella whitelist.

en: Bookly updates
it_IT: Aggiornamenti di Bookly

en: Bookly updates bring new useful features and bugfixes. Make sure you are using the latest version of Bookly to get more possibilities and the highest quality.
it_IT: Gli aggiornamenti di Bookly portano nuove utili caratteristiche e correzioni di bug. Assicurati di utilizzare l'ultima versione di Bookly per avere più possibilità e la massima qualità.

en: Some Bookly items are outdated. Please update the following items:
it_IT: Alcune voci di Bookly sono obsolete. Aggiorna i seguenti elementi:

en: Please update the following add-ons for correct work of your version of Bookly:
it_IT: Aggiorna i seguenti add-on per il corretto funzionamento della tua versione di Bookly:

en: All staff
it_IT: Tutto lo staff

en: No staff selected
it_IT: Nessun staff selezionato

en: Welcome to Bookly and thank you for your choice!
it_IT: Benvenuti su Bookly e grazie per la scelta!

en: Bookly will simplify the booking process for your customers. This plugin creates another touchpoint to convert your visitors into customers. With Bookly your clients can see your availability, pick the services you provide, book them online and much more.
it_IT: Bookly permetterà ai tuoi clienti di effettuare prenotazioni con facilità. Questo plugin genera un ulteriore touchpoint per far sì che i visitatori diventino clienti. Con Bookly i tuoi clienti visualizzano la disponibilità, scelgono tra i servizi che metti a disposizione, effettuano prenotazioni online e tanto altro.

en: To start using Bookly, you need to set up the services you provide and specify the staff members who will provide those services.
it_IT: Per utilizzare Bookly devi innanzitutto impostare i tuoi servizi e indicare i membri dello staff che se ne occupano.

en: Add a staff member (you can add only one service provider with a free version of Bookly).
it_IT: Aggiungi un membro dello staff (con la versione gratuita di Bookly è possibile aggiungere un solo fornitore di servizi).

en: Add services you provide (up to five with a free version of Bookly) and assign them to a staff member.
it_IT: Aggiungi i servizi che fornisci (fino a cinque con la versione gratuita di Bookly) e assegnali a un membro dello staff.

en: Go to Posts/Pages and click on the 'Add Bookly booking form' button in the page editor to publish the booking form on your website.
it_IT: Vai a Articoli/Pagine e fai clic sul pulsante "Aggiungi modulo di prenotazione Bookly" nell'editor di pagine per pubblicare il modulo di prenotazione sul tuo sito web.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. Get more features and remove the limits by upgrading to the paid version with the <a href="%s" target="_blank">Bookly Pro add-on</a>, which allows you to use a vast number of additional features and settings for booking services, install other add-ons for Bookly, and includes six months of customer support.
it_IT: Con Bookly puoi incrementare le vendite e scalare insieme alla tua attività. Per avere più funzioni e rimuovere i limiti, passa alla versione a pagamento con <a href="%s" target="_blank">l'add-on Bookly Pro</a>, che ti permette di utilizzare un gran numero di caratteristiche e impostazioni aggiuntive per i servizi di prenotazione, di installare altri componenti aggiuntivi per Bookly e include sei mesi di assistenza clienti.

en: Add Staff Members
it_IT: Aggiungi Membri dello Staff

en: Add Services
it_IT: Aggiungi Servizi

en: Try Bookly Pro add-on
it_IT: Prova l'add-on Bookly Pro

en: News
it_IT: Notizie

en: More news
it_IT: Altre notizie

en: No payments for selected period and criteria.
it_IT: Nessun pagamento trovato per la fascia oraria e i criteri selezionati.

en: See details for more items
it_IT: Vedi i dettagli per più voci

en: Edit custom CSS
it_IT: Modifica CSS personalizzato

en: Set up your custom CSS styles
it_IT: Impostare gli stili CSS personalizzati

en: Bookly form
it_IT: Modulo Bookly

en: Show form progress tracker
it_IT: Mostra la barra di avanzamento del modulo

en: Align buttons to the left
it_IT: Allinea i pulsanti a sinistra

en: Invert datepicker colors
it_IT: Inverti i colori del selezionatore di date

en: Click on the underlined text to edit.
it_IT: Clicca sui testi sottolineati per modificarli.

en: How to publish this form on your web site?
it_IT: Come pubblicare questo modulo sul tuo sito web?

en: Open the page where you want to add the booking form in page edit mode and click on the "Add Bookly booking form" button. Choose which fields you'd like to keep or remove from the booking form. Click Insert, and the booking form will be added to the page.
it_IT: Apri la pagina in cui vuoi aggiungere il modulo di prenotazione in modalità di modifica della pagina e fai clic sul pulsante "Aggiungi modulo di prenotazione Bookly". Scegli quali campi vuoi mantenere o rimuovere dal modulo di prenotazione. Fai clic su "Inserisci" e il modulo di prenotazione verrà aggiunto alla pagina.

en: Read more
it_IT: Leggi tutto

en: Make selecting employee required
it_IT: Imposta campo Incaricato come obbligatorio

en: Show service price next to employee name
it_IT: Mostra il prezzo del servizio accanto al nome dell'incaricato

en: Show service duration next to service name
it_IT: Mostra la durata del servizio accanto al nome del servizio

en: Show category info
it_IT: Mostra informazioni categoria

en: Show service info
it_IT: Mostra informazioni servizio

en: Show staff info
it_IT: Mostra informazioni staff

en: Show calendar
it_IT: Mostra il calendario

en: Show blocked timeslots
it_IT: Mostra le fasce orarie occupate

en: Show each day in one column
it_IT: Mostra ogni giorno in una colonna

en: Please note that "I'm available on or after" picker will be hidden
it_IT: Nota che l'opzione "Sono disponibile il giorno o dopo" verrà nascosta

en: Show only the nearest timeslot
it_IT: Mostra solo le fasce orarie più vicine

en: Show only the first timeslot in each day
it_IT: Mostra solo la prima fascia oraria di ogni giorno

en: Phone field required
it_IT: Telefono campo obbligatorio

en: Email field required
it_IT: Email campo obbligatorio

en: Both email and phone fields required
it_IT: I campi telefono ed email sono obbligatori

en: Show Login button
it_IT: Mostra pulsante di accesso

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
it_IT: Non dimenticare di aggiornare la tua email e i codici SMS per i nomi dei clienti

note: Fa riferimento alla funzione che permette di dividere Nome e Cognome invece di farli inserire agli utenti in un unico campo
en: Use first and last name instead of full name
it_IT: Inserisci cognome e nome separatamente

en: Email confirmation field
it_IT: Campo conferma email

en: Show notes field
it_IT: Mostra campo note

en: Show Terms & Conditions checkbox
it_IT: Mostra checkbox per termini e condizioni

en: Show 'Start over' button
it_IT: Mostra il pulsante "Ricomincia da capo"

en: Show 'Download ICS' button
it_IT: Mostra il pulsante "Scarica ICS"

en: Show 'Add to calendar'
it_IT: Mostra "Aggiungi al calendario"

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
it_IT: Il modulo di prenotazione per questo passaggio può avere diverse impostazioni o stati dei suoi elementi. Dipende da varie condizioni come gli add-on installati/attivati, la configurazione delle impostazioni o le scelte eseguite nei passaggi precedenti. Seleziona l'opzione e fai clic sul testo sottolineato da modificare.

en: Form view in case of successful booking
it_IT: Vista del modulo in caso di prenotazione andata a buon fine

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
it_IT: Vista del modulo nel caso che le prenotazioni superino il limite

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
it_IT: Vista del modulo in caso di pagamento accettato per l'elaborazione

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
it_IT: Visibile quando la fascia oraria selezionata è già stata prenotata

en: Visible to non-logged in customers only
it_IT: Visibile solo ai clienti disconnessi

en: Loop over appointments list
it_IT: Eseguire un loop sull'elenco degli appuntamenti

en: Loop over appointments list with delimiter
it_IT: Eseguire un loop sull'elenco degli appuntamenti con delimitatore

en: Image of category
it_IT: Immagine della categoria

en: Service category info of appointment
it_IT: Informazioni della categoria del servizio dell'appuntamento

en: Service category name of appointment
it_IT: Nome della categoria del servizio dell'appuntamento

en: Service duration of appointment
it_IT: Durata del servizio dell'appuntamento

en: Service name of appointment
it_IT: Nome del servizio dell'appuntamento

en: Service price of appointment
it_IT: Prezzo del servizio dell'appuntamento

en: Staff member full name in appointment
it_IT: Nome completo del membro dello staff per l'appuntamento

en: Duration of appointment
it_IT: Durata dell'appuntamento

en: Total quantity of appointments in cart
it_IT: Quantità totale di appuntamenti nel carrello

en: Info of category
it_IT: Informazioni sulla categoria

en: Login form
it_IT: Modulo di accesso

en: Image of service
it_IT: Immagine del servizio

en: Info of staff member
it_IT: Informazioni del membro dello staff

en: Full name of staff member
it_IT: Nome completo del membro dello staff

en: Photo of staff member
it_IT: Foto del membro dello staff

en: Total price of booking
it_IT: Prezzo totale della prenotazione

en: URL of service image (to use inside img tag)
it_IT: URL dell'immagine del servizio (da utilizzare nel tag img)

en: URL of category image (to use inside img tag)
it_IT: URL dell'immagine della categoria (da utilizzare nel tag img)

en: Image of staff category
it_IT: Immagine della categoria staff

en: Info of staff category
it_IT: Informazioni della categoria staff

en: Name of staff category
it_IT: Nome della categoria staff

en: URL of staff photo (to use inside img tag)
it_IT: URL della foto dello staff (da utilizzare nel tag img)

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
it_IT: Il tuo CSS personalizzato è stato salvato. Aggiorna la pagina per vedere le modifiche.

en: Quick search customers
it_IT: Ricerca rapida clienti

en: New customer
it_IT: Nuovo cliente

en: Merge with
it_IT: Unisci con

en: Select for merge
it_IT: Seleziona per unire

en: Merge list
it_IT: Elenco di unione

en: Merge customers
it_IT: Unisci clienti

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
it_IT: Stai cercando di unire i clienti dell'elenco di unione con quello selezionato. Ciò comporterà la perdita dei clienti uniti e lo spostamento di tutti i loro appuntamenti sul cliente selezionato. Sei sicuro di voler continuare?

en: Merge
it_IT: Unisci

en: No customers found.
it_IT: Nessun cliente trovato.

en: Edit customer
it_IT: Modifica cliente

en: Create customer
it_IT: Aggiungi cliente

en: Quick search customer
it_IT: Ricerca rapida clienti

en: Addons
it_IT: Add-on

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Best Sellers
it_IT: Migliori venditori

en: Best Rated
it_IT: Migliore valutazione

en: Newest Items
it_IT: Articoli più recenti

en: Price: low to high
it_IT: Prezzo: da basso a alto

en: Price: high to low
it_IT: Prezzo: da alto a basso

en: Demo
it_IT: Dimostrazione

en: New
it_IT: Nuovo

en: %d sale | %d sales
it_IT[0]: %d vendita
it_IT[1]: %d vendite

en: %d review | %d reviews
it_IT[0]: %d recensione
it_IT[1]: %d recensioni

en: Installed
it_IT: Installato

en: Get it!
it_IT: Prendilo!

en: See the number of appointments and total revenue for the selected period
it_IT: Vedi gli appuntamenti inseriti e il totale dei guadagni per il periodo selezionato

en: End date of appointment
it_IT: Data fine appuntamento

en: End time of appointment
it_IT: Orario fine appuntamento

en: Cart information
it_IT: Informazioni sul carrello

en: Cart information with cancel
it_IT: Informazioni sul carrello con annullamento

en: Time zone of client
it_IT: Fuso orario del cliente

en: Locale of client
it_IT: Lingua del cliente

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
it_IT: URL per la conferma dell'appuntamento (da utilizzare nel tag <a>)

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
it_IT: URL del link per l'annullamento dell'appuntamento con conferma (da usare nel tag <a>)

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
it_IT: URL del link per l'annullamento dell'appuntamento (da utilizzare nel tag <a>)

en: Reason mentioned while cancelling appointment
it_IT: Motivazione utilizzata nell'annullamento dell'appuntamento

en: URL for adding event to Google Calendar (to use inside <a> tag)
it_IT: URL per aggiungere evento al Calendario di Google (da utilizzare nel tag <a>)

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
it_IT: URL per il rifiuto dell'appuntamento (da utilizzare nel tag <a>)

en: Time limit to which appointments can be cancelled
it_IT: Tempo limite per l'annullamento dell'appuntamento

en: Payment status
it_IT: Stato del pagamento

en: Agenda date
it_IT: Data agenda

en: Staff agenda for next day
it_IT: Agenda staff per il giorno successivo

en: Date of next day
it_IT: Data del giorno successivo

en: Customer new password
it_IT: Nuova password del cliente

en: Customer new username
it_IT: Nuovo nome utente del cliente

en: Site address
it_IT: Indirizzo del sito

en: Verification code
it_IT: Codice di verifica

en: Image of service category
it_IT: Immagine della categoria del servizio

en: Company logo
it_IT: Logo dell'azienda

en: Cancel appointment link
it_IT: Link per l'annullamento dell'appuntamento

en: Photo of staff
it_IT: Foto dello staff

en: Test email notifications
it_IT: Test notifiche email

en: To email
it_IT: Email destinatario

en: Notification templates
it_IT: Template per le notifiche

en: All templates
it_IT: Tutti i template

en: Send
it_IT: Invia

en: Email notifications
it_IT: Notifiche email

en: Sender name
it_IT: Nome del mittente

en: Sender email
it_IT: Email del mittente

en: Send emails as
it_IT: Inviare email come

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
it_IT: HTML consente la formattazione, i colori, i font, posizionamento, ecc. Selezionando "Testo" è necessario utilizzare la modalità "Testo" degli editor rich-text di seguito. Su alcuni server solo le email di testo vengono inviati correttamente.

en: Reply directly to customers
it_IT: Rispondi direttamente ai clienti

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, l'indirizzo email del cliente viene utilizzato come indirizzo email del mittente per le notifiche inviate ai membri dello staff e gli amministratori.

en: Scheduled notifications retry period
it_IT: Periodo di riprova delle notifiche programmate

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
it_IT: Imposta il periodo di tempo in cui il sistema tenterà di inviare la notifica all'utente. La notifica verrà eliminata dopo la scadenza del periodo di tempo.

en: Sent successfully.
it_IT: Inviato correttamente.

en: Voice Notifications
it_IT: Notifica vocale

en: Make a test call
it_IT: Fai una chiamata di prova

en: Test voice notifications
it_IT: Test delle notifiche vocali

en: Select the language of your notifications
it_IT: Seleziona la lingua per le tue notifiche

en: No answer
it_IT: Nessuna risposta

en: Calling %s
it_IT: Chiamando %s

en: Default value for category select
it_IT: Valore predefinito per la selezione delle categorie

en: Default value for service select
it_IT: Valore predefinito per la selezione dei servizi

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
it_IT: Attenzione, nel frontend questo campo è richiesto. Se decidi di nasconderlo, assicurati di indicare il valore predefinito

en: Default value for employee select
it_IT: Valore predefinito per la selezione dell'incaricato

en: Week days
it_IT: Giorni della settimana

en: Time range
it_IT: Intervallo di tempo

en: Add Bookly booking form
it_IT: Aggiungi un modulo Bookly

en: Insert Appointment Booking Form
it_IT: Inserisci un modulo di prenotazione appuntamenti

en: Send tax information
it_IT: Invai informazioni sulle tasse

en: Price correction
it_IT: Correzione del prezzo

en: Increase/Discount (%)
it_IT: Aumento/sconto (%)

en: Addition/Deduction
it_IT: Aggiunta/Detrazione

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount.
it_IT: Questa impostazione influisce sul costo della prenotazione in base al gateway di pagamento utilizzato. Specificare una percentuale o un importo fisso. Utilizzare il segno meno ("-") per la diminuzione/sconto.

en: Enter a value
it_IT: Inserisci un valore

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: copied
it_IT: copiato

en: Setup your country
it_IT: Imposta il tuo paese

en: Please spend a minute to setup your country. This will help us provide you with appropriate payment methods when replenishing your account.
it_IT: Dedica un minuto all'impostazione del tuo Paese. Questo ci aiuterà a fornirti metodi di pagamento appropriati quando ricaricherai il tuo conto.

en: The country will also be displayed in the invoice on a separate line below the company address. Make sure the other fields in the invoice do not contain the name of the country.
it_IT: Il Paese verrà visualizzato anche nella fattura, su una riga separata sotto l'indirizzo dell'azienda. Verifica che gli altri campi della fattura non contengano il nome del Paese.

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country
it_IT: Il tuo paese è il luogo da cui consumi i servizi SMS di Bookly e viene utilizzato per fornirti i metodi di pagamento disponibili in quel paese.

en: Set country
it_IT: Imposta il paese

en: I'll do it later
it_IT: Lo farò dopo

en: Log out
it_IT: Disconnessione

en: Register
it_IT: Registra

en: Log In
it_IT: Accesso

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Repeat password
it_IT: Ripeti la password

en: Enter code from email
it_IT: Inserisci il codice da email

en: current<br/>balance
it_IT: saldo<br/>attuale

en: Recharge
it_IT: Ricarica

en: Thank you for registration.
it_IT: Grazie per esserti registrato.

en: You're almost ready to get started with Bookly Cloud.
it_IT: Sei già quasi pronto per iniziare con Bookly Cloud.

en: An email containing the confirmation code has been sent to your email address.
it_IT: Ti abbiamo inviato una email con un codice di verifica al tuo indirizzo email.

en: To complete registration, please enter the confirmation code below.
it_IT: Per completare la registrazione inserisci qui sotto il codice di conferma.

en: Confirmation code
it_IT: Codice di conferma

en: Didn't receive the email?
it_IT: Non hai ricevuto l'email?

en: Check your spam folder.
it_IT: Controlla nella cartella spam.

en: Click %s here %s to resend the email.
it_IT: Fai clic%s qui %s per rispedire l'email.

en: Auto-Recharge is enabled
it_IT: Ricarica automatica abilitata

en: Payment method: %s
it_IT: Metodo di pagamento: %s

en: End date: %s
it_IT: Data fine: %s

en: Change
it_IT: Modifica

en: Support has expired
it_IT: Il supporto è scaduto

en: Support is about to expire
it_IT: Il supporto sta per scadere

en: Support is active
it_IT: Il supporto è attivo

en: Expiration date: %s
it_IT: Data scadenza: %s

en: How it works
it_IT: Come funziona

en: Extend support
it_IT: Supporto esteso

en: Please accept terms and conditions.
it_IT: Si prega di accettare i termini e le condizioni.

en: Thank you
it_IT: Grazie

en: Your payment has been accepted for processing
it_IT: Il pagamento è stato accettato per l'elaborazione

en: Back to the list of amounts
it_IT: Torna all'elenco degli importi

en: Please select a payment method
it_IT: Seleziona un metodo di pagamento

en: Credit card
it_IT: Carta di credito

en: Account recharge
it_IT: Ricarica account

en: Your payment has been cancelled
it_IT: Il tuo pagamento è stato annullato

en: Disable Auto-Recharge
it_IT: Disabilita ricarica automatica

en: Are you sure you want to disable Auto-Recharge?
it_IT: Sei sicuro di voler disabilitare la ricarica automatica?

en: Auto-Recharge
it_IT: Ricarica automatica

en: One-time payment
it_IT: Pagamento una sola volta

en: Please select an amount and enable Auto-Recharge
it_IT: Seleziona un importo e abilita la ricarica automatica

en: Your account will be topped up with the selected amount <b>now</b> if your balance is less than %1$s, and <b>automatically later</b> when the balance falls below %1$s.
it_IT: Il conto verrà ricaricato con l'importo <b>appena</b> selezionato se il saldo è inferiore a %1$s, e <b>automaticamente in seguito</b> quando il saldo scende al di sotto di %1$s.

en: Please select an amount and recharge your account
it_IT: Seleziona un importo e ricarica il tuo conto

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Pay using
it_IT: Pagamenti con

en: Continue with
it_IT: Continua con

en: Auto-Recharge has been cancelled
it_IT: La ricarica automatica è stata annullata

en: Auto-Recharge has been enabled
it_IT: La ricarica automatica è stata abilitata

en: Auto-Recharge has been renewed
it_IT: La ricarica automatica è stata rinnovata

en: You don't have active auto-recharge
it_IT: Non hai una ricarica automatica attiva

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
it_IT: La ricarica automatica è fallita, devi ricaricare il saldo direttamente.

en: Card payment has failed, please use another payment option
it_IT: Il pagamento con la carta di credito è fallito, utilizza un'altra opzione di pagamento

en: Payment has failed, please use another payment option
it_IT: Il pagamento è fallito, utilizza un'altra opzione di pagamento

en: Auto-Recharge disabled
it_IT: Ricarica automatica disattivata

en: Can't disable Auto-Recharge, please contact us at %s
it_IT: Impossibile disabilitare la ricarica automatica, contattaci %s

en: Booking form
it_IT: Modulo di prenotazione

en: A custom block for displaying booking form
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare il modulo di prenotazione

en: hide
it_IT: nascondi

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Select location
it_IT: Seleziona località

en: Empty
it_IT: Vuoto

en: WARNING
it_IT: ATTENZIONE

en: Using <script> tag can be dangerous.
it_IT: Utilizzare tag <script> può essere pericolos.

en: Unless you understand exactly what you are doing, click Cancel and stay safe.
it_IT: A meno che non sai esattamente cosa stai facendo, fai clic su "Annulla" e sarai al sicuro.

en: Start typing "{" to see the available codes. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page
it_IT: Digita "{" per visualizzare i codici disponibili. Per ulteriori informazioni, vedi la pagina della <a href="%s" target="_blank">documentazione</a>

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: Notification settings
it_IT: Impostazioni notifiche

en: Enter notification name which will be displayed in the list.
it_IT: Inserisci il nome della notifica che comparirà nella lista.

en: Choose whether notification is enabled and sending messages or it is disabled and no messages are sent until you activate the notification.
it_IT: Scegli se abilitare le notifiche e inviare i messaggi oppure disabilitarle e i messaggi non verranno inviati fin quando non attivi le notifiche.

en: Recipients
it_IT: Destinatari

en: Client
it_IT: Cliente

en: Administrators
it_IT: Amministratori

en: You can enter multiple email addresses (one per line)
it_IT: Puoi inserire indirizzi di email multiple (uno per riga)

en: You can enter multiple phone numbers (one per line)
it_IT: Puoi inserire più numeri di telefono (uno per riga)

en: Choose who will receive this notification.
it_IT: Scegli chi deve riceve questa notifica.

en: Instant notifications
it_IT: Notifiche istantanee

en: Scheduled notifications (require cron setup)
it_IT: Notifiche programmate (necessario impostare cron)

en: Select the type of event at which the notification is sent.
it_IT: Seleziona il tipo di evento per il quale inviare la notifica.

en: This notification is sent once for a booking made by a customer and includes all cart items.
it_IT: Questa notifica viene inviata una volta quando un cliente effettua una prenotazione e include tutti gli elementi nel carrello.

en: Save notification
it_IT: Salva notifica

en: Appointment status
it_IT: Stato dell'appuntamento

en: Select what status an appointment should have for the notification to be sent.
it_IT: Seleziona lo stato dell'appuntamento per il quale dev'essere inviata la notifica.

en: Choose whether notification should be sent for specific services only or not.
it_IT: Scegli se inviare o no la notifica per i servizi specifici.

en: before
it_IT: prima

en: after
it_IT: dopo

en: year
it_IT: anno

en: on the same day
it_IT: lo stesso giorno

en: Body
it_IT: Corpo

en: New sms notification
it_IT: Nuova notifica sms

en: Edit sms notification
it_IT: Modifica notifica sms

en: Create notification
it_IT: Crea notifica

en: New notification
it_IT: Nuova notifica

en: Associated staff member
it_IT: Membro dello staff associato

en: Select from WordPress users
it_IT: Seleziona tra gli utenti di WordPress

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
it_IT: Se questo membro dello staff richiede un accesso separato per accedere al calendario personale, devi creare un normale account utente WP dedicato.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
it_IT: L'utente con il ruolo di "Amministratore" ha accesso a tutti i calendari e alle impostazioni di tutti i membri dello staff, gli utenti con altri ruoli avranno accesso solo ai calendari personali e alle proprie impostazioni.

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
it_IT: Se lasci questo campo vuoto, questo membro dello staff non sarà in grado di accedere al calendario personale utilizzando il backend WP.

en: This text can be inserted into notifications with %s code.
it_IT: Questo testo può essere inserito nelle notifiche con il codice %s.

en: Color
it_IT: Colore

en: Archive
it_IT: Archivio

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
it_IT: Per non rendere visibile il membro dello staff ai clienti, imposta la visibilità su "Privato".

en: No services found. Please add services.
it_IT: Nessun servizio trovato. Aggiungi dei servizi.

en: Add Service
it_IT: Aggiungi servizio

en: Days Off
it_IT: Giorni liberi

en: The date has already passed.
it_IT: La data è già trascorsa.

en: Create staff
it_IT: Crea staff

en: Edit staff
it_IT: Modifica staff

en: The start time must be less than the end one
it_IT: L'orario iniziale deve essere precedente l'orario finale

en: Error adding the break interval
it_IT: Errore nell'aggiunta dell'intervallo di pausa

en: Adjust the order of staff members in your booking form
it_IT: Imposta l'ordine dei membri dello staff nel modulo di prenotazione

en: Recipient email
it_IT: Email destinatario

en: Bind payment
it_IT: Vincola il pagamento

en: Complete payment
it_IT: Completa il pagamento

en: Manual adjustment
it_IT: Regolazione manuale

en: This invoice number is already in use
it_IT: Questo numero di fattura è già in uso

en: Payment is not found.
it_IT: Pagamento non trovato.

en: Reason
it_IT: Motivo

en: order ID
it_IT: ID ordine

en: Refund
it_IT: Rimborso

en: Are you sure you want to approve refund? This action cannot be undone.
it_IT: Sei certo di voler approvare questo rimborso? Questa azione non può essere annullata.

en: Edit appointment
it_IT: Modifica appuntamento

en: -- Select a service --
it_IT: -- Seleziona un servizio --

en: Period
it_IT: Periodo

en: Selected / maximum
it_IT: Selezionato/massimo

en: Minimum capacity
it_IT: Capacità minima

en: Edit booking details
it_IT: Modifica i dettagli della prenotazione

en: Remove customer
it_IT: Rimuovi cliente

en: -- Search customers --
it_IT: -- Cerca clienti --

en: If you have added a new customer to this appointment or changed the appointment status for an existing customer, and for these records you want the corresponding email or SMS notifications to be sent to their recipients, select the "Send if new or status changed" option before clicking Send. You can also send notifications as if all customers were added as new by selecting "Send as for new".
it_IT: Se hai aggiunto un nuovo cliente a questo appuntamento o hai modificato lo stato dell'appuntamento per un cliente esistente, e per tali registrazioni vuoi che le notifiche email o SMS corrispondenti siano inviate ai loro destinatari, seleziona l'opzione "Invia se nuovo o stato modificato" prima di fare clic su Invia. È anche possibile inviare le notifiche come se tutti i clienti fossero stati aggiunti come nuovi, selezionando "Invia come per i nuovi".

en: Send if new or status changed
it_IT: Invia se nuovo o stato modificato

en: Send as for new
it_IT: Invia come per i nuovi

en: View
it_IT: Vedi

en: This text can be inserted into notifications with {internal_note} code
it_IT: Questo testo può essere inserito nelle notifiche con il codice {internal_note}

en: Please select a provider
it_IT: Seleziona un fornitore

en: The selected period is occupied by another appointment
it_IT: Il periodo selezionato è occupato da un altro appuntamento

en: Selected period doesn't match service duration
it_IT: Il periodo selezionato non corrisponde alla durata del servizio scelto

en: Selected period doesn't match provider's schedule
it_IT: Il periodo selezionato non corrisponde al programma del fornitore

en: No timeslots available
it_IT: Nessuna fascia oraria disponibile

en: Appointment notes
it_IT: Note per l'appuntamento

en: This text can be inserted into notifications with {appointment_notes} code
it_IT: Questo testo può essere inserito nelle notifiche con il codice {appointment_notes}

en: You are going to delete appointment(s). Notifications will be sent in accordance with your settings.
it_IT: Stai per annullare uno o più appuntamenti. Le notifiche saranno inviate in base alle tue impostazioni.

en: Edit access token
it_IT: Modifica il token di accesso

en: New access token
it_IT: Nuovo token di accesso

en: Staff member required
it_IT: Membro dello staff richiesto

en: Variable
it_IT: Variabile

en: Message
it_IT: Messaggio

en: New WhatsApp notification
it_IT: Nuova notifica WhatsApp

en: Edit WhatsApp notification
it_IT: Modifica notifica WhatsApp

en: In appeal
it_IT: In appello

en: Pending deletion
it_IT: Eliminazione pendente

en: Paused
it_IT: In pausa

en: Limit exceeded
it_IT: Limite superato

en: This text can be inserted into notifications with {client_note} code
it_IT: Questo testo può essere inserito nelle notifiche con il codice {client_note}

en: This WP user is already connected to another customer: %s
it_IT: Questo utente WP è già collegato ad un altro cliente: %s

en: Delete customers
it_IT: Elimina i clienti

en: You are going to delete customers with existing bookings. Notifications will not be sent to them.
it_IT: Stai per eliminare dei clienti con prenotazioni esistenti. Non verrà inviata loro nessuna notifica.

en: You are going to delete customers, are you sure?
it_IT: Stai per eliminare dei clienti, sei certo di volerlo fare?

en: Delete customers with existing bookings
it_IT: Eliminare clienti con prenotazioni esistenti

en: Delete customers' WordPress accounts if there are any
it_IT: Eliminare gli account WordPress dei clienti, se ce ne sono

en: Deleted Customer
it_IT: Clienti eliminati

en: ago
it_IT: fa

en: Add recipients
it_IT: Aggiungi destinatario

en: Automatic selection
it_IT: Selezione automatica

en: Manual selection
it_IT: Selezione manuale

en: Add phone numbers using international phone format, one number per line.
it_IT: Aggiungere i numeri di telefono utilizzando il formato internazionale, un numero per riga.

en: E.g
it_IT: Esempio

en: You can add no more than %s contacts
it_IT: Puoi aggiunger non più di %s contatti

en: Please note that only customers who meet all of the conditions will be added to the list. You can find more information in our documentation
it_IT: Nota che solo i clienti che soddisfano tutte le condizioni saranno aggiunti all'elenco. Ulteriori informazioni sono disponibili nella nostra documentazione

en: Total sum of payments, greater or equal than
it_IT: Importi totali dei pagamenti, più grande o uguale a

en: Total number of appointments, greater or equal than
it_IT: Numero totale degli appuntamenti, più grande o uguale a

en: Providers
it_IT: Fornitori

en: New mailing list
it_IT: Nuova lista email

en: New list
it_IT: Nuova lista

en: New campaign
it_IT: Nuova campagna

en: Edit campaign
it_IT: Modifica campagna

en: Start campaign
it_IT: Inizia campagna

en: Start sending messages at
it_IT: Inizia l'invio dei messaggi il

en: Set the time when the mailing will start
it_IT: Imposta l'orario quando iniziare l'invio delle email

en: Start time
it_IT: Orario di inizio

en: Sms text
it_IT: Testo sms

en: Campaign
it_IT: Campagna

en: Cancel campaign
it_IT: Elimina campagna

en: You're about to send an SMS Campaign. If you're sure about the setup, click 'Start Now'. Otherwise, please take a moment to review the details.
it_IT: Stai per inviare una campagna SMS. Se sei sicuro dell'impostazione, fai clic su "Inizia subito". In caso contrario, ti invitiamo a rivedere i dettagli.

en: Select mailing list
it_IT: Seleziona la lista delle email

en: You are going to delete an item that might be involved in existing appointments. All related appointments will be deleted. Please double-check and edit appointments before this item deletion if needed.
it_IT: Stai per eliminare un elemento che potrebbe essere coinvolto in appuntamenti esistenti. Tutti gli appuntamenti correlati verranno eliminati. Se necessario, ricontrolla e modifica gli appuntamenti prima dell'eliminazione dell'elemento.

en: Edit appointments
it_IT: Modifica appuntamenti

en: All unsaved changes will be lost.
it_IT: Tutte le modifiche non salvate andranno perse.

en: Don't save
it_IT: Non salvare

en: Voice
it_IT: Vocale

en: New voice notification
it_IT: Nuova notifica vocale

en: Edit voice notification
it_IT: Modifica notifica vocale

en: Create service
it_IT: Crea servizio

en: Start and end times of the appointment
it_IT: Orario inizio e fine dell'appuntamento

en: Allows to set the start and end times for an appointment for services with the duration of 1 day or longer. This time will be displayed in notifications to customers, backend calendar and codes for booking form.
it_IT: Permette di impostare l'orario di inizio e di fine di un appuntamento per servizi della durata di 1 giorno o più. Questo orario verrà visualizzato nelle notifiche ai clienti, nel calendario del backend e nei codici del modulo di prenotazione.

en: Slot length as service duration
it_IT: Durata fascia oraria come durata del servizio

en: The time interval which is used as a step when building all time slots for the service at the Time step. The setting overrides global settings in Settings > General. Use Default to apply global settings.
it_IT: L'intervallo di tempo utilizzato nel passaggio per la creazione di fasce orarie per il servizio nel passaggio "Orario". L'impostazione annulla le impostazioni generali in Impostazioni > Generale. "Usa predefinito" per applicare le impostazioni generali.

en: Edit service
it_IT: Modifica servizio

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Adjust the order of services in your booking form
it_IT: Imposta l'ordine dei servizi nel modulo di prenotazione

en: Add category
it_IT: Aggiungi categoria

en: Adjust the order of categories in your booking form
it_IT: Imposta l'ordine delle categorie nel modulo di prenotazione

en: This text can be inserted into notifications with {category_info} code
it_IT: Questo testo può essere inserito nelle notifiche con il codice {category_info}

en: Table settings
it_IT: Impostazioni tabella

en: Column
it_IT: Colonna

en: Entries per page
it_IT: Voci per pagina

en: Attach ICS file
it_IT: Allega file ICS

en: Visual
it_IT: Visivo

en: New email notification
it_IT: Nuova notifica email

en: Edit email notification
it_IT: Modifica notifica email

en: To phone
it_IT: Al telefono

en: Notification
it_IT: Notifica

en: Call
it_IT: Chiamata

en: Renew
it_IT: Rinnova

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Your Auto-Recharge will end in %d day. | Your Auto-Recharge will end in %d days.
it_IT[0]: La tua ricarica automatica scade in %d giorno
it_IT[1]: La tua ricarica automatica scade in %d giorni

en: Please renew the connection to keep using Bookly Cloud services.
it_IT: Rinnova la connessione per continuare ad usare i servizi di Bookly Cloud.

en: Your Auto-Recharge will end today.
it_IT: La tua ricarica automatica scade oggi.

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress?
it_IT: Potresti farmi un GRANDE favore e dare una valutazione a 5 stelle su WordPress?

en: Just to help us spread the word and boost our motivation.
it_IT: Solo per aiutarci a diffondere la notizia e ad aumentare la nostra motivazione.

en: Ok, you deserve it
it_IT: Ok, ve lo meritate

en: Nope, maybe later
it_IT: No, magari più tardi

en: Thank you for the {star} star rating!!!
it_IT: Grazie per la valutazione {star} stelle!!!

en: You asked to remind you
it_IT: Hai chiesto di ricordartelo

en: Congratulations!!!
it_IT: Congratulazioni!!!

en: You just made the <b>10th Sale</b> using Bookly Plugin!
it_IT: Hai appena effettuato la <b>10° vendita</b> utilizzando il plugin Bookly!

en: You just made the <b>100th Sale</b> using Bookly Plugin!
it_IT: Hai appena effettuato la <b>100esima vendita</b> utilizzando il plugin Bookly!

en: You just made the <b>1000th Sale</b> using Bookly Plugin!
it_IT: Hai appena effettuato la <b>1000esima vendita</b> utilizzando il plugin Bookly!

en: You just made the <b>10000th Sale</b> using Bookly Plugin!
it_IT: Hai appena effettuato la <b>10000esima vendita</b> utilizzando il plugin Bookly!

en: To allow scheduled actions, please activate <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> or follow <a href="%s" target="_blank">the instructions</a> about cron setup
it_IT: Per consentire le azioni programmate, attiva <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> o segui <a href="%s" target="_blank">le istruzioni</a> sull'impostazione di cron

en: To help us improve Bookly, the plugin anonymously collects usage information. You can opt out of sharing the information in Settings > General.
it_IT: Per aiutarci a migliorare Bookly, il plugin raccoglie informazioni anonime sull'utilizzo. È possibile scegliere di non condividere le informazioni in Impostazioni > Generale.

en: Let the plugin anonymously collect usage information to help Bookly team improve the product.
it_IT: Lascia che il plugin raccolga anonimamente informazioni sull'utilizzo per aiutare il team di Bookly a migliorare il prodotto.

en: Agree
it_IT: Accetto

en: Disagree
it_IT: Non accetto

en: If you use WPML and notice that some translations don't appear on front end, you will need to restore them. Go to WPML, select strings within %s domain, choose any translation, and click the "Save" button.
it_IT: Se stai utilizzando WPML e noti che alcune traduzioni non appaiono sul frontend, dovrai ripristinarle. Vai a WPML, seleziona le stringhe all'interno del dominio %s, scegli una traduzione qualsiasi e fai clic sul pulsante "Salva".

en: This is a Pro version feature
it_IT: Questa è una caratteristica della versione Pro

en: To get access to more features, lifetime free updates and 24/7 support, upgrade to the Pro version of Bookly.
it_IT: Per avere accesso a più funzioni, aggiornamenti gratuiti a vita e assistenza 24/7, passa alla versione Pro di Bookly.

en: Compatibility with Bookly add-ons
it_IT: Compatibilità con gli add-on di Bookly

en: Unlimited staff members
it_IT: Membri dello staff illimitati

en: Unlimited services
it_IT: Servizi illimitati

en: Modern booking forms
it_IT: Moduli di prenotazione moderni

en: Online meetings
it_IT: Videoconferenze

en: WooCommerce compatibility
it_IT: Compatibilità con WooCommerce

en: Google Calendar integration
it_IT: Integrazione Google Calendar

en: Advanced service and staff management
it_IT: Gestione avanzata dei servizi e dello staff

en: Upgrade
it_IT: Aggiorna

en: <b>Bookly Lite rebrands into Bookly with more features available.</b><br/><br/>We have changed the architecture of Bookly Lite and Bookly to optimize the development of both plugin versions and add more features to the new free Bookly. To learn more about the major Bookly update, check our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
it_IT: <b>Bookly Lite diventa Bookly con più funzioni disponibili.</b><br/><br/> Abbiamo cambiato l'architettura di Bookly Lite e Bookly per ottimizzare lo sviluppo di entrambe le versioni del plugin e aggiungere più caratteristiche al nuovo Bookly gratuito. Per saperne di più sull'importante aggiornamento di Bookly, consultare il nostro <a href="%s" target="_blank">articolo sul blog</a>.

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
it_IT: Quanto è probabile che consiglieresti Bookly a un amico o a un collega?

en: What do you think should be improved?
it_IT: Cosa pensi dovrebbe essere migliorato?

en: Please enter your email (optional)
it_IT: Inserisci la tua email (facoltativo)

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
it_IT: Iscriviti alle email mensili sui miglioramenti e le nuove versioni di Bookly.

en: Please, check your email to confirm the subscription. Thank you!
it_IT: Controlla la tua email per confermare l'iscrizione.

en: Given email address is already subscribed, thank you!
it_IT: L'indirizzo email fornito è già iscritto!

en: This email address is not valid.
it_IT: Questo indirizzo email non è valido.

en: Recharge your account balance and get up to %s extra.
it_IT: Ricarica il saldo del tuo conto e ottieni fino al %s in più.

en: Take advantage of Bookly Cloud products which increase customers' loyalty and involvement.
it_IT: Approfitta dei prodotti Bookly Cloud che aumentano la fedeltà e il coinvolgimento dei clienti.

en: Enable Auto-Recharge and get up to %s extra.
it_IT: Abilita la ricarica automatica e ottieni fino al %s in più.

en: Let Bookly Cloud products continuously work without interruptions.
it_IT: Lascia che i prodotti Bookly Cloud lavorino continuamente senza interruzioni.

en: Enable
it_IT: Attiva

en: Remind me later
it_IT: Ricordamelo più tardi

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality.
it_IT: Consenti al plugin di impostare un annuncio Powered by Bookly sul widget delle prenotazioni per diffondere informazioni sul plugin. Ciò consentirà al team di migliorare il prodotto e di potenziarne le funzionalità.

en: Revenue
it_IT: Incasso

en: Approved appointments
it_IT: Appuntamenti confermati

en: Pending appointments
it_IT: Appuntamenti da confermare

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
it_IT: Tutti i campi contrassegnati con un asterisco (*) sono obbligatori.

en: Error sending support request.
it_IT: Errore durante l'invio richiesta di supporto.

en: View this page at Bookly Pro Demo
it_IT: Visualizza questa pagina su Bookly Pro Demo

en: Visit demo
it_IT: Vedi la demo

en: The demo is a version of Bookly Pro with all installed add-ons so that you can try all the features and capabilities of the system and then choose the most suitable configuration according to your business needs.
it_IT: La demo è una versione di Bookly Pro con tutti gli add-on installati, in modo che possa provare tutte le caratteristiche e le capacità del sistema e quindi scegliere la configurazione più adatta alle tue esigenze aziendali.

en: don't show this notification again
it_IT: non mostrare più questa notifica

en: Proceed to demo
it_IT: Vai alla demo

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Contact us
it_IT: Contattaci

en: Need help? Contact us here.
it_IT: Ho bisogno di aiuto? Contattaci qui.

en: Leave us a message
it_IT: Lasciaci un messaggio

en: Your name
it_IT: Il tuo nome

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: How can we help you?
it_IT: Come possiamo aiutarti?

en: Feature requests
it_IT: Richieste di caratteristiche

en: In the Feature Requests section of our Community, you can make suggestions about what you'd like to see in our future releases.
it_IT: Nella sezione Richieste di caratteristiche della nostra Community, puoi dare suggerimenti su ciò che vorresti vedere nelle nostre future versioni.

en: Before you post, please check if the same suggestion has already been made. If so, vote for ideas you like and add a comment with the details about your situation.
it_IT: Prima di inviare un messaggio, verifica se lo stesso suggerimento è già stato proposto. In tal caso, vota le idee che ti piacciono e aggiungi un commento con i dettagli della tua situazione.

en: It's much easier for us to address a suggestion if we clearly understand the context of the issue, the problem, and why it matters to you. When commenting or posting, please consider these questions so we can get a better idea of the problem you're facing:
it_IT: È molto più facile per noi rispondere a un suggerimento se comprendiamo chiaramente il contesto della situazione, il problema e il motivo per cui è importante per te. Quando commenti o invii un messaggio, ti preghiamo di prendere in considerazione queste domande, in modo che possiamo farci un'idea più precisa del problema che stai affrontando:

en: What is the issue you're struggling with?
it_IT: Qual è la difficoltà che ti crea il problema?

en: Where in your workflow do you encounter this issue?
it_IT: In quale parte del tuo flusso di lavoro si manifesta il problema?

en: Is this something that impacts just you, your whole team, or your customers?
it_IT: Si tratta di qualcosa che riguarda solo te, tutto il tuo team o i tuoi clienti?

en: Proceed to Feature requests
it_IT: Vai alle richieste di caratteristiche

en: We care about your experience of using Bookly!<br/>Leave a review and tell others what you think.
it_IT: Ci interessa la tua esperienza di utilizzo di Bookly! <br/>Lascia una recensione e dì agli altri cosa ne pensi.

en: Please note that your user doesn't have the %s capability. All potentially unsecure HTML in Appearance, Email Notifications, and other Bookly sections will be sanitized during the saving of any changes
it_IT: Fai attenzione che se il tuo utente non ha la capacità %s, tutto l'HTML potenzialmente non sicuro in Aspetto, Notifiche via e-mail e altre sezioni di Bookly verrà sanificato durante il salvataggio delle modifiche.

en: Please contact your website administrator for additional information
it_IT: Contatta l'amministratore del tuo sito web per informazioni supplementari

en: Form fields
it_IT: Campi del modulo

en: Default value for location
it_IT: Valore predefinito per la località

en: Default value for category
it_IT: Valore predefinito per la categoria

en: Default value for service
it_IT: Valore predefinito per il servizio

en: Default value for employee
it_IT: Valore predefinito per l'incaricato

en: Selected period doesn't match service schedule
it_IT: Il periodo selezionato non corrisponde con la programmazione del servizio

en: The number of customers should not be more than %d
it_IT: Il numero dei clienti dovrebbe essere non maggiore di %d

en: Booking exceeds your working hours limit
it_IT: La prenotazione supera il limite del tuo orario di lavoro

en: Remember Me
it_IT: Ricordami

en: Lost your password?
it_IT: Hai perso la password?

en: No time is available for selected criteria.
it_IT: Nessun orario disponibile per i criteri selezionati.

en: Data already in use
it_IT: Dati già in uso

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Verify
it_IT: Verifica

en: Show more
it_IT: Mostra di più

en: Your session has expired. Please press "Ok" to refresh the page
it_IT: La sessione è scaduta. Premi "Ok" per aggiornare la pagina.

en: Session error.
it_IT: Errore di sessione.

en: Form ID error.
it_IT: Errore ID modulo.

en: Pay locally is not available.
it_IT: Pagamento in loco non è disponibile.

en: Invalid gateway.
it_IT: Gateway non valido.

en: Error.
it_IT: Errore.

en: Notification to customer about purchased package
it_IT: Notifica al cliente per il pacchetto acquistato

en: Your package at {company_name}
it_IT: Il tuo pacchetto della {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    questa è la conferma che hai prenotato {package_name}.
    Ti aspettiamo in {company_address}.
    
    Grazie per averci scelto.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about purchased package
it_IT: Notifica al membro dello staff sul pacchetto acquistato

en: New package booking
it_IT: Prenotazione di un nuovo pacchetto

en: Hello.
    
    You have new package booking.
    
    Package: {package_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    hai un nuovo pacchetto prenotato.
    
    Package: {package_name}
    
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    questa è la conferma che hai prenotato {package_name}.
    Ti aspettiamo in {company_address}.
    Grazie per averci scelto.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new package booking.
    Package: {package_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    hai un nuovo pacchetto prenotato.
    Package: {package_name}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}

en: Notification to customer about package deactivation
it_IT: Notifica al cliente della disattivazione del pacchetto

en: Service package is deactivated
it_IT: Il pacchetto di servizi è disattivato

en: Dear {client_name}.
    
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    il tuo pacchetto di servizi {package_name} è stato disattivato.
    
    Grazie per averci scelto.
    
    Se hai qualche domanda, contattaci.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about package deactivation
it_IT: Notifica al membro dello staff sulla disattivazione del pacchetto

en: Hello.
    
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    questo pacchetto di servizi {package_name} è stato disattivato.
    
    Nome del cliente: {client_name}
    
    Telefono del cliente: {client_phone}
    
    Email del cliente: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    Thank you for choosing our company.
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    il tuo pacchetto di servizi {package_name} è stato disattivato.
    Grazie per averci scelto.
    Se hai qualche domanda, contattaci.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    questo pacchetto di servizi {package_name} è stato disattivato.
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}

en: Unassigned
it_IT: Non assegnato

en: Notification about new package creation
it_IT: Notifica della creazione di un nuovo pacchetto

en: Notification about package deletion
it_IT: Notifica dell'eliminazione di un pacchetto

en: Creation date
it_IT: Data creazione

en: Packages
it_IT: Pacchetti

en: Show packages without payments in a packages list
it_IT: Mostra i pacchetti senza pagamenti in un elenco di pacchetti

en: If enabled, packages without attached payments will be displayed for customers in a packages list
it_IT: Se abilitata, per i clienti in un elenco di pacchetti verranno visualizzati i pacchetti senza pagamenti allegati

en: Show packages with payments
it_IT: Mostra pacchetti con pagamenti

en: If enabled, only packages with attached payments in "Completed" status will be displayed for customers in a packages list
it_IT: Se abilitata, per i clienti in un elenco di pacchetti verranno visualizzati solo i pacchetti con pagamenti allegati in stato "Completato".

en: With completed payments only
it_IT: Solo con i pagamenti completati

en: New package
it_IT: Nuovo pacchetto

en: Edit package
it_IT: Modifica pacchetto

en: No packages for selected period and criteria.
it_IT: Nessun pacchetto per il periodo e i criteri selezionati.

en: Package schedule
it_IT: Programma pacchetto

en: Name of package
it_IT: Nome del pacchetto

en: Package size
it_IT: Dimensioni del pacchetto

en: Price of package
it_IT: Prezzo del pacchetto

en: Package life time
it_IT: Durata del pacchetto

en: Reason you mentioned while deleting package
it_IT: Motivo indicato durante l'eliminazione del pacchetto

en: Add customer packages list
it_IT: Aggiungere l'elenco dei pacchetti cliente

en: When you select a package the associated services will also be selected. Disabling the service will disable the package.
it_IT: Quando si seleziona un pacchetto, vengono selezionati anche i servizi associati. Disattivando il servizio si disattiva il pacchetto.

en: Attach package
it_IT: Allega pacchetto

en: Attach to package
it_IT: Allega al pacchetto

en: Create package
it_IT: Crea pacchetto

en: Select package
it_IT: Seleziona pacchetto

en: No packages available
it_IT: Nessun pacchetto disponibile

en: Select service provider to see the packages provided. Or select unassigned package to see packages with no particular provider.
it_IT: Seleziona il fornitore di servizi per vedere i pacchetti forniti. Oppure seleziona il pacchetto non assegnato per vedere i pacchetti senza un particolare fornitore.

en: -- Select a package --
it_IT: -- Seleziona un pacchetto --

en: -- Search customer --
it_IT: -- Seleziona cliente --

en: Save & schedule
it_IT: Salva e programma

en: Attach payment
it_IT: Allega il pagamento

en: Please select a package
it_IT: Seleziona un pacchetto

en: Incorrect location and package combination
it_IT: Combinazione errata di luogo e pacchetto

en: Please select a customer
it_IT: Seleziona un cliente

en: Selected appointment date exceeds the period when the customer can use a package of services.
it_IT: La data di appuntamento selezionata supera il periodo in cui il cliente può utilizzare un pacchetto di servizi.

en: Ignore
it_IT: Ignora

en: Selected period is occupied by another appointment
it_IT: Il periodo selezionato è occupato da un altro appuntamento

en: Unfortunately, you're not able to book an appointment because the required time limit prior to booking has expired.
it_IT: Purtroppo non è possibile prenotare un appuntamento perché il termine richiesto prima della prenotazione è scaduto.

en: You are trying to schedule an appointment in the past. Please select another time slot.
it_IT: Stai cercando di fissare un appuntamento per il passato. Seleziona un'altra fascia oraria.

en: The limit of bookings for this service reached
it_IT: È stato raggiunto il limite di prenotazioni per questo servizio

en: Select appointment date
it_IT: Seleziona la data per l'appuntamento

en: Edit package appointment
it_IT: Modifica il pacchetto per l'appuntamento

en: Delete package appointment
it_IT: Elimina il pacchetto per l'appuntamento

en: Enable this setting so that the package can be displayed and available for booking when clients have not specified a particular provider.
it_IT: Abilitare questa impostazione in modo che il pacchetto possa essere visualizzato e disponibile per la prenotazione quando i clienti non hanno specificato un particolare fornitore.

en: Life Time
it_IT: Periodo di utilizzo

en: Days from the first booking
it_IT: Giorni dalla prima prenotazione

en: Days from the creation
it_IT: Giorni dalla creazione

en: Number of days
it_IT: Numero di giorni

en: The period in days when the customer can use a package of services.
it_IT: Il periodo in giorni per cui il cliente può usare il pacchetto di servizi.

en: Packages list
it_IT: Elenco pacchetti

en: A custom block for displaying packages list
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare l'elenco dei pacchetti

en: Your package has been created.
it_IT: Il tuo pacchetto è stato creato.

en: Display packages
it_IT: Visualizza pacchetti

en: Hidden packages
it_IT: Pacchetti nascosti

en: Package info
it_IT: Informazioni pacchetto

en: Creation Date
it_IT: Data di creazione

en: Expires
it_IT: Scadenza

en: Notification to customer about their WordPress user login details
it_IT: Notifica ai clienti dei loro dati di accesso a WordPress

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
it_IT: Ciao,
    
    abbiamo creato per te un account su {site_address}
    
    Ecco i dettagli del tuo account:
    Nome utente: {new_username}
    Password: {new_password}
    
    Grazie.

en: New staff member's WordPress user login details
it_IT: Dati di accesso a WordPress del nuovo membro del personale

en: New staff member
it_IT: Nuovo membro del personale

en: Your appointment at {company_name}
it_IT: Il tuo appuntamento presso {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    vogliamo ricordarti il tuo appuntamento per {service_name} fissato per domani alle ore {appointment_time}. Ti aspettiamo in {company_address}.
    
    Grazie per accordarci la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your visit to {company_name}
it_IT: La tua visita presso {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    grazie per aver scelto {company_name}. Speriamo tu sia rimasto soddisfatto per il {service_name}.
    
    Grazie e speriamo di rivederti presto.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Happy Birthday!
it_IT: Buon compleanno!

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    Buon compleanno!
    Ti auguriamo il meglio.
    Possa tu e la tua famiglia essere felici e in buona salute.
    
    Grazie per aver scelto la nostra azienda.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your agenda for {tomorrow_date}
it_IT: La tua agenda per {tomorrow_date}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
it_IT: Ciao,
    
    la tua agenda delle prenotazioni per domani è:
    
    {next_day_agenda}

en: New booking combined notification
it_IT: Nuova notifica di prenotazione combinata

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    Questa è la conferma che hai prenotato i seguenti elementi:
    
    {cart_info}
    
    Grazie per aver scelto la nostra azienda.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to customer about purchased gift card
it_IT: Notifica al cliente della carta regalo acquistata

en: Your gift card at
it_IT: La tua carta regalo presso

en: Dear {client_name},
    
    This is a confirmation that the following Gift Card {gift_card} has been purchased at {company_name}.
    
    We are waiting for you at {company_address}.
it_IT: Gentile {client_name},
    
    Questa è la conferma che la seguente carta regalo {gift_card} è stata acquistata nella {company_name}.
    
    Ti aspettiamo in {company_address}.

en: Thank you for choosing our company.
it_IT: Grazie per aver accordato la tua preferenza alla nostra azienda.

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
it_IT: Ciao,
    
    abbiamo creato per te un account su {site_address}
    
    Ecco i dettagli del tuo account:
    Nome utente: {new_username}
    Password: {new_password}
    
    Grazie.

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    Buon compleanno!
    Ti auguriamo il meglio.
    Possa tu e la tua famiglia essere felici e in buona salute.
    
    Grazie per aver scelto la nostra azienda.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    {cart_info}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    Questa è la conferma che hai prenotato i seguenti elementi:
    {cart_info}
    Grazie per aver scelto la nostra azienda.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Applied
it_IT: Applicato

en: I will pay now with PayPal
it_IT: Pago subito con PayPal

en: Gift card
it_IT: Buono regalo

en: You are not required to pay for the booked services, click Next to complete the booking process.
it_IT: Non è richiesto il pagamento dei servizi prenotati; fai clic su "Successivo" per completare il processo di prenotazione.

en: No payment methods available. Please contact service provider.
it_IT: Non sono disponibili metodi di pagamento. Contatta il fornitore di servizi.

en: State/Region
it_IT: Stato/Regione

en: Postal Code
it_IT: Codice Postale

en: City
it_IT: Città

en: Street Address
it_IT: Indirizzo

en: Street Number
it_IT: Numero civico

en: Additional Address
it_IT: Indirizzo aggiuntivo

en: Invalid day
it_IT: Giorno non valido

en: Day is required
it_IT: Giorno è obbligatorio

en: Month is required
it_IT: Mese è obbligatorio

en: Year is required
it_IT: Anno è obbligatorio

en: Country is required
it_IT: Il campo Paese è obbligatorio

en: State is required
it_IT: Stato è obbligatorio

en: Postcode is required
it_IT: Codice postale è obbligatorio

en: City is required
it_IT: Città è obbligatorio

en: Street is required
it_IT: Indirizzo è obbligatorio

en: Street number is required
it_IT: Il numero civico è richiesto

en: Additional address is required
it_IT: Indirizzo aggiuntivo è obbligatorio

en: Card Security Code
it_IT: Codice di sicurezza della carta

en: Expiration Date
it_IT: Data di scadenza

en: Credit Card Number
it_IT: Numero della carta di credito

en: Appointment
it_IT: Appuntamento

en: This gift card has expired
it_IT: Questa carta regalo è scaduta

en: This gift card cannot be used for the current order
it_IT: Questa carta regalo non può essere utilizzata per questo ordine

en: Gift card balance is not enough
it_IT: Il credito della carta regalo non è sufficiente

en: Gift card not found
it_IT: Carta regalo non trovata

en: I will pay by gift card
it_IT: Pago con una carta regalo

en: New customer's WordPress user login details
it_IT: Dati di accesso a WordPress del nuovo cliente

en: Customer's birthday
it_IT: Compleanno del cliente

en: Notification to customer about approved appointments
it_IT: Notifica al cliente degli appuntamenti approvati

en: Notification to customer about pending appointments
it_IT: Notifica al cliente degli appuntamenti in attesa di approvazione

en: Extras
it_IT: Extra

en: Check for updates
it_IT: Controlla gli aggiornamenti

en: This plugin is up to date.
it_IT: Questo plugin è aggiornato.

en: A new version of this plugin is available.
it_IT: È disponibile una nuova versione di questo plugin.

en: Unknown update checker status "%s"
it_IT: Stato del controllo aggiornamenti sconosciuto "%s".

en: Email required
it_IT: Email è obbligatorio

en: Please verify your Bookly Pro license
it_IT: Verifica la tua licenza Bookly Pro

en: Bookly Pro will need to verify your license to restore access to your bookings. Please enter the purchase code in the administrative panel.
it_IT: Bookly Pro dovrà verificare la tua licenza per ripristinare l'accesso alle tue prenotazioni. Inserisci il codice di acquisto nel pannello amministrativo.

en: Please verify Bookly Pro license in the administrative panel on {site_url}.
it_IT: Verificare la licenza di Bookly Pro nel pannello amministrativo su {site_url}.

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
it_IT: Se non verifichi la licenza entro {days}, l'accesso alle tue prenotazioni verrà disabilitato.

en: Customer birthday
it_IT: Compleanno del cliente

en: Tags
it_IT: Tag

en: Balance
it_IT: Saldo

en: Active from
it_IT: Attivo dal

en: Active until
it_IT: Attivo fino al

en: Min. appointments
it_IT: Appuntamenti minimi

en: Max. appointments
it_IT: Appuntamenti massimi

en: Link with customer
it_IT: Collega con l'utente

en: New staff's WordPress user login details
it_IT: Dati di accesso a WordPress del nuovo staff

en: Notification about new gift card creation
it_IT: Notifica della creazione di una nuova carta regalo

en: License verification
it_IT: Verifica dell licenza

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
it_IT: È stato creato un nuovo appuntamento. Per visualizzare i dettagli di questo appuntamento, contatta l'amministratore del tuo sito web per verificare la licenza di Bookly Pro.

en: You have a new appointment. To view it, contact your admin to verify Bookly Pro license.
it_IT: Hai un nuovo appuntamento. Per visualizzarlo, contatta il tuo amministratore per verificare la licenza di Bookly Pro.

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please verify Bookly Pro license in the administrative panel.
it_IT: È stato creato un nuovo appuntamento. Per visualizzare i dettagli dell'appuntamento, verifica la licenza di Bookly Pro nel pannello di amministrazione.

en: You have a new appointment. To view it, please verify Bookly Pro license.
it_IT: Hai un nuovo appuntamento. Per visualizzarlo verifica la licenza di Bookly Pro.

en: Please contact your website administrator of {site_url} in order to verify the license for Bookly add-ons.
it_IT: Contatta l'amministratore del tuo sito web {site_url} per verificare la licenza degli add-on per Bookly Pro.

en: If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
it_IT: Se non verifichi la licenza entro {days}, i corrispondenti add-on saranno disabilitati.

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
it_IT: Contatta il tuo amministratore per verificare la licenza degli add-on per Bookly; {days} rimanenti.

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
it_IT: Verifica la licenza degli add-on per Bookly; {days} rimanenti.

en: Cancellation confirmation
it_IT: Conferma dell'annullamento

en: Search form
it_IT: Modulo ricerca

en: Services form
it_IT: Modulo servizi

en: Staff form
it_IT: Modulo staff

en: A custom block for displaying cancellation confirmation
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare la conferma dell'annullamento

en: A custom block for displaying search form
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare il modulo ricerca

en: A custom block for displaying services form
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare il modulo servizi

en: A custom block for displaying staff form
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare il modulo staff

en: The calendar list is not available
it_IT: L'elenco del calendario non è disponibile

en: no limit
it_IT: illimitato

en: %s is used on another domain %s.<br/>In order to use the purchase code on this domain, please dissociate it in the admin panel of the other domain.<br/>If you do not have access to the admin area, please contact our technical support at support@bookly.info to transfer the license manually.
it_IT: %s è utilizzato su un altro dominio %s.<br/>Per utilizzare il codice di acquisto su questo dominio, è necessario dissociarlo nel pannello di amministrazione dell'altro dominio.<br/>Se non si ha accesso all'area di amministrazione, contattare il nostro supporto tecnico all'indirizzo support@bookly.info per trasferire la licenza manualmente.

en: %s is not a valid purchase code for %s.
it_IT: %s non è un codice di acquisto valido per %s.

en: Your support period has expired on %s.
it_IT: Il tuo periodo di supporto è scaduto il %s.

en: Failed to create an online meeting
it_IT: Impossibile creare una videoconferenza

en: Print
it_IT: Stampa

en: Gift Cards
it_IT: Carte regalo

en: Please note that Local payments not allowed for gift cards.
it_IT: Prendi nota che i pagamenti locali non sono consentiti per le carte regalo.

en: Cards
it_IT: Carte

en: Card types
it_IT: Tipi di carte

en: Export only active gift cards
it_IT: Esporta solo le carte regalo attive

en: Add gift card type
it_IT: Aggiungi tipo di carta

en: Show only active
it_IT: Mostra solo attive

en: Add gift card
it_IT: Aggiungi carta regalo

en: Gift card code
it_IT: Codice carta regalo

en: No gift card types found.
it_IT: Nessun tipo di carta regalo trovato

en: No gift cards found.
it_IT: Non sono state trovate carte regalo.

en: All related gift cards will be deleted
it_IT: Tutte le carte regalo collegate verranno eliminate

en: Clear field
it_IT: Pulisci campo

en: No limit
it_IT: illimitato

en: API Username
it_IT: Nome utente API

en: API Password
it_IT: Password API

en: API Signature
it_IT: Firma API

en: Minimum time requirement prior to booking
it_IT: Tempo minimo consentito per effettuare la prenotazione

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
it_IT: Imposta il tempo minimo entro il quale è possibile prenotare un appuntamento (ad esempio, richiedere al cliente di prenotare almeno un'ora prima dell'appuntamento).

en: Minimum time requirement prior to canceling
it_IT: Tempo minimo consentito per poter fare la disdetta

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
it_IT: Imposta il periodo di tempo entro il quale è possibile disdire un appuntamento (ad esempio, richiedere al cliente di disdire almeno un'ora prima dell'appuntamento).

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
it_IT: Devi installare ed attivare WooCommerce prima di utilizzare le opzioni seguenti.<br/><br/>Una volta attivato il plugin segui questi passi:

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
it_IT: Crea un prodotto in WooCommerce che possa essere inserito in un carrello.

en: In the form below enable WooCommerce option.
it_IT: Nel modulo sottostante abilita l'opzione WooCommerce.

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
it_IT: Seleziona il prodotto creato al punto 1 nel menu a discesa dei prodotti.

en: If needed, edit item data which will be displayed in the cart. Besides cart item data Bookly passes address and account fields into WooCommerce if you collect them in your booking form.
it_IT: Se necessario, modifica i dati degli articoli che verranno visualizzati nel carrello. Oltre ai dati dell'articolo del carrello, Bookly trasmette a WooCommerce i campi dell'indirizzo e dell'account se vengono raccolti nel modulo di prenotazione.

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
it_IT: Nota che una volta abilitato WooCommerce in Bookly, le modalità di pagamento predefinite non saranno più funzionanti. Tutti i tuoi clienti verranno reindirizzati al carrello WooCommerce invece di procedere al passaggio predefinito per il pagamento.

en: Booking product
it_IT: Prenotazione del prodotto

en: Create a WooCommerce order from backend
it_IT: Crea un ordine WooCommerce dal backend

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for appointment when a payment is attached in backend
it_IT: Se abilitato, verrà creato un ordine WooCommerce per l'appuntamento quando viene allegato un pagamento nel backend

en: Default status of WooCommerce order
it_IT: Stato predefinito di un ordine WooCommerce

en: Status of WooCommerce order created from backend
it_IT: Stato di un ordine WooCommerce creato dal backend

en: Create a WooCommerce order if the cost of the service is zero
it_IT: Crea un ordine WooCommerce quando il costo del servizio è zero

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for services with 0 (zero) price. Please note that if the order contains at least one service with a price other than 0, the WooCommerce order will still be created
it_IT: Se abilitato, verrà creato un ordine WooCommerce per i servizi con prezzo 0 (zero). Da notare che se l'ordine contiene almeno un servizio con un prezzo diverso da 0, l'ordine WooCommerce verrà comunque creato.

en: Cart item data
it_IT: Dati del prodotto nel carrello

en: First value for newly created appointments via backend
it_IT: Primo valore per gli appuntamenti appena creati tramite backend

en: Select what value should be selected first when creating a new appointment via backend.
it_IT: Selezionare quale valore deve essere selezionato per primo quando si crea un nuovo appuntamento tramite il backend.

en: Displayed time slots
it_IT: Fasce orarie visualizzate

en: Select what time slots will be shown when creating a new appointment via backend.
it_IT: Seleziona quali fasce orarie verranno mostrate quando si crea un nuovo appuntamento tramite il backend.

en: Only appropriate slots
it_IT: Solo fasce orarie appropriate

en: Time delimiter
it_IT: Delimitatore di tempo

en: This setting allows you to set a delimiter during a day for appointments created via backend.
it_IT: Questa impostazione serve a impostare un delimitatore durante il giorno per gli appuntamenti creati tramite il backend.

en: Cancel appointment action
it_IT: Azione per disdire l'appuntamento

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
it_IT: Seleziona cosa succede quando il cliente fa clic sul link annulla appuntamento. Con "Elimina" l'appuntamento verrà rimosso dal calendario. Con "Annulla", solo lo stato dell'appuntamento verrà modificato in "Annullato".

en: Automatically change status of appointment
it_IT: Cambia automaticamente lo stato dell'appuntamento

en: If enabled, initial status of the appointment will be changed to the status set in the "Status to be set" field after the appointment has been completed.
it_IT: Se abilitato, lo stato iniziale dell'appuntamento verrà modificato nello stato impostato nel campo "Stato da impostare" dopo il completamento dell'appuntamento.

en: Initial status
it_IT: Stato iniziale

en: Status to be set
it_IT: Stato da impostare

en: Make address mandatory
it_IT: Rendi obbligatorio l'inserimento dell'indirizzo

en: If enabled, a customer will be required to enter address to proceed with a booking.
it_IT: Se abilitato, il cliente dovrà inserire l'indirizzo per procedere con la prenotazione.

en: Customer's address fields
it_IT: Campi indirizzo del cliente

en: Choose address fields you want to request from the client.
it_IT: Scegli quali campi dell'indirizzo del cliente vuoi richiedere.

en: Final step URL
it_IT: URL del passaggio finale

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
it_IT: Inserisci l'URL della pagina a cui verranno reindirizzati i clienti alla fine del processo di prenotazione. Se disabilitato, verrà visualizzato il passaggio finale predefinito "Fatto".

en: Enter a URL
it_IT: Inserisci un URL

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Select columns that you want to display in a cart summary before the booking confirmation. Uncheck the box to hide the column. Drag the sandwich icon to change the order of fields.
it_IT: Seleziona le colonne che vuoi visualizzare nel riepilogo del carrello prima della conferma della prenotazione. Deselezionare la casella per nascondere la colonna. Trascina l'icona a forma di sandwich per modificare l'ordine dei campi.

en: If you use {cart_info} code in notifications, you can select the columns that you want to display and set the order of fields here. Uncheck the box to hide the column.
it_IT: Se utilizzi il codice {cart_info} nelle notifiche, puoi selezionare le colonne che vuoi mostrare e impostare l'ordine dei campi. Togli la spunta per nascondere una colonna.

en: The client ID obtained from the Google Cloud Platform
it_IT: L'ID cliente ricevuto da Google Cloud Platform

en: The client secret obtained from the Google Cloud Platform
it_IT: Il client secret ricevuto da Google Cloud Platform

en: Enter this URL as a redirect URI in the Google Cloud Platform
it_IT: Inserisci questa URL come un URI di reindirizzamento in Google Cloud Platform

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
it_IT: Con la sincronizzazione "Unidirezionale", Bookly trasferisce i nuovi appuntamenti e ogni modifica nel Google Calendar. Con la sincronizzazione "Bidirezionale solo frontend" Bookly recupera anche gli eventi da Google Calendar e rimuove le fasce orarie corrispondenti prima di visualizzare il passaggio "Orario" del modulo di prenotazione (questo può portare a un ritardo quando gli utenti fanno clic su "Successivo" per arrivare al passaggio "Orario").

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
it_IT: Se ci sono molti eventi in Google Calendar, a volte questo porta a una mancanza di memoria in PHP quando Bookly cerca di recuperare tutti gli eventi. È possibile limitare il numero di eventi recuperati qui.

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event.
it_IT: Configura le informazioni che devono essere inserite nel titolo dell'evento del calendario di Google.

en: To set up Facebook integration, do the following:
it_IT: Per configurare l'integrazione Facebook procedi così:

en: Follow the steps at %s to create a Developer Account.
it_IT: Segui i passaggi in %s per creare un account sviluppatore.

en: In the Apps section, click the Create App button. Select Other as the use case, and then choose Consumer as the app type.
it_IT: Nella sezione "App", fai clic sul pulsante "Crea app". Seleziona "Altro" come caso d'uso e scegli "Consumatore" come tipo di applicazione.

en: In "Add products to your app" section, find "Facebook login" and press "Set up".
it_IT: Nella sezione "Aggiungi prodotti alla tua app", trova "Accesso a Facebook" e premi "Configura".

en: In the sidebar on the left, select "Settings".
it_IT: Nella barra laterale sinistra seleziona "Impostazioni".

en: Enable "Login with the JavaScript SDK" and enter your site URL in "Allow Domains for the JavaScript SDK". Click "Save changes".
it_IT: Abilita "Accesso con l'SDK JavaScript" e inserisci l'URL del tuo sito in "Consenti domini per l'SDK JavaScript". Fai clic su "Salva modifiche".

en: At the top of your screen press on App ID to copy it.
it_IT: In alto del tuo schermo premi su ID app e copialo.

en: Use it in the form below.
it_IT: Usalo nel modulo sottostante.

en: App ID
it_IT: ID app

en: Display front-end calendar
it_IT: Visualizza calendario frontend

en: If this option is enabled then customers will be able to view the availability of the selected staff in a front-end calendar
it_IT: Se questa opzione è attivata, i clienti potranno visualizzare la disponibilità dello staff selezionato in un calendario frontend

en: Select who can manage Bookly appointments
it_IT: Seleziona chi può gestire gli appuntamenti di Bookly

en: Select who can administrate Bookly
it_IT: Seleziona chi può amministrare Bookly

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Square Developer dashboard</a>.
it_IT: Vai nella bacheca di <a href="%s" target="_blank">Square Developer</a>.

en: Select an app or create a new one.
it_IT: Seleziona un'app oppure creane una nuova.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), look for the <b>Application ID</b> and <b>Access token</b>.
it_IT: A seconda della modalità (Sandbox o Produzione), cerca <b>l'ID dell'applicazione</b> e il <b>token di accesso</b>.

en: Use them in the form below on this page.
it_IT: Inseriscili poi nel modulo sottostante in questa pagina.

en: In the sidebar on the left, go to the <b>Webhooks > Subscriptions</b>.
it_IT: Nella barra laterale sinistra, vai alla voce <b>Webhooks > Abbonamenti</b>.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), press <b>Add subscription</b> button, enter the following URL as the destination for events %s and select %s in <b>Events</b>.
it_IT: A seconda della modalità (Sandbox o Produzione), premi il pulsante <b>Aggiungi abbonamento</b>, inserisci il seguente URL come destinazione per gli eventi %s e seleziona %s in <b>Eventi</b>.

en: Click <b>Save</b>.
it_IT: Fai clic su <b>Salva</b>.

en: In the sidebar on the left, select <b>Locations</b>.
it_IT: Nella barra laterale sinistra, seleziona <b>Località</b>.

en: Look for the necessary location and copy <b>Location ID</b>.
it_IT: Cerca la località necessaria e copia <b>ID località</b>.

en: Use it in the form below on this page.
it_IT: Inseriscila nel modulo sottostante di questa pagina.

en: Location ID
it_IT: ID località

en: Upon providing the purchase code you will have access to free updates of Bookly. Updates may contain functionality improvements and important security fixes. For more information on where to find your purchase code see this <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">page</a>.
it_IT: Una volta inserito il codice d'acquisto avrai accesso agli aggiornamenti gratuiti di Bookly. Gli aggiornamenti possono contenere nuove funzionalità e importanti correzioni per la sicurezza. Per maggiori informazioni su dove trovare il tuo codice d'acquisto, visita questa <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">pagina</a>.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
it_IT: Se non fornisci un codice di acquisto valido entro {days}, l'accesso alle tue prenotazioni verrà disattivato.

en: Authentication
it_IT: Autenticazione

en: The Client ID obtained from your OAuth app
it_IT: L'ID cliente ottenuto dalla tua app OAuth

en: The Client Secret obtained from your OAuth app
it_IT: Il Client Secret ottenuto dalla tua app OAuth

en: Redirect URL for OAuth
it_IT: URL di reindirizzamento per OAuth

en: Destination URL where Zoom will send the access token after the user completes the OAuth authentication
it_IT: URL di destinazione in cui Zoom invierà il token di accesso dopo che l'utente ha completato l'autenticazione OAuth

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Connect
it_IT: Connetti

en: To find your URL and Secret, connect to the server (e.g. via SSH) with hosted BBB and execute the following command in console
it_IT: Per trovare l'URL e il Secret, connettersi al server (ad esempio tramite SSH) con il BBB ospitato ed eseguire il seguente comando nella console

en: The URL obtained from command return
it_IT: L'URL ottenuto dal comando return

en: Shared secret
it_IT: Secret condiviso

en: The Secret obtained from command return
it_IT: Il "Secret" ottenuto dal comando return

en: The URL of Jitsi server used for online meetings
it_IT: L'URL del server Jitsi utilizzato per le riunioni online

en: Please select a Booking product
it_IT: Seleziona un prodotto da prenotare

en: Client birthday full date
it_IT: Data completa compleanno cliente

en: Extras titles
it_IT: Titoli servizi extra

en: Extras total price
it_IT: Prezzo totale servizi extra

en: Online meeting password
it_IT: Password videoconferenza

en: Online meeting start URL
it_IT: URL avvio videoconferenza

en: Online meeting URL
it_IT: URL videoconferenza

en: Loop over clients list
it_IT: Eseguire un loop sull'elenco dei clienti

en: Loop over clients list with delimiter
it_IT: Eseguire un loop sull'elenco dei clienti con delimitatore

en: Amount paid
it_IT: Importo pagato

en: Amount due
it_IT: Importo dovuto

en: Total price of booking (sum of all cart items after applying coupon)
it_IT: Prezzo totale della prenotazione (somma degli elementi nel carrello dopo l'applicazione del buono sconto)

en: Online meeting join URL
it_IT: URL partecipazione alla videoconferenza

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Select product
it_IT: Seleziona un prodotto

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
it_IT: Il carrello WooCommerce non è impostato. Segui il <a href="%s">link</a> per correggere il problema.

en: All staff members will use these settings when connecting to Zoom
it_IT: Tutti i membri del personale utilizzeranno queste impostazioni quando si connetteranno a Zoom

en: Appointment cancellation confirmation URL
it_IT: URL per la conferma della disdetta di un appuntamento

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
it_IT: Impostare l'URL di una pagina di conferma della disdetta dell'appuntamento che viene mostrata ai clienti quando premono il link di disdetta.

en: Do not count appointments in 'Limit appointments per customer' with the following statuses
it_IT: Non contare gli appuntamenti in "Limita appuntamenti per cliente" con i seguenti stati

en: Make birthday mandatory
it_IT: Rendi obbligatorio l'inserimento del compleanno

en: If enabled, a customer will be required to enter a date of birth to proceed with a booking.
it_IT: Quando è abilitato, il cliente dovrà inserire la data di nascita per procedere con la prenotazione.

en: Create WordPress user account for customers
it_IT: Crea un account utente WordPress per i clienti

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
it_IT: Se questa impostazione è attivata, Bookly creerà un account utente WordPress per tutti i nuovi clienti. Se l'utente è connesso, il nuovo cliente sarà associato all'account utente esistente.

en: New user account role
it_IT: Ruolo del nuovo account utente

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
it_IT: Selezionare il ruolo che verrà assegnato ai nuovi account utente WordPress dei clienti.

en: New staff account role
it_IT: Nuovo ruolo dell'account staff

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for staff
it_IT: Selezionare il ruolo da assegnare agli account utente WordPress appena creati per lo staff

en: Show tips
it_IT: Mostra suggerimenti

en: Form view in case of single booking
it_IT: Modulo visualizzato per una prenotazione singola

en: Form view in case of multiple booking
it_IT: Modulo visualizzato per prenotazione multipla

en: Form in case of 100% discount
it_IT: Modulo visualizzato per il 100% di sconto

en: Form view if there are no common payment methods for client and staff
it_IT: Modulo visualizzato se non esistono metodi di pagamento comuni per il cliente e lo staff

en: Show birthday field
it_IT: Mostra campo compleanno

en: Show address fields
it_IT: Mostra campi indirizzo

en: Show Facebook login button
it_IT: Mostra pulsante acceso a Facebook

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
it_IT: È necessario configurare prima l'integrazione con Facebook App dalle <a href="%s">impostazioni</a>.

en: Show gift cards
it_IT: Mostra carte regalo

en: Show time zone switcher
it_IT: Mostra commutatore per il fuso orario

en: Staff category info of appointment
it_IT: Informazioni della categoria staff dell'appuntamento

en: Staff category name of appointment
it_IT: Nome della categoria staff dell'appuntamento

en: Please note that QR code will be shown only for single appointments
it_IT: Nota che il codice QR verrà visualizzato solo per gli appuntamenti singoli

en: Show QR code
it_IT: Mostra codice QR

en: Modern, fast, and smooth form that allows your customers to easily find the right service.
it_IT: Un modulo moderno, veloce e scorrevole che consente ai tuoi clienti di trovare facilmente il servizio giusto.

en: Catalog view allows you to organize and display the services conveniently for your customers.
it_IT: La vista catalogo ti permette di organizzare e visualizzare i servizi in modo pratico per i tuoi clienti.

en: Catalog view allows you to organize and display the staff conveniently for your customers.
it_IT: La vista catalogo ti permette di organizzare e visualizzare lo staff in modo pratico per i tuoi clienti.

en: Step by step form
it_IT: Modulo passo a passo

en: Classic booking form with the consequent scheduling process.
it_IT: Modulo di prenotazione classico con conseguente processo di programmazione.

en: Cancellation form
it_IT: Modulo di disdetta

en: Lightweight form that allows your customers to cancel their appointments and optionally specify the cancellation reason.
it_IT: Un modulo leggero che consente ai clienti di disdire gli appuntamenti e di specificare facoltativamente il motivo della disdetta.

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Empty option
it_IT: Opzione vuota

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Header height
it_IT: Altezza header

en: Body height
it_IT: Altezza contenuto

en: Form title
it_IT: Titolo modulo

en: Main color
it_IT: Colore primario

en: Show 'Book more' button
it_IT: Mostra il pulsante "Prenota altro"

en: Show price
it_IT: Mostra prezzo

en: Show summary
it_IT: Mostra il riepilogo

en: Show QR Code
it_IT: Mostra codice QR

en: Show cancellation reason
it_IT: Mostra il motivo della disdetta

en: Show badge
it_IT: Mostra badge

en: Default value
it_IT: Valore predefinito

en: Categories list
it_IT: Elenco categorie

en: Services list
it_IT: Elenco servizi

en: Hide categories step
it_IT: Nascondi il passaggio delle categorie

en: Hide services step
it_IT: Nascondi il passaggio dei servizi

en: Staff list
it_IT: Elenco dello staff

en: Hide staff step
it_IT: Nascondi il passaggio dello staff

en: Card content
it_IT: Contenuto carta

en: Show only first available timeslot
it_IT: Mostra solo la prima fascia oraria disponibile

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Display services
it_IT: Visualizza i servizi

en: Display gift cards
it_IT: Visualizza le carte regalo

en: It is important to leave at least one visible field with personal info (Full name, First name or Last name) and one field with contact info (Email or Phone), otherwise the booking will be created without required customer details.
it_IT: È importante che siano visibili almeno un campo con le informazioni personali (Nome completo, Nome o Cognome) e un campo con le informazioni di contatto (Email o Telefono) altrimenti l'appuntamento verrà creato senza i dettagli del cliente.

en: Please note that email address is required for some payment gateways in order to complete a transaction.
it_IT: Si noti che l'indirizzo e-mail è obbligatorio per alcuni gateway di pagamento al fine di completare la transazione.

en: Step content
it_IT: Contenuto del passaggio

en: Cards display mode
it_IT: Modalità di visualizzazione delle carte

en: Show all available cards
it_IT: Mostra tutte le carte disponibili

en: Show cards with time slots only
it_IT: Mostra soltanto le carte con fasce orarie

en: Save cart locally
it_IT: Salva in locale il carrello

en: Verify credentials
it_IT: Verifica le credenziali

en: Verify phone
it_IT: Verifica il telefono

en: Verify email
it_IT: Verifica l'email

en: Hidden services
it_IT: Servizi nascosti

en: Hidden gift cards
it_IT: Carte regalo nascoste

en: Show information about time slot
it_IT: Mostra informazioni sulle fasce orarie

en: Available dates in calendar
it_IT: Date disponibili nel calendario

en: Display dates according to schedule
it_IT: Visualizza le date in base al programma

en: Disable dates without available timeslots
it_IT: Disabilita le date che non hanno fasce orarie disponibili

en: Show stepper
it_IT: Mostra stepper

en: Cards with Any staff
it_IT: Carte con ogni staff

en: Don't show
it_IT: Non mostrare

en: Show only with Any staff
it_IT: Mostra solo con ogni staff

en: Show staff member rating before employee name
it_IT: Mostra valutazione prima del nome dell'incaricato

en: Skip step
it_IT: Salta passaggio

en: Add new form
it_IT: Aggiungi nuovo modulo

en: Are you sure you want to change the slug? Changing the slug may lead to unexpected behavior.
it_IT: Sei sicuro di voler cambiare lo slug? La modifica dello slug potrebbe causare un comportamento inaspettato.

en: Copy shortcode
it_IT: Copia shortcode

en: Clone form
it_IT: Clona il modulo

en: Delete form
it_IT: Elimina il modulo

en: Complete
it_IT: Completo

en: Success appointment booking
it_IT: Prenotazione corretta appuntamento

en: Success package booking
it_IT: Prenotazione corretta del pacchetto

en: Step settings
it_IT: Impostazioni del passaggio

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Save the appearance to apply changes.
it_IT: Salva l'aspetto per applicare le modifiche.

en: Changes saved.
it_IT: Modifiche salvate.

en: Select the form you want to publish, click on the menu button, and select 'Copy shortcode'. Open the page where you want to add the booking form in a page edit mode and paste the previously copied shortcode. The form will be added to the page.
it_IT: Seleziona il modulo che vuoi pubblicare, fai clic sul pulsante del menu e seleziona "Copia shortcode". Apri la pagina in cui vuoi aggiungere il modulo di prenotazione in modalità di modifica della pagina e incolla lo shortcode precedentemente copiato. Il modulo verrà aggiunto alla pagina.

en: Main text
it_IT: Testo principale

en: Terms & conditions
it_IT: Termini e condizioni

en: Service title
it_IT: Titolo servizio

en: Package title
it_IT: Titolo del pacchetto

en: Start
it_IT: Avvia

en: Add extras
it_IT: Aggiungi extra

en: Select time slot
it_IT: Seleziona ua fascia oraria

en: Check cart
it_IT: Controlla il carrello

en: Your information
it_IT: Le tue informazioni

en: Make purchase
it_IT: Fai un acquisto

en: Book now
it_IT: Prenota ora

en: Buy now
it_IT: Acquista ora

en: Book more
it_IT: Prenota altro

en: No time slots available
it_IT: Nessuna fascia oraria disponibile

en: Slot already booked
it_IT: Fascia già prenotata

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: Thank you!
it_IT: Grazie!

en: Your booking is complete.
it_IT: La tua prenotazione è completata.

en: Your gift card has been created.
it_IT: La tua carta regalo è stata creata.

en: Payment has been skipped.
it_IT: Il pagamento è stato saltato.

en: Select the Extras you'd like (Multiple Selection)
it_IT: Aggiungi i servizi extra di tuo gradimento (selezione multipla)

en: Click on a time slot to proceed with booking
it_IT: Fai cli su una ascia oraria per effettuare con la prenotazione

en: Please provide your details in the form below to proceed with the booking
it_IT: Inserisci i tuoi dati nel modulo sottostante e procedi con la prenotazione

en: Please tell us how you would like to pay
it_IT: Scegli come vuoi pagare

en: Your gift card code if you have one
it_IT: Il codice della tua carta regalo se ne hai una

en: Your time zone
it_IT: Il tuo fuso orario

en: Select city
it_IT: Seleziona la città

en: Amount to pay
it_IT: Importo da pagare

en: Resend code
it_IT: Rispedisci codice

en: The selected time is not available anymore
it_IT: L'orario selezionato non è più disponibile

en: Please select a category
it_IT: Seleziona una categoria

en: Please select a staff
it_IT: Seleziona uno staff

en: Thank you for being with us
it_IT: Grazie per essere stato con noi

en: Confirm cancellation
it_IT: Conferma la disdetta

en: Do not cancel
it_IT: Non disdire

en: This appointment has been already cancelled.
it_IT: Questo appuntamento è già stato annullato.

en: This appointment does not exist.
it_IT: Questo appuntamento non esiste.

en: Cancellation of this appointment is not allowed.
it_IT: L'annullamento di questo appuntamento non è consentito.

en: Note
it_IT: Nota

en: You may import list of clients in CSV format. You can choose the columns contained in your file. The sequence of columns should coincide with the specified one.
it_IT: Puoi importare la lista dei clienti in formato CSV. Puoi scegliere le colonne contenute nel file. La sequenza delle colonne deve coincidere con quella specificata.

en: Select file
it_IT: Seleziona un file

en: Date of birth
it_IT: Data di nascita

en: Skip first row of CSV file
it_IT: Salta la prima riga del file CSV

en: Analytics
it_IT: Statistiche

en: Note: If payment is made for several services, then for each service you will see the entire amount paid as revenue.
it_IT: Nota: se il pagamento viene effettuato per più servizi, per ogni servizio verrà visualizzato l'intero importo pagato come entrata.

en: Email details
it_IT: Dettagli email

en: Recipient
it_IT: Destinatario

en: Headers
it_IT: Header

en: Gift card amount
it_IT: Importo carta regalo

en: Gift card valid-from date
it_IT: Data inizio validità della carta regalo

en: Gift card expiration date
it_IT: Data scadenza della carta regalo

en: Customer notes for gift card
it_IT: Note personalizzate per la carta regalo

en: Time zone of staff
it_IT: Fuso orario dello staff

en: Image of gift card
it_IT: Immagine della carta regalo

en: Email logs
it_IT: Registro email

en: Appearance form name
it_IT: Nome modulo aspetto

en: Check status of this option in Settings > Additional > <a href="%s" target="_blank"/>Display front-end calendar</a>
it_IT: Controlla lo stato di questa opzione in Impostazioni > Aggiuntive > <a href="%s" target="_blank"/>Visualizza il calendario sul frontend</a>

en: Titles
it_IT: Titoli

en: Add Bookly appointments list
it_IT: Aggiungi una lista appuntamenti di Bookly

en: Add Bookly calendar
it_IT: Aggiungi un calendario di Bookly

en: Add Bookly search form
it_IT: Aggiungi un modulo ricerca di Bookly

en: Add Bookly services form
it_IT: Aggiungi un modulo servizi di Bookly

en: Add Bookly staff form
it_IT: Aggiungi un modulo staff di Bookly

en: Add appointment cancellation confirmation
it_IT: Aggiungi conferma disdetta appuntamento

en: <a class="%s" href="#">Click here</a> to dissociate this purchase code from the current domain (use to move the plugin to another site).
it_IT: <a class="%s" href="#">Fare clic qui</a> per dissociare questo codice di acquisto dal dominio corrente (da utilizzare per spostare il plugin su un altro sito).

en: Are you sure you want to dissociate this purchase code from %s?
    
    This will also remove the entered purchase code from this site.
it_IT: Sei sicuro di voler dissociare questo codice d'acquisto da %s?
    
    Questo rimuoverà anche il codice d'acquisto inserito da questo sito.

en: Error dissociating purchase code.
it_IT: Errore nel dissociare il codice di acquisto.

en: This calendar is already connected to another staff member
it_IT: Questo calendario è già collegato ad un altro membro dello staff

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
it_IT: Configura prima le <a href="%s">impostazioni</a> di Google Calendar

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
it_IT: Sincronizzare gli appuntamenti dei membri dello staff con Google Calendar.

en: integration
it_IT: integrazione

en: Please configure Zoom <a href="%s">settings</a> first
it_IT: Configura prima le <a href="%s">impostazioni</a> di Zoom

en: This setting allows to set up personal Zoom account for staff member
it_IT: Questa impostazione consente di impostare un account Zoom personale per i membri dello staff

en: Limit working hours per day
it_IT: Limite giornaliero delle ore lavorative

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: This setting allows limiting the total time occupied by bookings per day for staff member. Padding time is not included.
it_IT: Questa impostazione consente di limitare il tempo totale occupato dalle prenotazioni al giorno per un membro dello staff. Il tempo di preparazione non è compreso.

en: If enabled, you'll get the ICalendar feed URL which can be used in other calendars for displaying staff member appointments.
it_IT: Se abilitato, si otterrà l'URL del feed ICalendar che può essere utilizzato in altri calendari per visualizzare gli appuntamenti dei membri dello staff.

en: ICalendar feed URL
it_IT: URL del feed ICalendar

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to display. If you enter 0 in either field, past or future appointments will not be displayed.
it_IT: Specifica quanti giorni di dati di calendario passati e futuri vuoi  visualizzare. Se inserisci 0 in uno dei due campi, gli appuntamenti passati o futuri non verranno visualizzati.

en: The staff member's schedule will be considered to be in the selected time zone. This time zone will also be used for the dates and times in notifications sent to the staff member
it_IT: L'orario del membro dello staff sarà considerato nel fuso orario selezionato. Questo fuso orario sarà utilizzato anche per le date e gli orari delle notifiche inviate al membro dello staff

en: Archiving Staff
it_IT: Archiviazione staff

en: You are going to archive item which is involved in upcoming appointments. Please double check and edit appointments before this item archive if needed.
it_IT: Stai per archiviare un elemento che è coinvolto nei prossimi appuntamenti. Verifica e se necessario modifica gli appuntamenti prima di archiviare l'elemento.

en: Ok, continue editing
it_IT: OK, continua la modifica

en: Available payment methods
it_IT: Metodi di pagamento disponibili

en: All methods
it_IT: Tutti i metodi

en: No methods selected
it_IT: Nessun metodo selezionato

en: Please setup and enable New staff member's WordPress user login details notification
it_IT: Configurare e abilitare la notifica dei dati di accesso a WordPress del nuovo membro dello staff

en: Create WordPress user
it_IT: Crea utente WordPress

en: This text can be inserted into notifications with {staff_category_info} code
it_IT: Questo testo può essere inserito nelle notifiche con il codice {staff_category_info}

en: Create payment
it_IT: Crea pagamento

en: Search payment
it_IT: Cerca pagamento

en: Total price
it_IT: Prezzo totale

en: Payment ID
it_IT: ID pagamento

en: Payment for
it_IT: Pagamento per

en: Payment for whole series
it_IT: Pagamento per tutta la serie

en: Payment only for current appointment
it_IT: Pagamento solo per l'appuntamento attuale

en: Custom service name
it_IT: Nome servizio personalizzato

en: Custom service price
it_IT: Prezzo servizio personalizzato

en: This link can be inserted into notifications with {online_meeting_start_url} code
it_IT: Questo link può essere inserito nelle notifiche con il codice {online_meeting_start_url}

en: Save appointment to create a meeting
it_IT: Salva l'appuntamento per creare una riunione

en: Please enter a service name
it_IT: Inserisci il nome di un servizio

en: Booking exceeds the working hours limit for staff member
it_IT: La prenotazione supera il limite dell'orario di lavoro per il membro dello staff

en: Please setup and enable New customer's WordPress user login details notification
it_IT: Impostare e attivare la notifica dei dati di accesso a WordPress per i nuovi clienti

en: Gift cards settings
it_IT: Impostazioni delle carte regalo

en: Use gift card for partial payment
it_IT: Usa le carte regalo come pagamento parziale

en: If enabled, clients will be able to use gift card when the balance of the gift card is less than the total amount due. If disabled, clients will only be able to use gift card that has a balance equal to or greater than the service price.
it_IT: Quando si abilita, i clienti potranno utilizzare la carta regalo se il saldo della carta regalo è inferiore all'importo totale dovuto. In caso contrario, i clienti potranno utilizzare la carta regalo solo se il suo saldo è pari o superiore al prezzo del servizio.

en: Default gift card mask
it_IT: Maschera predefinita per la carta regalo

en: Minimum number of asterisks "*" - 4
it_IT: Numero minimo di asterischi "*" - 4

en: Enter default mask for auto-generated codes. You can enter asterisks "*" for variables here.
it_IT: Inserisci la maschera predefinita per i codici generati automaticamente. È possibile inserire gli asterischi "*" per le variabili.

en: Date limit (from and to)
it_IT: Limite di data ("dal" e "al")

en: Limit appointments in cart (min and max)
it_IT: Limite di appuntamenti nel carrello (min. e max.)

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a gift card.
it_IT: Specificare il numero minimo e massimo ( facoltativo) di servizi dello stesso tipo necessari per applicare una carta regalo.

en: New gift card type
it_IT: Nuovo tipo di carta regalo

en: Edit gift card type
it_IT: Modifica tipo di carta regalo

en: Automatically link a gift card to a customer
it_IT: Collega automaticamente una carta regalo ad un utente

en: If enabled, the card will be automatically associated with the customer who purchases it via the frontend booking form
it_IT: Se abilitata, la carta sarà automaticamente associata al cliente che la acquista tramite il modulo di prenotazione del frontend

en: Min appointments should be greater than zero.
it_IT: Il minimo di appuntamenti deve essere maggiore di zero.

en: Max appointments should be greater than zero.
it_IT: Il massimo di appuntamenti deve essere maggiore di zero.

en: New gift card
it_IT: Nuova carta regalo

en: Edit gift card
it_IT: Modifica carta regalo

en: Generate
it_IT: Genera

en: You can enter a mask containing asterisks "*" for variables here and click Generate.
it_IT: È possibile inserire una maschera contenente asterischi "*" per le variabili e fare clic su "Genera".

en: This text can be inserted into notifications with {gift_card_note} code
it_IT: Questo testo può essere inserito nelle notifiche con il codice {gift_card_note}

en: Select card type
it_IT: Seleziona il tipo di carta

en: Code %s already exists
it_IT: Il codice %s esiste già

en: Please resolve the duplication by changing code.
it_IT: Puoi risolvere la duplicazione cambiando il codice.

en: Please enter a non empty mask.
it_IT: Inserisci una maschera non vuota.

en: All possible codes have already been generated for this mask.
it_IT: Tutti i codici possibili sono stati generati per questa maschera.

en: Limit appointments per customer
it_IT: Limita appuntamenti per cliente

en: upcoming
it_IT: successivo

en: per 24 hours
it_IT: per 24 ore

en: per day
it_IT: per la giornata

en: per 7 days
it_IT: per 7 giorni

en: per week
it_IT: per la settimana

en: per 30 days
it_IT: per 30 giorni

en: per month
it_IT: per il mese

en: per 365 days
it_IT: per 365 giorni

en: per year
it_IT: per l'anno

en: This setting allows you to limit the number of appointments that can be booked by a customer in any given period. Restriction may end after a fixed period or with the beginning of the next calendar period - new day, week, month, etc.
it_IT: Questa impostazione ti permette di limitare il numero di appuntamenti che possono essere fissati da un cliente in un periodo specifico. Le limitazioni potrebbero terminare dopo un determinato periodo o con l'inizio del periodo successivo del calendario - nuova giornata, nuova settimana, nuovo mese, ecc.

en: Limit
it_IT: Limite

en: Padding time (before and after)
it_IT: Tempo aggiuntivo (prima e dopo l'appuntamento)

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
it_IT: Imposta il tempo aggiuntivo prima e dopo l'appuntamento. Ad esempio, se hai bisogno di 15 minuti di preparazione prima dell'appuntamento successivo, è necessario impostare Il tempo aggiuntivo prima dell'appuntamento a 15 min. In questo caso, se c'è un appuntamento dalle 8:00 alle 9:00, la successiva fascia oraria disponibile verrà 09:15 anziché 09:00.

en: Providers preference for ANY
it_IT: Preferenza dei fornitori per QUALSIASI

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
it_IT: Consente di definire la regola di assegnazione automatica dei membri dello staff quando è selezionata l'opzione QUALSIASI

en: Period (before and after)
it_IT: Periodo (prima e dopo appuntamento)

en: Set number of days before and after appointment that will be taken into account when calculating provider's occupancy. 0 means the day of booking.
it_IT: Impostare il numero di giorni prima e dopo l'appuntamento da considerare per il calcolo dell'occupazione del fornitore. 0 significa il giorno stesso della prenotazione.

en: Pick random staff member in case of uncertainty
it_IT: In caso di incertezza, scegliere un membro a caso dello staff

en: Enable this option to pick a random staff member if both meet the criteria chosen in "Providers preference for ANY". Otherwise the selection order is unknown.
it_IT: Abilita questa opzione per scegliere un membro a caso dello staff se tutti soddisfano i criteri scelti in "Preferenza dei fornitori per QUALSIASI". In caso contrario, l'ordine di selezione è casuale.

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
it_IT: Per rendere il servizio invisibile ai clienti impostare la visibilità su "Privato".

en: Create online meetings
it_IT: Crea Videoconferenze

en: If this setting is enabled then online meetings will be created for new appointments with the selected online meeting provider. Make sure that the provider is configured properly in Settings > <a href="%s">Online Meetings</a>
it_IT: Attivando questa impostazione, si fisseranno appuntamenti in videoconferenza con il software selezionato. Assicurati che il software sia configurato correttamente in Impostazioni > <a href="%s">Videoconferenze</a>

en: If you choose Google Meet then meetings will be created for those staff members who have Google Calendar configured.
it_IT: Se si sceglie Google Meet, le riunioni verranno create per i membri dello staff che hanno configurato Google Calendar.

en: You must select at least one repeat option for recurring services.
it_IT: Per i servizi ricorrenti è necessario selezionare almeno un'opzione di ripetizione.

en: Specified order
it_IT: Ordine prestabilito

en: Least occupied that day
it_IT: Meno occupato nel turno giornaliero

en: Most occupied that day
it_IT: Più occupato nel turno giornaliero

en: Least occupied for period
it_IT: Meno occupato nel periodo

en: Most occupied for period
it_IT: Più occupato nel periodo

en: Least expensive
it_IT: Il meno costoso

en: Most expensive
it_IT: Il più costoso

en: Welcome to Bookly Pro and thank you for purchasing our product!
it_IT: Benvenuto in Bookly Pro. Ti ringraziamo per aver acquistato il nostro prodotto!

en: Add staff members.
it_IT: Aggiungi membri dello staff.

en: Add services you provide and assign them to staff members.
it_IT: Aggiungi i servizi che fornisci e assegnali ai membri dello staff.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. With Bookly add-ons you can get more features and functionality to customize your online scheduling system according to your business needs and simplify the process even more.
it_IT: Bookly ti permetterà di incrementare le vendite e far crescere la tua azienda. Con gli addon di Bookly puoi ottenere ulteriori caratteristiche e funzionalità per personalizzare l'organizzazione degli orari in base alle necessità della tua azienda e in maniera ancora più semplice.

en: Bookly Add-ons
it_IT: Add-on Bookly

en: License verification required
it_IT: Verifica licenza obbligatorio

en: Bookly Pro - License verification required
it_IT: Bookly Pro - verifica licenza obbligatorio

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
it_IT: Verifica la licenza, fornendo un codice di acquisto valido. Fornendo il codice di acquisto si otterrà l'accesso agli aggiornamenti del software, inclusi alcuni miglioramenti e correzioni di sicurezza importanti.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled. <a href="{url}">Details</a>
it_IT: Se non si fornisce un codice di acquisto valido entro {days}, l'accesso alle prenotazioni verrà disabilitato. <a href="{url}">Dettagli</a>

en: License verification succeeded
it_IT: La verifica di licenza è riuscita

en: Your license has been verified successfully.
it_IT: La licenza è stata verificata con successo.

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
it_IT: Hai accesso agli aggiornamenti del software, inclusi alcuni miglioramenti e correzioni di sicurezza importanti.

en: Thank you for choosing Bookly Pro as your booking solution.
it_IT: Grazie per aver scelto Bookly Pro come soluzione di prenotazione.

en: Please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes. If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
it_IT: Contatta l'amministratore del tuo sito web per verificare la tua licenza fornendo un codice di acquisto valido. Fornendo il codice d'acquisto si otterrà l'accesso agli aggiornamenti del software, compresi i miglioramenti delle funzionalità e le importanti correzioni di sicurezza. Se non si fornisce un codice di acquisto valido entro {days}, l'accesso alle prenotazioni verrà disabilitato.

en: Access to your bookings has been disabled.
it_IT: L'accesso alle tue prenotazioni è stato disattivato.

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
it_IT: Per abilitare l'accesso alle tue prenotazioni, contatta l'amministratore del tuo sito web, al fine di verificare la licenza.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
it_IT: Per abilitare l'accesso alle tue prenotazioni, devi verificare la tua licenza, fornendo un codice di acquisto valido.

en: I have already made the purchase
it_IT: Ho già fatto l'acquisto

en: I want to make a purchase now
it_IT: Voglio fare un acquisto ora

en: Deactivate Bookly Pro
it_IT: Disattiva Bookly Pro

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
it_IT: Contatta l'amministratore del tuo sito web, al fine di verificare la licenza.

en: Proceed to Bookly Pro without license verification
it_IT: Continua su Bookly Pro senza verificare la licenza

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
it_IT: Non riesci a trovare il tuo codice di acquisto? Guarda questa <a href="%s" target="_blank">pagina</a>.

en: I will provide license info later
it_IT: Fornirò le informazioni sulla licenza in seguito

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code. <a href="{url}">Details</a>
it_IT: Per consentire l'accesso alle tue prenotazioni, verifica la tua licenza fornendo un codice di acquisto valido. <a href="{url}">Dettagli</a>

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code.
it_IT: Per consentire l'accesso alle tue prenotazioni, contatta l'amministratore del tuo sito web per verificare la tua licenza fornendo un codice di acquisto valido.

en: A custom block for displaying frontend calendar
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare il calendario frontend

en: Appointments list
it_IT: Elenco appuntamenti

en: A custom block for displaying appointments list
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare l'elenco degli appuntamenti

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
it_IT: Spiacenti, l'intervallo di tempo %date_time% per il %service% è già stato occupato.

en: The selected slot for service {service_name} at {appointment_time} is not available anymore. Please select another time slot or contact the service provider
it_IT: La fascia oraria per il servizio {service_name} del {appointment_time} non è più disponibile. Seleziona un'altra fascia oraria oppure contatta il fornitore di servizi

en: This service is no longer provided.
it_IT: Questo servizio non viene più fornito.

en: Gift card type was not found
it_IT: Questo tipo di carta regalo non è stato trovato.

en: Service was not found
it_IT: Il servizio non è stato trovato

en: Join
it_IT: Unisciti

en: No appointments found.
it_IT: Non sono stati trovati appuntamenti.

en: Show past appointments
it_IT: Mostra appuntamenti passati

en: Invalid online meeting url
it_IT: URL videoconferenza non valido

en: Would you like to pay deposit or total price
it_IT: Preferisci pagare un acconto oppure il prezzo totale

en: I will pay deposit
it_IT: Pagherò un acconto

en: I will pay total price
it_IT: Pagherò il prezzo totale

en: Deposit options
it_IT: Opzioni per l'acconto

en: Deposit only
it_IT: Solo acconto

en: Deposit or full price (deposit by default)
it_IT: Cauzione o prezzo intero (cauzione come predefinito)

en: Full price or deposit (full price by default)
it_IT: Prezzo intero o cauzione (prezzo intero come predefinito)

en: If you enable "Deposit only", customers will be requested to pay only a deposit amount. If you enable "Deposit or full price", customers will be requested to pay a deposit amount or a full amount.
it_IT: Se si attiva "Solo acconto", ai clienti verrà richiesto di pagare solo un acconto. Se si abilita "Acconto o prezzo pieno", ai clienti verrà richiesto di pagare un acconto o l'intero importo.

en: Total deposit amount to be paid
it_IT: Importo totale dell'acconto da pagare

en: Deposit value
it_IT: Valore dell'acconto

en: Disable deposit update
it_IT: Disabilita aggiornamento acconto

en: Pay now
it_IT: Pago ora

en: Pay now tax
it_IT: Tasse pago ora

en: Your task is done
it_IT: Il tuo servizio è stato eseguito

en: Dear {client_name}.
    
    Your task {service_name} has been done.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    Il tuo servizio {service_name} è stato eseguito.
    
    Grazie per aver scelto la nostra azienda.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Task is done
it_IT: Servizio eseguito

en: Hello.
    
    The following task has been done.
    
    Service: {service_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    Il seguente servizio è stato eseguito
    
    Servizio: {service_name}
    
    Nome del cliente: {client_name}
    
    Telefono del cliente: {client_phone}
    
    Email del cliente: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your task {service_name} has been done.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    Il tuo servizio {service_name} è stato eseguito.
    Grazie per aver scelto la nostra azienda.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following task has been done.
    Service: {service_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    Il seguente servizio è stato eseguito
    Servizio: {service_name}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}

en: Show Time step
it_IT: Mostra il passaggio "Orario"

en: Skip time selection
it_IT: Salta selezione dell'orario

en: Time step settings
it_IT: Impostazioni del passaggio orario

en: Optional
it_IT: Facoltativo

en: This setting allows to display the step of selecting an appointment time, hide it and create a task without due time, or display the time step, but allow a customer to skip it.
it_IT: Questa impostazione consente di visualizzare la fase di selezione dell'orario dell'appuntamento, di nasconderla e di creare un'attività senza scadenza, oppure di visualizzare la fase dell'orario, ma di consentire al cliente di saltarla.

en: Agent ID
it_IT: ID agente

en: The total price for the booking is {total_price}.
it_IT: Il prezzo totale della prenotazione è {total_price}.

en: You selected to book {appointments_count} appointments with total price {total_price}.
it_IT: Hai scelto di prenotare {appointments_count} appuntamenti per il prezzo totale di {total_price}.

en: This coupon code is invalid or has been used
it_IT: Questo coupon non è valido o è già stato utilizzato

en: This coupon code has expired
it_IT: Questo codice coupon è scaduto

en: Discount (%)
it_IT: Sconto (%)

en: Deduction
it_IT: Detrazione

en: Customers limit
it_IT: Limite clienti

en: Usage limit
it_IT: Limite di utilizzo

en: Number of times used
it_IT: Numero di volte usato

en: Coupons
it_IT: Coupon

en: Add Coupon Series
it_IT: Aggiungi serie di coupon

en: Add Coupon
it_IT: Aggiungi coupon

en: Coupon code
it_IT: Coupon

en: Export only active coupons
it_IT: Esporta solo i coupon attivi

en: New coupon series
it_IT: Nuova serie di coupon

en: New coupon
it_IT: Nuovo coupon

en: Edit coupon
it_IT: Modifica coupon

en: Mask
it_IT: Maschera

en: Enter a mask containing asterisks "*" for variables.
it_IT: Inserisci una maschera contenente asterischi "*" per le variabili

en: Once per customer
it_IT: Una volta per cliente

en: Select this option to limit the use of the coupon to 1 time per customer.
it_IT: Selezionare questa opzione per limitare l'uso del coupon a una sola volta per cliente.

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a coupon.
it_IT: Specificare il numero minimo e massimo ( facoltativo) di servizi dello stesso tipo necessari per l'applicazione di un coupon.

en: Limit to customers
it_IT: Limita ai clienti

en: Create another coupon
it_IT: Crea un altro coupon

en: No coupons found.
it_IT: Nessun coupon trovato.

en: All customers
it_IT: Tutti i clienti

en: Discount should be between 0 and 100.
it_IT: Lo sconto dovrebbe essere compreso tra 0 e 100.

en: Deduction should be a positive number.
it_IT: La detrazione dovrebbe essere un numero positivo.

en: The code already exists
it_IT: Il codice esiste già

en: It is not possible to generate %d codes for this mask. Only %d codes available.
it_IT: Impossibile generare %d codici per questa maschera. Sono disponibili solo %d codici.

en: Default code mask
it_IT: Maschera di codice predefinita

en: Enter default mask for auto-generated codes.
it_IT: Inserisci la maschera predefinita per i codici autogenerati.

en: Show coupons
it_IT: Mostra i coupon

en: Your coupon code if you have one
it_IT: Il tuo coupon se ne hai uno

en: Group name
it_IT: Nome gruppo

en: Number of users
it_IT: Numero di utenti

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Payment methods
it_IT: Metodi di pagamento

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Customer Groups
it_IT: Gruppi clienti

en: General settings
it_IT: Impostazioni generali

en: New group
it_IT: Nuovo gruppo

en: Customers without group
it_IT: Clienti senza gruppo

en: New Group
it_IT: Nuovo gruppo

en: Edit Group
it_IT: Modifica gruppo

en: No customer groups yet.
it_IT: Non c'è ancora nessun gruppo di clienti.

en: Form view in case of payment has been skipped
it_IT: Modulo da visualizzare quando il pagamento viene saltato

en: Note that only common payment methods for customer and staff will be available on Payment step
it_IT: Si noti che solo i metodi di pagamento comuni per i clienti e lo staff saranno disponibili nella fase di pagamento.

en: No group
it_IT: Nessun gruppo

en: Skip payment step
it_IT: Salta passaggio pagamento

en: Total discount
it_IT: Sconto totale

en: Enter the fixed amount of discount (e.g. 10 off). To specify a percentage discount (e.g. 10% off), add '%' symbol to a numerical value.
it_IT: Inserire l'importo fisso dello sconto (ad esempio, 10 di sconto). Per specificare una percentuale di sconto (ad es. 10% di sconto), aggiungere il '%' simbolo a un valore numerico.

en: Settings for customers without group
it_IT: Impostazioni per clienti senza gruppo

en: Edit group
it_IT: Modifica gruppo

en: Group name is required
it_IT: Il nome del gruppo è obbligatorio

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: All groups
it_IT: Tutti i gruppi

en: No group selected
it_IT: Nessun gruppo selezionato

en: Customer group based
it_IT: Basato sul gruppo di clienti

en: Notification to customer about placing on waiting list
it_IT: Notifica al cliente sulla messa in lista d'attesa

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    
    questa è la conferma che sei stato aggiunto alla lista d'attesa per {service_name} del {appointment_date} alle {appointment_time}.
    
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list
it_IT: Notifica al membro del personale dell'inserimento in lista d'attesa

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    
    hai un nuovo cliente in lista d'attesa.
    
    Servizio: {service_name} (x {recurring_count})
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}
    Note (facoltativo): {appointment_notes}

en: Notification to staff member to set appointment from waiting list
it_IT: Notifica al membro dello staff per fissare un appuntamento della lista d'attesa

en: Set appointment from waiting list
it_IT: Fissare un appuntamento dalla lista d'attesa

en: Dear {staff_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    
    {appointment_waiting_list}
it_IT: Gentile {staff_name},
    
    la fascia oraria del {appointment_date} alle {appointment_time} per {service_name} adesso è disponibile per la prenotazione. Vedi l'elenco dei clienti in lista d'attesa e prendi un nuovo appuntamento.
    
    {appointment_waiting_list}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
it_IT: Gentile {client_name},
    questa è la conferma che sei stato aggiunto alla lista d'attesa per {service_name} il {appointment_date} alle {appointment_time}.
    Grazie per averci accordato la tua preferenza.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
it_IT: Ciao,
    hai un nuovo cliente in lista d'attesa.
    Servizio: {service_name} (x {recurring_count})
    Data: {appointment_date}
    Orario: {appointment_time}
    Nome del cliente: {client_name}
    Telefono del cliente: {client_phone}
    Email del cliente: {client_email}

en: Dear {staff_name},
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    {appointment_waiting_list}
it_IT: Gentile {staff_name},
    la fascia oraria del {appointment_date} alle {appointment_time} per {service_name} adesso è disponibile per la prenotazione. Vedi l'elenco dei clienti in lista d'attesa e prendi un nuovo appuntamento.
    {appointment_waiting_list}

en: Notification to customer to set appointment from waiting list
it_IT: Notifica al cliente per fissare un appuntamento dalla lista d'attesa

en: The time slot from the waiting list is now available
it_IT: La fascia oraria della lista d'attesa adesso è disponibile

en: Dear {client_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please use the link below to approve this appointment: {appointment_booking_url}. Please note that the availability of the requested timeslot is not guaranteed, because this message is sent out to all customers in the appointment waitlist.
it_IT: Gentile {client_name},
    
    la fascia oraria del {appointment_date} alle {appointment_time} per {service_name} adesso è disponibile per la prenotazione. Ti invitiamo a utilizzare il link sottostante per approvare questo appuntamento: {appointment_booking_url}. La disponibilità dell'orario richiesto non è garantita, poiché questo messaggio viene inviato a tutti i clienti in lista d'attesa.

en: To join the waiting list for a busy time slot, please select a slot marked with "(N)", where N is a number of customers on the waiting list.
it_IT: Per entrare in lista d'attesa per una fascia oraria occupata, selezionare una fascia oraria contrassegnata con "(N)", dove N è il numero di clienti in lista d'attesa.

en: The time slot from the waiting list is now available.
it_IT: La fascia oraria della lista d'attesa adesso è disponibile.

en: Notification for staff member to set up appointment from waiting list
it_IT: Notifica allo staff per fissare l'appuntamento dalla lista d'attesa

en: Set appointment
it_IT: Fissa appuntamento

en: Waiting List
it_IT: Lista d'attesa

en: Add customers to the waiting list despite the capacity value
it_IT: Aggiungere clienti alla lista d'attesa a prescindere dal valore di capacità

en: If enabled and someone is already on the waiting list, all other customers will be placed on the waiting list. If disabled, free places will be available for booking on the front-end if the number of persons matches the remaining places in appointment.
it_IT: Se abilitato e qualcuno è già in lista d'attesa, tutti gli altri clienti verranno inseriti nella lista d'attesa. Se disattivato, i posti liberi saranno disponibili per la prenotazione sul frontend se il numero di persone corrisponde ai posti rimanenti nell'appuntamento.

en: Number of persons on waiting list
it_IT: Numero di persone in lista d'attesa

en: Set appointment from waiting list (success)
it_IT: Fissare l'appuntamento dalla lista d'attesa (riuscito)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully set the appointment from waiting list.
it_IT: Imposta l'URL di una pagina che viene mostrata ai clienti dopo che hanno fissato con successo un appuntamento dalla lista d'attesa.

en: Set appointment from waiting list (denied)
it_IT: Fissare l'appuntamento dalla lista d'attesa (negato)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the setting of appointment from waiting list is not available anymore.
it_IT: Imposta l'URL di una pagina che viene mostrata ai clienti quando l'impostazione dell'appuntamento dalla lista d'attesa non è più disponibile.

en: Show waiting list slots
it_IT: Mostra fasce orarie della lista d'attesa

en: Waiting list of appointment
it_IT: Lista d'attesa per l'appuntamento

en: URL of booking the appointment from the waiting list
it_IT: URL di prenotazione dell'appuntamento dalla lista d'attesa

en: Waiting list limit
it_IT: Limite della lista d'attesa

en: Set the limit of customers that can be added to waiting list.
it_IT: Imposta il limite di clienti che possono essere aggiunti alla lista d'attesa.

en: Set 0 to disable waiting list for this service or set the required value.
it_IT: Inserisci 0 per disabilitare la lista d'attesa per questo servizio o imposta il valore richiesto.

en: Waiting list
it_IT: Lista d'attesa

en: You have been added to waiting list for appointment.
it_IT: Sei stato aggiunto alla lista d'attesa per l'appuntamento.

en: Show chain appointments
it_IT: Mostra appuntamenti a catena

en: Browse
it_IT: Scorri

en: File's extension is not allowed
it_IT: L'estensione del file non è consentita

en: Enter the network folder path where the files will be stored. If necessary, make sure that there is no free web access to the folder materials.
it_IT: Inserisci il percorso della cartella di rete in cui verranno archiviati i file. Assicurarsi, se necessario, che non vi sia un accesso libero al web per i materiali della cartella.

en: The specified folder is not writable
it_IT: La cartella specificata non è scrivibile

en: Allowed file extensions
it_IT: Estensioni dei file consentite

en: Enter file extensions that can be uploaded. For example: "png,jpg,bmp".
it_IT: Inserisci le estensioni dei file che possono essere caricati. Ad esempio: "png,jpg,bmp".

en: Files
it_IT: File

en: File Upload Field
it_IT: Campo caricamento file

en: Number of uploaded files
it_IT: Numero di file caricati

en: In <b>Checkout Options</b> of your 2Checkout account do the following steps:
it_IT: Nelle <b>Opzioni di pagamento</b> del proprio account 2Checkout eseguire i seguenti passaggi:

en: In <b>Direct Return</b> select <b>Header Redirect (Your URL)</b>.
it_IT: In <b>Ritorno diretto</b> seleziona <b>Reindirizzamento dell'header (il tuo URL)</b>.

en: In <b>Approved URL</b> enter the URL of your booking page.
it_IT: In <b>URL approvato</b> inserisci l'URL della pagina di prenotazione.

en: Finally provide the necessary information in the form below.
it_IT: Dopodiché inserisci le informazioni necessarie nel modulo sottostante.

en: Account Number
it_IT: Numero account

en: Secret Word
it_IT: Parola segreta

en: Multiply extras by number of persons
it_IT: Moltiplicare gli extra per il numero di persone

en: If enabled, all extras will be multiplied by number of persons.
it_IT: Se abilitato, tutti gli extra vengono moltiplicati per il numero di persone.

en: Extras Step
it_IT: Passaggio "Extra"

en: After Service step
it_IT: Dopo il passaggio "Servizi"

en: After Time step (Extras duration settings will be ignored)
it_IT: Dopo il passaggio "Orario" (le impostazioni della durata dei servizi extra saranno ignorate)

en: Summary
it_IT: Riepilogo

en: Service Extras
it_IT: Servizi extra

en: Show title
it_IT: Mostra titolo

en: Show image
it_IT: Mostra immagine

en: Show duration
it_IT: Mostra durata

en: Show Extras step
it_IT: Mostra passaggio "Servizi extra"

en: Show extras
it_IT: Mostra "Servizi extra"

en: Loop over extras
it_IT: Loop sugli extra

en: Loop over extras with delimiter
it_IT: Loop sugli extra con delimitatore

en: Extras title
it_IT: Titolo degli extra

en: Extras quantity
it_IT: Quantità di extra

en: Extras price
it_IT: Prezzo degli extra

en: Min quantity
it_IT: Quantità minima

en: Max quantity
it_IT: Quantità massima

en: New Item
it_IT: Aggiungi

en: Min quantity should not be greater than max quantity
it_IT: Quantità massima

en: Extras tax
it_IT: Tasse per gli extra

en: Book More
it_IT: Prenota più servizi

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
it_IT: Qui sotto puoi trovare un elenco di servizi selezionati per la prenotazione.
    Fai clic su PRENOTA PIÙ SERVIZI se desideri aggiungere più servizi.

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
it_IT: Il tempo evidenziato non è più disponibile. Ti invitiamo a scegliere un altro intervallo di tempo.

en: Show "Book more" near "Next" button
it_IT: Mostra "Prenota più servizi" accanto al pulsante "Successivo"

en: Show Cart step
it_IT: Mostra passaggio "Carrello"

en: Added to cart
it_IT: Aggiunto al carrello

en: Cart is empty
it_IT: Il carrello è vuoto

en: Oops, it looks like some items in your cart are no longer available
it_IT: Oops, sembra che alcuni articoli del tuo carrello non siano più disponibili

en: Item count
it_IT: Conteggio degli articoli

en: Below you can find a list of items in your cart
it_IT: Di seguito trovi la lista degli articoli del tuo carrello

en: Some items are no longer available
it_IT: Alcuni articoli non sono più disponibili

en: Hide cart step
it_IT: Nascondi il passaggo del carrello

en: Total tax
it_IT: Totale tasse

en: Free/Busy
it_IT: Libero/occupato

en: Custom statuses
it_IT: Stati personalizzati

en: Add status
it_IT: Aggiungi stato

en: New Status
it_IT: Nuovo stato

en: Edit Status
it_IT: Modifica stato

en: Free/busy
it_IT: Libero/occupato

en: If you select busy, then a customer with this status will occupy a place in appointment. If you select free, then a place will be considered as free.
it_IT: Quando si seleziona occupato, un cliente con questo stato occuperà un posto nell'appuntamento. Se invece si seleziona libero, un posto sarà considerato libero.

en: No statuses found.
it_IT: Nessuno stato trovato

en: Custom Statuses
it_IT: Stati personalizzati

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. Email addresses must be confirmed.
it_IT: Il proprio ID PayPal o un indirizzo email associato al proprio conto PayPal. Gli indirizzi email devono essere confermati.

en: Highlight special hours
it_IT: Evidenziare le ore speciali

en: Disable special hours update
it_IT: Disabilita aggiornamento delle ore speciali

en: Special prices for appointments which begin between:
it_IT: Prezzi speciali per gli appuntamenti che iniziano tra:

en: add special period
it_IT: aggiungi un periodo speciale

en: Please select a location
it_IT: Seleziona una sede

en: Staff members
it_IT: Membri dello staff

en: Locations
it_IT: Sedi

en: W/o location
it_IT: Senza sede

en: Custom settings for location
it_IT: Impostazioni personalizzate per la sede

en: Enable this setting to be able to set custom settings for staff members for different locations.
it_IT: Attiva questa funzione per personalizzare le impostazioni per i membri dello staff in diverse sedi.

en: Location info
it_IT: Informazioni sede

en: Location name
it_IT: Nome sede

en: New Location
it_IT: Nuova sede

en: Edit Location
it_IT: Modifica sede

en: Add Location
it_IT: Aggiungi sede

en: No locations found.
it_IT: Nessuna sede trovata.

en: Custom settings for location enabled
it_IT: Impostazioni personalizzate per la sede abilitate

en: Show location required
it_IT: Mostra sede è obbligatorio

en: Make selecting location required
it_IT: Imposta "Seleziona sede" come obbligatorio

en: Default value for location select
it_IT: Valore predefinito per "Seleziona sede"

en: Default settings
it_IT: Impostazioni predefinite

en: Set Default values that will be used in all locations where Use default settings is selected. To use custom settings in a location, select Use custom settings and enter custom values.
it_IT: Imposta i valori predefiniti che verranno utilizzati in tutte le sedi in cui è stato selezionato "Usa impostazioni predefinite". Per utilizzare le impostazioni personalizzate in una sede, seleziona "Usa impostazioni personalizzate" e immetti i valori personalizzati.

en: Use default settings
it_IT: Usa impostazioni predefinite

en: Use custom settings
it_IT: Usa impostazioni personalizzate

en: Select locations where the services are provided.
it_IT: Seleziona le sedi in cui i servizi vengono erogati.

en: Main Street
it_IT: Indirizzo principale

en: 2nd Street
it_IT: Indirizzo secondario

en: Account ID
it_IT: ID account

en: Merchant ID
it_IT: ID venditore

en: Edit custom JavaScript
it_IT: Modifica JavaScript personalizzato

en: Your custom JavaScript was saved
it_IT: Il tuo JavaScript personalizzato è stato salvato

en: Enter a JavaScript code that will be executed when the button is clicked
it_IT: Inserisci un codice JavaScript personalizzato da eseguire quando si fa clic sul pulsante

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Displaying appointments rating in the backend
it_IT: Visualizzazione della valutazione degli appuntamenti nel backend

en: Enable this setting to display ratings in the back-end.
it_IT: Abilita questa impostazione per visualizzare le valutazioni nel backend.

en: Timeout for rating appointment
it_IT: Scadenza per valutare l'appuntamento

en: Set a period of time after appointment when customer can rate and leave feedback for your services.
it_IT: Impostare un periodo di tempo dopo l'appuntamento in cui il cliente può valutare e lasciare un feedback sui servizi offerti.

en: Period for calculating rating average
it_IT: Periodicità del calcolo della media delle valutazioni

en: Set a period of time during which the rating average is calculated.
it_IT: Impostare un periodo di tempo durante il quale viene calcolata la media delle valutazioni.

en: Ratings
it_IT: Valutazioni

en: Rating page URL
it_IT: URL pagina valutazione

en: Set the URL of a page with a rating and comment form.
it_IT: Imposta l'URL della pagina con il modulo per la valutazione e i commenti.

en: URL of the page for staff rating
it_IT: URL pagina per la valutazione dello staff

en: Add staff rating form
it_IT: Aggiungi modulo per la valutazione dello staff

en: Staff ratings
it_IT: Valutazioni dello staff

en: A custom block for displaying staff ratings
it_IT: Un blocco personalizzato per visualizzare le valutazioni dello staff

en: Hide comment
it_IT: Nascondi commento

en: The feedback period has expired.
it_IT: Il periodo per il feedback è scaduto.

en: You cannot rate this service before appointment.
it_IT: Non puoi valutare questo servizio prima dell'appuntamento.

en: Rate the quality of the %s provided to you on %s at %s by %s
it_IT: Valuta la qualità del %s fornitoti il %s alle %s da %s

en: Leave your comment
it_IT: Lascia il tuo commento

en: Your rating has been saved. We appreciate your feedback.
it_IT: La tua valutazione è stata salvata. Apprezziamo molto il tuo feedback.

en: Provide <b>Secret</b> and <b>Publishable</b> keys which are available in the <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>.
it_IT: Fornisci le chiavi <b>Secret</b> e <b>Publishable</b> che sono disponibili nella <a href="%s" target="_blank">Bacheca</a>.

en: In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
it_IT: Nella sezione <a href="%s" target="_blank"> Impostazioni Webhooks</a> della bacheca, fare clic su <b>Aggiungi endpoint</b> per visualizzare un modulo per aggiungere un nuovo endpoint per la ricezione degli eventi.

en: Enter the following URL as the destination for events <b>%s</b> and click <b>Add endpoint</b>.
it_IT: Inserire il seguente URL come destinazione degli eventi <b>%s</b> e fare clic su <b>Aggiungi endpoint</b>.

en: Add these events: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> and click <b>Add endpoint</b>.
it_IT: Aggiungere gli eventi: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> e fare clic su <b>Aggiungi endpoint</b>.

en: Bookly Stripe add-on has been upgraded to support <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. You must update your Stripe settings to keep the integration with the upgraded add-on.
it_IT: L'add-on Stripe di Bookly è stato aggiornato per supportare <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. È necessario aggiornare le impostazioni di Stripe per mantenere l'integrazione con l'add-on aggiornato.

en: 1. Make sure that <b>Publishable Key</b> is provided in <a href="%s">payment settings</a>.
it_IT: 1. Assicurarsi che <b>Publishable Key</b> è stata indicata nelle <a href="%s">impostazioni pagamenti</a>.

en: 2. In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
it_IT: 2. Nella sezione <a href="%s" target="_blank"> Impostazioni Webhooks</a> della bacheca, fare clic su <b>Aggiungi endpoint</b> per visualizzare un modulo per aggiungere un nuovo endpoint per la ricezione degli eventi.

en: Condition
it_IT: Condizione

en: Discounts
it_IT: Sconti

en: number of persons
it_IT: numero di persone

en: number of appointments
it_IT: numero di appuntamenti

en: Add discount
it_IT: Aggiungi sconto

en: No discounts found.
it_IT: Nessuno sconto trovato

en: If %s equals or exceeds %s
it_IT: Se %s è uguale o supera %s

en: Select if the discount is enabled and applied to the booking price if the conditions are met, or if it is disabled and not applied
it_IT: Specificare se lo sconto è abilitato e applicato al prezzo della prenotazione quando le condizioni sono soddisfatte, oppure se è disabilitato e non applicato

en: Condition to apply the discount
it_IT: Condizione per applicare lo sconto

en: and the service is one of the selected
it_IT: e il servizio è uno di quelli selezionati

en: New discount
it_IT: Nuovo sconto

en: Edit discount
it_IT: Modifica sconto

en: Multiply Appointments
it_IT: Appuntamenti multipli

en: Set maximum value for Quantity field.
it_IT: Imposta il valore massimo per il campo "Quantità".

en: Google Calendar event
it_IT: Evento Google Calendar

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Google Calendar and vice versa. Important: your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications only if there is a valid SSL certificate installed on your web server.
it_IT: Con la sincronizzazione "unidirezionale" Bookly invia i nuovi appuntamenti e qualsiasi altra modifica a Google Calendar. Con la sincronizzazione "bidirezionale solo frontend" Bookly recupera anche gli eventi da Google Calendar e rimuove le fasce orarie corrispondenti prima di visualizzare la fase "Orario" del modulo di prenotazione (questo può portare a un ritardo quando gli utenti fanno clic su "Successivo" per arrivare alla fase "Orario"). Con la sincronizzazione "bidirezionale" tutte le prenotazioni create nel Calendario Bookly saranno automaticamente copiate in Google Calendar e viceversa. Importante: il tuo sito web deve utilizzare HTTPS. Google Calendar API sarà in grado di inviare notifiche solo se sul tuo server web è installato un certificato SSL valido.

en: Copy Google Calendar event titles
it_IT: Copia i titoli degli eventi di Google Calendar

en: If enabled then titles of Google Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Google Calendar event" will be used.
it_IT: Se abilitato, i titoli degli eventi di Google Calendar saranno copiati negli appuntamenti di Bookly. Se è disattivato, verrà utilizzato il titolo standard "evento di Google Calendar".

en: Overwrite the description of the original Google Calendar events
it_IT: Sovrascrivere la descrizione degli eventi originali di Google Calendar

en: If enabled then the description of the Google Calendar events originally copied to Bookly will be overwritten by the Bookly appointment data after they have been edited in Bookly Calendar
it_IT: Se l'opzione è attivata, la descrizione degli eventi di Google Calendar originariamente copiati in Bookly sarà sovrascritta dai dati degli appuntamenti di Bookly dopo che questi sono stati modificati in Bookly Calendar.

en: Synchronize with Google Calendar
it_IT: Sincronizzazione con Google Calendar
